Česko a další země vyzvaly EU, aby upřela větší pozornost na Balkán

Česko spolu s dalšími osmi zeměmi vyzvalo Evropskou unii, aby upřela větší pozornost své zahraniční politiky na západní Balkán. Varovaly také před působením cizích aktérů v regionu na úkor bloku.

Reklama

"Myslíme si, že je nejvyšší čas upřít strategickou pozornost na západní Balkán," citovala rakouská agentura APA z dnes zveřejněného dopisu šéfovi unijní diplomacie Josepu Borrellovi. "Musíme vést diskusi, jak můžeme reagovat na tamní vnitřní vývoj i na aktivnější působení třetích aktérů."

Od poslední unijní debaty na téma západního Balkánu v srpnu 2019 se mnohé změnilo, napsalo devět ministrů zahraničí s poukazem na "dynamický vnitropolitický vývoj" v regionu. Pandemie covidu-19 podle nich "umocnila již existující trendy, včetně geopolitických implikací".

Cizí aktéři se vměšují do regionálních záležitostí zemí západního Balkánu "na náš úkor", uvádí se v dopise, který má rakouská agentura k dispozici. Za západní Balkán označuje unie Albánii a všechny státy vzešlé z bývalé Jugoslávie kromě Slovinska. Členství v bloku z těchto zemí zatím dosáhlo pouze Chorvatsko.

Zatímco EU poskytla regionu "masivní podporu", jiní aktéři byli v prezentování své pomoci úspěšnější. "Byla tím podkopána naše spolehlivost, věrohodnost i vnímání naší solidarity," uvedli signatáři výzvy, kterou kromě českého zástupce podepsali též ministři zahraničí Rakouska, Německa, Slovenska, Chorvatska, Rumunska, Slovinska, Řecka a Irska.

"Naše politická diskuse o západním Balkánu má již dlouho zpoždění, a měla by proto být součástí dubnového zasedání Rady pro zahraniční věci," vyzvali ministři zahraničí.

Ve svém dopisu diplomaté nejmenovali žádného konkrétního "třetího aktéra". Je však obecně známo, že v posledních letech své aktivity na západním Balkáně posílily zejména Rusko, Čína a Turecko. Vměšováním mocností "na úkor" EU měli autoři dopisu patrně na mysli situaci kolem zvládání pandemie covidu-19.

Unie chudší balkánské státy dlouhodobě podporuje dodávkami ochranných pomůcek a dalšího vybavení, nezajistila jim ale dostatek očkovacích látek pro včasný rozjezd vakcinace. V důsledku toho musela většina zemí regionu čekat na první dodávky vakcín mnoho týdnů poté, co již země EU dlouho hromadně očkovaly. Rusko a Čína byly naopak v posledních měsících schopny do regionu dodat statisíce dávek, což prezentují jako nezištnou pomoc ve chvíli, kdy EU nechala balkánské země na holičkách. Někteří komentátoři to označují za velkou prohru unijní diplomacie.

Podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka bude západní Balkán jednou z priorit českého předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022.

Témata:  EU EuroZprávy.cz Česká republika

Související

DOMÁCÍ

Česko plánuje snížení závislosti na zemích s jinou ideovou orientací

Česká republika by měla snižovat svou strategickou závislost na zemích s odlišnou ideově-hodnotovou orientací. Plánuje to národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Dokument stanovuje, jak by se republika měla chránit před nepřátelskými hybridními hrozbami. 

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 8 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 10 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 13 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 13 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 13 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 14 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama