Vlády na boj s virem daly deset bilionů dolarů, uvádí MMF

Vlády po celém světě již na boj s šířením koronaviru a s jeho ekonomickými dopady vynaložily v rámci rozpočtových opatření zhruba deset bilionů dolarů (234 bilionů Kč). Budou však zapotřebí ještě další rozsáhlé výdaje, uvedla dnes šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

Kristalina Georgievová
doporučujeme

Nové odhady podle šéfky MMF signalizují, že v důsledku koronavirové krize by se až 100 milionů lidí mohlo dostat do extrémní chudoby. Další vládní výdaje by se podle Georgievové měly zaměřit na minimalizaci ztrát pracovních míst a na odvrácení růstu nerovností, napsala agentura Reuters.

"Dobrou zprávou je, že vlády po celém světě podnikly mimořádná opatření k záchraně životů a k zajištění živobytí," uvedla dnes Georgievová. "Celosvětově zatím rozpočtová opatření činila zhruba deset bilionů dolarů. Vzhledem k vážnosti krize je však zapotřebí další velké úsilí," dodala.

Světová banka tento týden předpověděla, že světová ekonomika se letos v důsledku koronavirové krize propadne o 5,2 procenta, takže zaznamená nejhlubší recesi od druhé světové války. MMF v dubnu předpověděl pouze tříprocentní pokles. Fond nicméně hodlá své prognózy 24. června aktualizovat a Georgievová již minulý měsíc signalizovala zhoršení výhledu.

Světová banka tento týden rovněž předpověděla, že koronavirová krize uvrhne 70 až 100 milionů lidí do extrémní chudoby. Dříve přitom odhadovala, že do takového postavení by se kvůli pandemii mohlo dostat 60 milionů lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strike for Black Lives. Odbory v USA chystají stávku proti systémovému…

09.07.2020 08:37 Odbory sdružující ve Spojených státech zaměstnance řetězců s rychlým občerstvením, pečovatele a…

Dolar slábne na pozadí růstu koronavirové nákazy, především v USA

08.07.2020 17:46 Americký dolar slábne. Investoři spíše než na jeho statut bezpečné měny v časech ekonomické…

Levi Strauss se propadl do ztráty, propustí 15 procent zaměstnanců

08.07.2020 09:06 Americký výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co. kvůli prudkému propadu tržeb souvisejícímu s…

OECD čeká nejvyšší nezaměstnanost od krize ve 30. letech

07.07.2020 17:27 Míra nezaměstnanosti v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy