Vláda USA zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google, píše agentura AP

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google. Agentuře AP to řekl zdroj obeznámený se situací. Dodal, že pozornost ministerstva se soustředí na to, zda firma prostřednictvím své dominantní pozice v oblasti internetového vyhledávání nepotlačuje konkurenty a nepoškozuje spotřebitele.

Google, autor: Paweł Czerwiński
doporučujeme

Ministerstvo podle zdroje rovněž prověřuje praktiky společnosti Google v oblasti internetové reklamy. Předpokládaná žaloba na Google by mohla být největší právní akcí americké vlády na ochranu hospodářské soutěže od antimonopolní žaloby na softwarovou společnost Microsoft před téměř 20 lety, píše AP.

Mluvčí firmy Google se k informacím agentury AP o možné žalobě odmítli vyjádřit. Někteří zákonodárci a ochránci práv spotřebitelů viní Google z toho, že využívá svého dominantního postavení v internetovém vyhledávání a reklamě k omezování hospodářské soutěže a ke zvyšování zisků.

Google tvrdí, že jeho aktivity jsou sice rozsáhlé, ale jsou pro spotřebitele užitečné a prospěšné. Uvádí rovněž, že jeho služby čelí dostatečné konkurenci a otevírají cestu k inovacím. Většinu svých služeb nabízí Google zdarma výměnou za získání osobních údajů, které mu pomáhají při prodeji reklamy, píše AP.

Americké ministerstvo spravedlnosti a Federální obchodní komise (FTC) již déle než rok vedou antimonopolní vyšetřování velkých technologických společností. Zkoumají, zda firmy jako Google, Facebook, Amazon či Apple nepoškozují spotřebitele omezováním konkurence, potlačováním inovací či jinými nepoctivými praktikami.

Google, který je nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem na světě, dostal v posledních letech za porušování pravidel hospodářské soutěže tři pokuty od Evropské komise v celkové hodnotě 8,25 miliardy eur (zhruba 222 miliard Kč). Komise podnik pokutovala například za zneužívání dominantní pozice operačního systému Android.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA podaly žalobu na Google, internetový gigant prý zneužívá tržní sílu

20.10.2020 16:52 Americké ministerstvo spravedlnosti a s ním 11 států americké unie podaly antimonopolní žalobu na…

Nejbohatším Číňanem zůstává Jack Ma, na paty mu šlape Pony Ma

20.10.2020 11:18 Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil…

Nokia postaví první mobilní síť na Měsíci, získala zakázku od NASA

19.10.2020 14:00 Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia získal od amerického Národního úřadu pro letectví a…

Čínská ekonomika pokračuje v oživování, statistický úřad zároveň varuje

19.10.2020 09:12 Aktualizováno Meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny ve třetím čtvrtletí zrychlil na 4,9 procenta z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama