Katalánská vláda vyzvala k omezení pohybu na okraji Barcelony

Katalánská vláda v úterý vyzvala obyvatele tří čtvrtí na okraji Barcelony, aby kvůli zvýšenému výskytu nákazy koronavirem omezili vycházení z domu jen na nejnutnější případy. Vedení tohoto španělského regionu zdůraznilo, že jde zatím jen o doporučení.

Reklama

Učinilo tak den poté, co katalánský soud odmítl potvrdit omezení pohybu v jiné části regionu, kolem města Lleida. Informoval o tom list El País.

Ve třech čtvrtích města l'Hospitalet de Llobregat, které je součástí barcelonské aglomerace a je druhým nejhustěji obydleným městem Katalánska, by měli podle doporučení katalánské ministryně zdravotnictví Alby Vergésové lidé vycházet z domu jen do práce, k lékaři či na nutné nákupy.

Toto doporučení se týká čtvrtí s asi 100.000 obyvateli, kde jsou také zakázána shromáždění více jak deseti lidí či návštěvy v domovech důchodců. Na dva týdny jsou zrušeny i kulturní a sportovní akce. Restaurace a bary smí zůstat otevřeny, pokud zajistí jen 50procentní návštěvnost. V celém městě L’Hospitalet, které má asi čtvrt milionu obyvatel, je nyní na 300 nakažených a jejich počet se za poslední týden ztrojnásobil, uvedlo katalánské ministerstvo zdravotnictví.

Pro Lleidu a sedm obcí v okolí přijala v úterý katalánská vláda nové opatření, které začalo platit o půlnoci a je podobné tomu, co o den dříve odmítl místní soud s tím, že tak regionální vláda překračuje kompetence. Na to ale vláda v pondělí reagovala přijetím dekretu, který dává katalánskému ministerstvu zdravotnictví možnost přijmout jistá omezení pohybu v případě "pandemie či epidemie". Katalánská vláda se domnívá, že nyní už nová opatření soud schválí.

"Nevyhlásili jsme zákaz vycházení, ale žádáme občany, aby nechodili z domu, není-li to bezpodmínečně nutné," řekla k dnešnímu rozhodnutí členka katalánské vlády a její mluvčí Meritxell Budóová. Nová opatření v Lleidě a okolí, která mají platit dva týdny, zahrnují zákaz akcí s více než deseti lidmi, včetně svateb či rodinných oslav. Povolena je rekreační a sportovní činnost ve skupinách, ale jen pokud jde o členy jedné domácnosti. Zavřena mají být v těchto obcích i kina či bazény a restaurace smí prodávat jen jídlo s sebou.

V celém Španělsku je nyní 123 lokálních ohnisek nákazy, uvedl dnes ministr zdravotnictví Salvador Illa. Za "ohnisko" je označováno podle deníku El Mundo místo, kde jsou nejméně tři potvrzené případy nákazy. Za posledních 24 hodin přibylo v zemi podle ministerstva zdravotnictví 263 případů, což je o 99 více, než bylo oznámeno v pondělí. Nejvíce nakažených přibylo za poslední den v Aragonii a Katalánsku - v obou po 81 případech. Celkem registruje Španělsko od počátku pandemie 256.619 pozitivních nálezů na koronavirus a 28.409 úmrtí s covidem-19.

V téměř polovině autonomních regionů Španělska zavedly jejich místní vlády v posledním týdnu povinnost nošení roušek na veřejnosti, týká se to mimo jiné Katalánska, Aragonie, Baskicka či Baleárských ostrovů.

Témata:  EuroZprávy.cz Španělsko Katalánsko Koronavirus

Související

mediální skupina INCORP a.s. a INCORP Development DOMÁCÍ

Vydavatelství INCORP pomáhá tišit žal způsobený koronavirem. Je součástí projektu Naděje se vrátí

Jejich duše sužuje žal, oči mají plné slz. Stesk po ztrátě milovaných i další trable přetrvávají. Onemocnění covid-19 tvrdě zasáhlo národ a z jeho následku se mnozí nedokáží sami vzpamatovat. Proto vzniká charitativní projekt s názvem Naděje se vrátí, který má pomoci lidem postiženým koronavirem. „Cílem kampaně je přeměnit negativní náladu na pozitivní a zasaženým rodinám finančně pomoci prostřednictvím charitativní sbírky,“ říká autor myšlenky europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Jedním z mediálních partnerů celé akce je i vydavatelství INCORP, do jehož portfolia patří mimo jiné EuroZprávy.cz i stars24.cz. Projekt startuje 18. května.

Ze společnosti

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do katastru nemovitostí se už za několik dní zkomplikuje. K dříve běžně dostupným informacím se nově dostanou jen někteří lidé. Proč se tuzemské úřady rozhodly přistoupit ke změnám?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před hodinou

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před hodinou

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před hodinou

před hodinou

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před hodinou

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před 2 hodinami

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před 2 hodinami

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 3 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hormony v rostlinách mohou ovlivnit chod našeho těla

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin už dva roky po sobě pokořila hranici 12 miliard korun. Schodek se průběžně zvyšuje, například ve srovnání s rokem 2009 byl loni vyšší o pět miliard korun. 

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Pětina Italů brala během pandemie psychofarmaka

Skoro pětina Italů během pandemie covidu-19 brala kvůli potížím s duševním zdravím psychofarmaka. Více než čtvrtina lidí se v době zdravotní krize obrátila na psychologa a šest procent jich vyhledalo psychiatrickou péči.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama