V USA chtějí omezit monopolní sílu internetových gigantů. Google by se musel zbavit YouTube

Americké technologické firmy Amazon, Apple, Google a Facebook mají dominantní postavení na trhu, které je nutné zákonem omezit. Po více než ročním vyšetřování k tomuto závěru dospěl právní podvýbor americké Sněmovny reprezentantů.

Logo společnosti Google

Navrhované změny by podle zveřejněné zprávy mohly vést až k rozdělení těchto čtyř velkých podniků. Hlavní slovo v tomto podvýboru mají členové opoziční Demokratické strany.

Zpráva podvýboru, který má na starosti také antimonopolní záležitosti, navrhuje změnit zákony tak, aby odpovídaly digitálnímu věku. Republikáni prezidenta Donalda Trumpa mají k návrhům připomínky, zejména co se týče té části, která hovoří o rozdělení firem. Takový scénář totiž předpokládá, že by se například Google musel zbavit videokanálu YouTube a Facebook by musel totéž učinit s platformami Instagram a WhatsApp.

Ve zprávě, která má téměř 450 stran a na které podvýbor pracoval 16 měsíců, jsou závěry zkoumání založené na rozhovorech a záznamech ve zhruba 1,3 milionu dokumentů. Ačkoliv republikáni mají k návrhu připomínky, v některých bodech se s demokraty shodnou.

"Ve skutečnosti je zde toho opravdu hodně, v čem se shodujeme. Včetně nedostatečné kontroly aktivit těchto firem v minulosti," řekl podle serveru finanční televize CNBC člen podvýboru Jim Sensenbrenner, zvolený za republikány ve Wisconsinu.

Navrhované změny zahrnují také ztížit podmínky pro akvizice malých firem, které ty velké přebírají zejména proto, aby se včas zbavily vážné konkurence do budoucna. Předseda podvýboru David Cicilline už dříve řekl, že by šlo postupovat po vzoru Glassova-Steagallova zákona z 30. let minulého století, který by se však aplikoval na éru internetu. Zmíněný zákon tehdy oddělil komerční bankovnictví od investičního.

Podvýbor by také rád viděl, aby vznikly antimonopolní úřady, které by fúze dominantních platforem automaticky považovaly za protikonkurenční. To by znamenalo, že fúzující firmy by samy musely prokazovat, že fúze nebude mít na trh škodlivý vliv, zatímco teď je na antimonopolních orgánech, aby prokazovaly, že fúze velkých firem trh poškodí. Významným návrhem je i to, že velké technologické firmy by musely své systémy upravit tak, aby byly kompatibilní s těmi konkurenčními. Tedy aby uživatelé mohli snadno přejít jinam a vzít si s sebou i veškerá data.

V případě Facebooku jde o monopolní sílu na trhu on-line reklamy, ale také o převzetí Instagramu v roce 2012. Dokumenty podle zprávy ukazují, že Instagram před sebou měl období silného růstu, a je tedy otázkou, proč se nechal převzít Facebookem. Zpráva v této souvislosti hovoří o akvizicích, které zabíjejí konkurenci.

U Amazonu jde o monopol v tom smyslu, že podnik má prostřednictvím svých pravidel pod kontrolou většinu prodejců na své platformě. Doslova se ve zprávě uvádí, že Amazon krade myšlenky, z čehož má prospěch jeho retailový byznys. Monopol u Applu pak existuje na trhu distribuce softwarových aplikací a přístrojů s operačním systémem iOS, zatímco Google si podmanil trh vyhledávání na internetu.

Český Google nechtěl verdikt komentovat. Pokud podle ředitele firmy IDC-softwarehouse Karla Diviše skutečně dojde k rozdělení služeb velkých technologických hráčů, dopad to pravděpodobně bude mít především na start-upy a jiné začínající firmy. "Nyní se často stává, že nové firmy se zajímavým produktem nebo softwarem jsou téměř okamžitě pohlceny velkými hráči a nemají tak vůbec prostor pro vlastní rozvoj. Běžných uživatelů ve světě i v Česku by se změna neměla zásadně dotknout. Možná si budou muset po případném rozdělení služeb vytvořit nové přihlašovací údaje nebo změnit heslo ke svým účtům," podotkl.

"Ukrást myšlenku či produkt je příliš komplikované, Amazon to dělá mnohem jednodušeji - jeho roboti vypínají prodejce a produkty podle nejasných pravidel, často bez možnosti odvolání. Je spousta prodejců, kterým byl znemožněn prodej, aniž se kdy dověděli proč," uvedl zakladatel Expando Adam Kurzok.

Ačkoliv v USA již k několika podobným zásahům v historii došlo, bude podle Petra Loužeckého z Algotechu u technologických firem potřeba jiný přístup, aby nebyla poškozena samotná podstata služby a její výhody. Mezi ně právě patří provázanost služeb či prostředí v globálním měřítku přes velké množství uživatelů, což usnadňuje komunikace, sdílení a celkovou využitelnost.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Google nabízí EU urovnání antimonopolního vyšetřování u reklamy

23.09.2021 17:58 Americká společnost Google, která je součástí skupiny Alphabet, se snaží urovnat antimonopolní…

Facebook za pět let investoval přes 13 miliard dolarů do bezpečnostních…

21.09.2021 21:49 Americká společnost Facebook dnes na blogu oznámila, že od roku 2016 investovala přes 13 miliard…

OECD zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem státní pomoci

21.09.2021 12:18 Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před…

Pandemie omezuje poptávku po ropě. Kdy přijde zlom?

14.09.2021 11:40 Šíření koronavirové mutace delta stále omezuje poptávku po ropě, to se ale změní ke konci roku, kdy…

Recept na bytovou krizi? Zdanění prázdných bytů bohatých nic nevyřeší,…

11.09.2021 11:31 Politikům v různých částech světa se nedaří zvládnout krizi na trhu s dostupným bydlením. V…

Microsoft kvůli variantě delta ruší pevné datum návratu do kanceláří

10.09.2021 09:52 Americký softwarový gigant Microsoft zrušil kvůli šíření nakažlivější koronavirové varianty delta…

Bill Gates se stane majitelem jednoho z nejluxusnějších hotelů v Praze

09.09.2021 09:44 Investiční firma zakladatele Microsoftu Billa Gatese převezme kontrolní většinu v kanadském řetězci…

Letošní rok bude zřejmě z hlediska fúzí a akvizic rekordní

06.09.2021 10:50 Globální hodnota sjednaných fúzí a akvizic se v dosavadním průběhu letošního roku vyšplhala na…

NÁZOR: Inflace letí vzhůru a brzy může být hůř, varuje bývalý představitel…

04.09.2021 22:01 Aktualizováno Zpřísnit monetární politiku, nebo nezpřísnit monetární politiku? To je palčivá politická otázka,…

Western Union obnovuje převody peněz do Afghánistánu

02.09.2021 18:21 Americká firma Western Union oznámila, že obnovuje převody peněz do Afghánistánu. V zemi je velký…

Související:

Právě se děje

reklama