Varování z byznysu. Šéfové firem jsou nejpesimističtější od krize

Snížení tempa růstu globální ekonomiky v letošním roce očekává 53 procent generálních ředitelů významných firem po celém světě. Počet generálních ředitelů, kteří očekávají snížení tempa růstu světové ekonomiky za poslední dva roky prudce narostl a je rekordní, informovala dnes v tiskové zprávě dnes poradenská společnost PwC.

Globální průzkum názorů zhruba 1600 generálních ředitelů firem po celém světě dnes společnost představila v Davosu při příležitosti zahájení Světového ekonomického fóra (WEF). Loni snížení tempa růstu globální ekonomiky čekalo 29 procent respondentů a předloni pět procent.

I důvěra v růst výnosů vlastních společností je mezi šéfy firem nejnižší od krizového roku 2009. Pouze 27 procent ředitelů totiž rozhodně očekává růst výnosů. Manažeři se přitom podle průzkumu nejvíce obávají přílišné regulace, obchodních válek a nejistoty ohledně ekonomického růstu.

"Vzhledem k prodlužujícímu se obchodnímu napětí, geopolitickým konfliktům a nedostatku shody na řešení klimatické změny, není pokles očekávání ekonomického růstu příliš překvapující. Velikost propadu už ovšem překvapující je. Zmíněné problémy, se kterými se musí světová ekonomika vypořádat, přitom nejsou nové, i když jako nová se může zdát jejich intenzita a eskalace," uvedl předseda globální sítě PwC Bob Moritz.

Nejpesimističtější jsou šéfové firem v Severní Americe, kde předpovídá pomalejší růst globální ekonomiky než loni 63 procent ředitelů. Naopak region Střední a východní Evropy včetně ČR je letos nejméně pesimistický, když pokles tempa růstu světové ekonomiky očekává 43 procent oslovených ředitelů.

Průzkum PwC je založený na odpovědích od 1581 generálních ředitelů z 83 zemí včetně České republiky. Sběr dat probíhal v září a říjnu 2019. Vzorek je vážený podle velikosti HDP jednotlivých států. Celkem 46 procent společností, jejichž ředitelé se průzkumu účastnili, má roční tržby větší než jednu miliardu dolarů, 35 procent mezi 100 miliony a miliardou a 15 procent do 100 milionů dolarů. Z 55 procent jde o soukromě vlastněné společnosti.

Mezinárodní měnový fond dnes zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok. Zatímco letos čeká proti loňsku zrychlení tempa na 3,3 procenta, v příštím roce má tempo růstu dosáhnout 3,4 procenta. V říjnové prognóze MMF očekával letos růst o 3,4 procenta a příští rok o 3,6 procenta.

Související

Úřad vlády

Kdo zaplatí vládní konsolidační balíček? Hlavně „obyčejný člověk“

Vládní daňový balíček ještě ve spojení s představenými parametrickými změnami důchodového systému – protože o jeho reformu se věru nejedná – zaplatí hlavně „obyčejný člověk“. Nic moc jiného ale vlastně čekat nešlo. Vždyť vláda sama má ke svým výdajům k dispozici peníze z daní a odvodů občanů a firem. A dluh. Dluh, to jsou ale jen budoucí daně a odvody. Komentuje ekonom Lukáš Kovanda.
Ilustrační foto

Inflace v Česku je stále nebetyčně vysoká, MF by mělo zapomenout na změny DPH. Ty totiž dále inflaci zvýší

Inflace v Česku je přes svůj určitý pokles stále nebetyčná, komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda. V březnu vykázala úroveň patnácti procent v meziročním vyjádření, takže předčila prognózu České národní banky. Ministerstvo financí by proto mělo zase rychle zapomenout na zvýšení DPH. Tento týden vypustilo do éteru veřejné diskuse pokusný balonek – právě ke zvýšení DPH. Ale potázalo se se zlou. Zrušení nejnižší sazby DPH doprovázené kosmetickou redukcí nižší sazby a "škatulaty" s položkami totiž v souhrnu opravdu představuje zvýšení daně.

Více souvisejících

Ekonomická krize Světové ekonomické forum Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy