Zahraniční i čínské firmy poskytují Číně finanční dary na boj s koronavirem

Řada amerických, evropských i čínských společností poskytla Číně dary na pomoc při boji s novým druhem koronaviru. Ten má kromě nejméně 133 obětí i značný dopad na čínskou i světovou ekonomiku, který by se mohl podle expertů ještě zvýšit, pokud se nákazu nepodaří rychle dostat pod kontrolu.

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Technologické firmy Microsoft, Dell či Apple mají v Číně mnoho zákazníků, ale také tam soustředí značnou část výroby. Dohromady již do postižených regionů poslaly podle tisku pět milionů jüanů (16,5 milionu korun), především na nákup lékařských pomůcek. Stejnou částku zemi poskytla také nadace Billa a Melindy Gatesových. Peníze Číně zaslala rovněž německá farmaceutická firma Bayer, francouzská kosmetická společnost L'Oréal, luxusní firma LVMH či firma vyrábějící pneumatiky Michelin.

Dary poskytnuté americkými a evropskými firmami jsou však jen zlomkem toho, kolik na boj s nákazou poskytli čínští dárci. Nejbohatší Číňan a zakladatel gigantu Alibaba Jack Ma například daroval na vývoj vakcíny proti novému viru 100 milionů jüanů (330,7 milionu korun). Samotná Alibaba přitom založila fond, z nějž může nejhůře zasažená provincie Chu-pej čerpat až miliardu jüanů (3,3 miliardy korun) na pořízení zdravotnických pomůcek. Na boj s nákazou přispěla stovkami milionů jüanů také firma Huawei či internetové společnosti Tencent a Baidu.

Výše darů amerických firem tak u některých pozorovatelů vzbuzuje cynismus. Pokud by například Apple, jedna z největších firem na světě, chtěl skutečně konat dobro, mohl by podle názoru některých poskytnout Číně významnější příspěvek či případně začít vyplácet tisícům čínských dělníků v továrnách důstojné mzdy nebo řádně platit daně v zemích, kde podniká.

Podle listu Financial Times však pomoc firem poukazuje především na to, že i přes pokračující obchodní válku mezi Čínou a USA, která v posledních týdnech polevila díky uzavření první fáze obchodní dohody mezi Washingtonem a Pekingem, jsou některé americké společnosti na Čínu stále silně navázané. Nový koronavirus přitom ohrožuje jejich zaměstnance, dodavatele, i celou čínskou ekonomiku.

Virem 2019-nCoV, který způsobuje onemocnění dýchacího ústrojí, se v Číně nakazilo již přes 6000 lidí. Úřady v provincii Chu-pej vyzývají místních asi 45 milionů občanů, kteří se nacházejí v karanténě, aby nechodili do práce alespoň dalších 14 dní. Experti z americké banky Morgan Stanley dnes přitom uvedli, že by světová ekonomika mohla kvůli koronaviru v prvním kvartálu zpomalit o 0,15 až 0,3 procentního bodu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amazon se brzy může stát největším maloobchodníkem v USA

12.06.2021 18:21 Americký internetový prodejce Amazon by již v příštím roce mohl vystřídat řetězec Walmart na postu…

Google ve Francii zaplatí pokutu za upřednostňování své reklamy

07.06.2021 18:31 Aktualizováno Americká internetová společnost Google ve Francii zaplatí pokutu 220 milionů eur (5,6 miliardy Kč)…

Země skupiny G7 se dohodly na dani ze zisku globálních firem minimálně 15…

05.06.2021 14:08 Členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se dnes dohodli na zavedení daně ze zisku globálních…

Microsoft: Ruští hackeři zodpovědní za loňský útok na SolarWinds vedou…

28.05.2021 21:28 Ruská hackerská buňka, která loni skrze software firmy SolarWinds pronikla do sítí desítek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama