USA zvažují zákaz dalších čínských aplikací, mohou představovat bezpečnostní riziko

Spojené státy zvažují kvůli obavám o národní bezpečnost zákaz dalších čínských aplikací. Podle zpravodajského serveru CNBC to ve čtvrtek večer řekl personální šéf Bílého domu Mark Meadows. Prezident Donald Trump už pohrozil zákazem čínské aplikace TikTok a mnoho čínských aplikací už zakázala také s odkazem na obavy o národní bezpečnost indická vláda.

TikTok
doporučujeme

O možnosti zákazu těch čínských aplikací, které by mohly představovat bezpečnostní riziko, Meadows hovořil na palubě vládního letadla Air Force One, konkrétní ale nebyl. Podobně se personální šéf Bílého domu podle agentury Reuters vyjádřil už minulý měsíc.

Vláda prezidenta Donalda Trumpa vede proti čínským technologickým firmám kampaň, píše CNBC. Například společnost Huawei a další čínské podniky Washington podezírá, že jsou schopny sbírat uživatelská data Američanů a předávat je Pekingu.

Trump začátkem srpna zakázal americkým firmám, aby obchodovaly se společností Tencent, která provozuje aplikaci pro zasílání zpráv WeChat, a také s majitelem TikToku, firmou ByteDance. Posledně jmenované pak dal 14. srpna 90 dní na to, aby americké aktivity platformy TikTok prodala.

Zájem o převzetí aplikace TikTok projevily americké společnosti Microsoft či Walmart. Očekávalo se, že dohoda za 20 až 30 miliard dolarů (446 až 669 miliard Kč) bude uzavřena už tento týden. Čína ale na konci srpna chystaný prodej TikToku zkomplikovala, když zpřísnila vývoz umělé inteligence.

Rozhodnější než americká vláda se ukázal indický kabinet. Ten v tomto týdnu zakázal 118 čínských mobilních aplikací a svůj krok zdůvodnil také obavami o národní bezpečnost. Média připomínají, že mezi Dillí a Pekingem se zostřuje spor o dlouhou himálajskou hranici, kde v červnu při potyčkách zahynulo 20 indických vojáků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem, prohlášení otřáslo…

23.09.2020 09:38 Americká společnost Tesla pracuje na nové bateriové technologii, díky které bude moci vyrábět…

Čína zřejmě neschválí dohodu o aplikaci TikTok v USA, píše propekingský…

22.09.2020 14:31 Peking pravděpodobně neschválí "nespravedlivou" dohodu čínské společnosti ByteDance s americkými…

Intel dostal americkou licenci na další dodávky Huawei

22.09.2020 09:12 Výrobce čipů Intel získal licenci amerických úřadů na další dodávky některých svých výrobků čínské…

WSJ: Čína chystá odplati za Huawei a TikTok, černou listinu amerických…

21.09.2020 21:59 Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama