Francouzská vláda varuje před nákupem vakcín mimo unijní rámec

Členské země Evropské unie by neměly usilovat o dodávky vakcín proti covidu-19 mimo společný mechanismus sedmadvacítky, přestože se v "evropském rámci" vyskytly nedostatky. Takto se dnes ve vysílání rozhlasu RTL vyjádřil francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune, když byl tázán na počínání několika zemí včetně Česka. Budou-li usilovat o čínské nebo ruské vakcíny, bude to prý "vážné".

Reklama

Vyjádření reagují na vývoj z posledních dní a přibývající snahy členů EU opatřovat si očkovací látky nad rámec dodávek zajišťovaných Evropskou komisí. Po Maďarsku přijalo ruské vakcíny Sputnik V i Slovensko, český prezident Miloš Zeman zase v této souvislosti adresoval žádost nejdříve Moskvě a pak také Pekingu.

"Nemělo by se jen tak vystupovat z evropského rámce," míní státní tajemník Beaune. Vyjádřil pochopení pro ČR a Slovensko, které jsou ve "velmi složité situaci", správnou cestou je ale podle něj vylepšování unijních mechanismů, nikoli přístup "každý sám za sebe".

"Budou-li usilovat o čínskou nebo ruskou vakcínu, mám za to, že by to bylo vážné. Je to problém pro solidaritu a je to zdravotnický problém," uvedl Beaune. Dodal, že diskuse je zatím v politické rovině a že z jeho strany nejde o žádné vyhrožování sankcemi. "Ale bude-li to pokračovat, nemůžete mít přínos z evropského rámce... a zároveň se pokoušet o národní řešení," řekl.

Jeho slova potvrzují čtvrteční informace webu Politico o nespokojenosti Francie s počínáním východních členů EU, kteří jsou v jejích očích těmi, kdo ze společného obstarávání vakcín těží nejvíce. "Je nepřijatelné, aby ti, kdo z ní profitují nejvíce, plivali evropské solidaritě do tváře," citoval Politico nejmenovaný zdroj ve francouzské diplomacii.

Jak ale nepřímo přiznal i Beaune, Brusel čelí oprávněné kritice kvůli průtahům v distribuci vakcín, která je v EU pomalejší než ve Spojených státech či v Británii. "Šampiony ve vakcinaci jsou na starém kontinentě Británie a Srbsko. Je to náhoda, že nejsou členy Evropské unie? Bohužel o tom musíme pochybovat," uvádí ve čtvrtečním komentáři deník Le Figaro.

Francouzský tajemník Beaune řekl, že EU možná začala do vakcín proti covidu-19 investovat příliš pozdě. Podle něj se ale v dubnu situace kolem dodávek výrazně zlepší.

Témata:  očkování EU Francie EuroZprávy.cz

Související

Očkování, ilustrační fotografie Evropa

V Británii má protilátky po první dávce vakcíny 96 procent lidí, po druhé 99 procent

Už po první dávce očkování proti covidu-19 vakcínami Pfizer/BioNTech a AstraZeneca má protilátky přes 96 procent lidí. Po druhé dávce dokonce přes 99 procent lidí. Zjistili to britští vědci, kteří zkoumali účinnost vakcín u více než 8000 očkovaných v Anglii a Walesu. Podle dalšího průzkumu přináší očkování úlevu i lidem, kteří se potýkají s dlouhodobými zdravotními důsledky prodělané nemoci covid-19. Napsal o tom dnes list The Guardian.

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 8 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 8 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 9 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 9 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 10 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama