USA zvažují zákaz dalších čínských aplikací, mohou představovat bezpečnostní riziko

Spojené státy zvažují kvůli obavám o národní bezpečnost zákaz dalších čínských aplikací. Podle zpravodajského serveru CNBC to ve čtvrtek večer řekl personální šéf Bílého domu Mark Meadows. Prezident Donald Trump už pohrozil zákazem čínské aplikace TikTok a mnoho čínských aplikací už zakázala také s odkazem na obavy o národní bezpečnost indická vláda.

TikTok
doporučujeme

O možnosti zákazu těch čínských aplikací, které by mohly představovat bezpečnostní riziko, Meadows hovořil na palubě vládního letadla Air Force One, konkrétní ale nebyl. Podobně se personální šéf Bílého domu podle agentury Reuters vyjádřil už minulý měsíc.

Vláda prezidenta Donalda Trumpa vede proti čínským technologickým firmám kampaň, píše CNBC. Například společnost Huawei a další čínské podniky Washington podezírá, že jsou schopny sbírat uživatelská data Američanů a předávat je Pekingu.

Trump začátkem srpna zakázal americkým firmám, aby obchodovaly se společností Tencent, která provozuje aplikaci pro zasílání zpráv WeChat, a také s majitelem TikToku, firmou ByteDance. Posledně jmenované pak dal 14. srpna 90 dní na to, aby americké aktivity platformy TikTok prodala.

Zájem o převzetí aplikace TikTok projevily americké společnosti Microsoft či Walmart. Očekávalo se, že dohoda za 20 až 30 miliard dolarů (446 až 669 miliard Kč) bude uzavřena už tento týden. Čína ale na konci srpna chystaný prodej TikToku zkomplikovala, když zpřísnila vývoz umělé inteligence.

Rozhodnější než americká vláda se ukázal indický kabinet. Ten v tomto týdnu zakázal 118 čínských mobilních aplikací a svůj krok zdůvodnil také obavami o národní bezpečnost. Média připomínají, že mezi Dillí a Pekingem se zostřuje spor o dlouhou himálajskou hranici, kde v červnu při potyčkách zahynulo 20 indických vojáků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína loni nesplnila cíl obchodní dohody se Spojenými státy

21.01.2021 14:24 Čína loni nesplnila cíl obchodní dohody se Spojenými státy. V rámci první fáze obchodní dohody…

Obchod KLDR s Čínou loni kvůli koronaviru klesl o 81 procent

19.01.2021 13:46 Hodnota obchodu mezi Severní Koreou a Čínou se loni propadla o 80,7 procenta na 539 milionů USD (11…

Biden se chystá zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone, píše CBC

18.01.2021 07:49 Nově zvolený americký prezident Joe Biden plánuje zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone…

CNN: Loni se dostavělo 106 mrakodrapů, nejméně od roku 2014

15.01.2021 11:52 Za loňský rok se v celém světě dostavělo 106 budov s výškou přesahující 200 metrů. To je o 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama