Polsko si vybírá cestu. Případná prohra Dudy prý ukončí sny Kaczyńského

Polsko čeká v neděli 12. července druhé kolo odložených prezidentských voleb, v nichž se rozhodne, zda se novou hlavou státu stane dosavadní Andrzej Duda nebo Rafał Trzaskowski. Oba se od sebe v politických názorech diametrálně liší, zejména pokud jde například o hodnotové otázky.

Reklama

"Poláci si vybírají, jaká bude jejich další budoucnost," vyjádřil se k nadcházejícímu víkendu ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vít Dostál v interview pro Český rozhlas Plus. Zvítězí-li Duda, pak se polská politická scéna stabilizuje, jelikož v Polsku má prezident víc pravomocí ve srovnání s Českem.

"Když nějaký zákon vetuje, tak je třeba v dolní komoře parlamentu najít třípětinovou většinu. Tu ale vládnoucí Právo a spravedlnost (PiS) nemá, takže se o ni vláda opřít nemůže. Prezident, který půjde vládě ,na ruku‘ je pro realizaci jejích plánů naprosto nezbytný. Když Duda prohraje, je to konec snů Jarosława Kaczyńského ohledně proměny Polska. A to je jeho velká ambice už od začátku 90. let kdy vstoupil do politiky,“ konstatoval ředitel.

Rozhodnou sociální otázky?

Dostál zároveň také poukázal na sociální aspekt rozsáhlých programů, který se v Česku podceňuje, a s nímž přišla současná polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) po svém zvolení v roce 2015.

"Pro řadu Poláků reformy znamenaly významnou kvalitativní proměnu jejich života. O předchozích vládách si mysleli, že je přehlíží. Sociální programy je tak třeba vnímat nejen jako materiální posun pro část obyvatelstva, ale i jako symbolickou hodnotovou část politiky,“ podotkl.

Rozdělené Polsko

Analytik zároveň také poukázal na skutečnost, že je polská veřejnost značně polarizovaná, neboť pro část elektorátu jsou sociální programy z dílny PiS důležité, zatímco té zbývající na nich nezáleží. Tento jev sahá do období krátce po pádu komunistického režimu, tedy 90. let.

"Voliči opozičního Trzaskowského v různých průzkumech deklarují, že je pro ně důležitá kvalita demokracie a právního státu nebo neexistence tak velkých a hlubokých příkopů ve společnosti. Pro podporovatele Dudy je podstatné, aby si udrželi současnou kvalitu života nebo něco, co se označuje jako národní hrdost,“ řekl Dostál.  

Rovněž také konstatoval, že se v závěrečném finále prezidentských voleb utkají dva bývalí europoslanci, kteří jsou zajedno v podpoře členství v EU, jelikož Poláci nepatří mezi euroskeptické národy.

"Zároveň jsou oba orientovaní na spolupráci se Spojenými státy. Poláci dlouhodobě pracují na tom, aby transatlantické vztahy byly silné a Polsko v nich hrálo významnou roli,“ připomněl.

Témata:  Polsko Jaroslaw Kaczyński EuroZprávy.cz Andrzej Duda Právo a spravedlnost (PiS) Rafal Trzaskowski

Související

Alkohol, ilustrační foto EU

Polsko otevřelo zahrádky restaurací, lidé je vzali útokem hned o půlnoci

V Polsku se dnes otevřely zahrádky restaurací a kaváren. Lidé, kteří se tohoto okamžiku nemohli dočkat, se v nich usadili hned po půlnoci, informují polská média. S pátkem také v Polsku skončilo povinné nošení roušek venku, nyní si lidé ochranu úst a nosu musí nasazovat jen ve vnitřních prostorách.

Očkování, ilustrační foto Amerika

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Film Kolja režiséra Jana Svěráka, který měl premiéru v Praze 15. května 1996, se řadí k nejúspěšnějším snímkům české kinematografie. V hlavních rolích příběhu, který se odehrává koncem 80. let v normalizačním Československu, zazářili Zdeněk Svěrák, jenž k filmu napsal i scénář, a šestiletý ruský chlapec Andrej Chalimon.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla v noci obnovila útoky na Gazu, nejméně deset mrtvých

Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Petr Smejkal

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

před 7 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Na Českobudějovicku se při nehodě čtyř aut zranilo sedm lidí

U obce Čejkovice na Českobudějovicku se dnes odpoledne na silnici I/20 srazila čtyři auta. Při nehodě, jejíž okolnosti policie dál zjišťuje, se zranili čtyři lidé. Další tři byli do nemocnice převezeni na pozorování a zjištění stavu. Silnice byla po nehodě přes tři hodiny neprůjezdná. Provoz byl obnoven po 16:00. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)

V Liberci se demonstrovalo proti očkování dětí, testům a rouškám

Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ruské velvyslanectví v Praze.

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

před 10 hodinami

Rudolf II.

Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

před 11 hodinami

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Pražané vyrazili na nákupy. Kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

před 11 hodinami

krimi

Policistu vinili ze dvou vražd. Na jeho zahradě se našlo dalších deset těl

Policie v Salvadoru objevila na pozemku bývalého policisty pohřbená těla sedmi žen a tří dětí. Generální prokurátor středoamerické země v pátek oznámil, že muž je vyšetřován pro podezření ze sexuálních zločinů a několika vražd. Podle úřadu již policie zatkla několik údajných spolupachatelů a klientů, kteří si bývalého policistu na vraždy najímali. O případu dnes informovala agentura DPA.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama