Firmy Exxon a Chevron se otřásají, výnosy kvůli levné ropě strmě klesly

Výnosy dvou největších amerických ropných společností Exxon Mobil a Chevron v prvním čtvrtletí klesly kvůli nízkým cenám ropy. Chevronu sice vzrostl zisk, avšak za pomoci prodeje majetku v Ázerbájdžánu a na Filipínách. Exxon se propadl do ztráty kvůli odpisu hodnoty zásob. Vyplývá to z dnešních prohlášení společností.

Ropa, ilustrační fotografie
doporučujeme

Čistá ztráta největší americké ropné firmy Exxon činila 610 milionů USD (15,1 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 2,35 miliardy USD ve stejném období loni. Firma zaúčtovala odpisy hodnoty zásob ropy kvůli propadu cen ropy téměř tři miliardy USD.

Výnosy se snížily o 12 procent na 56,16 miliardy USD. Těžba mírně stoupla na zhruba čtyři miliony barelů ropného ekvivalentu denně z 3,98 milionu barelů. Společnost také varovala, že sníží letošní kapitálové výdaje o 30 procent na 23 miliard USD a provozní výdaje o 15 procent.

"Covid-19 významně ovlivnil krátkodobou poptávku, a výsledkem toho byly nadměrné dodávky na trhy a nebývalý tlak na ceny komodit a marže," uvedl v prohlášení generální ředitel Exxonu Darren Woods. Zisk firmy tak klesl v téměř všech aktivitách, vyjma chemikálií, které těžily z nízkých cen ropy a plynu.

Zisk Chevronu se zvýšil o 36 procent na 3,6 miliardy USD. Firma zaúčtovala mimořádný zisk 1,2 miliardy USD z prodeje majetku, ale také díky daňovým položkám a vlivu směnných kurzů. Chevronu také pomohly vyšší marže v rafinérské divizi a zvýšení těžby v Permské pánvi.

Výnosy se ale snížily o deset procent na 31,5 miliardy USD. Chevron také varoval, že na jeho další hospodaření bude mít negativní dopad snížení poptávka kvůli koronaviru. Společnost také znovu snížila odhad plánovaných kapitálových výdajů o další dvě miliardy USD na 14 miliard USD. Původně přitom letos plánovala výdaje až 20 miliard USD. Těžba ropy a plynu se ale zvýšila o více než šest procent na 3,24 milionu barelů denně.

Kvůli omezení pohybu s cílem zastavit šíření nemoci covid-19 se propadla globální poptávka po pohonných hmotách o třetinu. Ropné firmy tak převážně vykázaly za první čtvrtletí ztrátu kvůli nízkým maržím a odpisům zásob, protože nadměrné dodávky ropy na trhy poslaly ceny na rekordní minima, upozornila agentura Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letos se na Korfu otevře jen polovina hotelů, ceny mají být nižší

07.07.2020 10:53 Na řeckém ostrově Korfu se letos kvůli koronavirové krizi otevře zhruba polovina hotelů. Aktuální…

Firmě Samsung vzrostl zisk o 23 procent, díky čipům a jednorázovým položkám

07.07.2020 09:37 Provozní zisk jihokorejské společnosti Samsung Electronics Co. Ltd. ve druhém čtvrtletí podle…

Změní koronavirus ekonomii od základů? Ekonom z Cambridge nabádá k akci

07.07.2020 01:10 Aktualizováno NÁZOR - Konvenční ekonomické teorie nemají příliš co nabídnout, tvrdí Jonathan Aldred v komentáři…

Aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce oživila

06.07.2020 17:54 Aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce oživila a téměř se vrátila na úroveň před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy