Kritizovaný migrační tábor na Kanárských ostrovech už neexistuje, byly v něm nelidské podmínky

Stovky migrantů, kteří pobývali v improvizovaném táboře v přístavu Arguineguín na jednom z Kanárských ostrovů, už byly umístěny do jiných zařízení. Tábor, kvůli němuž si španělská vláda vysloužila kritiku od nevládních organizací i od regionální vlády, byl dnes ráno podle deníku La Vanguardia už prázdný. Před několika týdny se v něm tísnilo v jednom okamžiku i na 2600 migrantů.

Reklama

Španělské ministerstvo vnitra vyklizením areálu na ostrově Gran Canaria splnilo požadavek španělského ombudsmana, který minulý pátek vyzval k "okamžitému vyklizení tábora". Organizace Human Rigths Watch či Amnesty International upozorňovaly už týdny na nevyhovující podmínky v zařízení, kde běženci spali i na zemi. Řadu měsíců žádala španělskou vládu o řešení situace i regionální vláda Kanárských ostrovů, které se letos potýkají s nebývalou migrační vlnou.

Jen v říjnu a v listopadu dorazilo na tyto ostrovy z Afriky přes 12.000 migrantů, uvedl dnes deník La Vanguardia. Od ledna tam doplulo přes 18.000 běženců, zatímco loni to bylo za celý rok necelých 1500 migrantů. Za tři listopadové dny podle místních médií připlulo na tyto ostrovy v Atlantiku stejně migrantů jako za celý loňský rok.

Stanový tábor v přístavišti obce Arguineguín, která má jen několik tisíc obyvatel a spadá pod město Mogán, zřídil Červený kříž jako rychlou pomoc migrantům zachráněným pobřežní stráží. Běženci v něm neměli strávit více než tři dny. Mnozí tam ale zůstávali týdny, protože místní úřady neměly kapacitu pro jejich ubytování. Umisťovaly je proto i do turistických zařízení a hotelů.

Španělská vláda je nechtěla převážet na pevninu kvůli obavám, že tak vyvolá "lavinový efekt" a ještě větší vlnu běženců. Ti připlouvají zejména z Marokem ovládané části Západní Sahary a ze Senegalu.

Tento měsíc španělská vláda zprovoznila nový tábor pro migranty nedaleko největšího města Kanárských ostrovů - Las Palmas de Gran Canaria. Tábor Barranco Seco má kapacitu asi 800 lidí a má sloužit jako dočasné přijímací středisko.

Témata:  amnesty international uprchlíci EuroZprávy.cz Španělsko uprchlické tábory Human Rights Watch Kanárské ostrovy

Související

Amerika

Biden nezvýší roční kvóty pro přijímání uprchlíků do USA stanovené Trumpem

Demokratický prezident USA Joe Biden se rozhodl nenavyšovat kvóty pro celkový počet uprchlíků, kterým Spojené státy povolí vstup do země v tomto fiskálním roce. Nyní platný limit 15.000 uprchlíků za rok, který je nejnižší v historii USA, stanovil jeho republikánský předchůdce Donald Trump jako součást své tvrdé protiimigrační politiky.

Reklama

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 28 minutami

před 58 minutami

Britové podpořili Česko v souvislosti s vyhoštěním 18 Rusů, vyjádřil se ministr Raab

Britská vláda dnes vyjádřila podporu České republice, která se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Stanice BBC s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že jako klíčový se v této kauze jeví e-mail zaslaný české společnosti Imex Group.

před hodinou

NATO podporuje Česko při vyšetřování podílu Ruska na explozi ve Vrběticích

Severoatlantická aliance (NATO) podporuje Českou republiku, která podle nejmenovaného aliančního představitele vyšetřuje zlovolné aktivity Ruska na svém území. Uvedla to dnes agentura Reuters. Kauza je podle něj dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo Polsko, Německo nebo Ukrajina.

před hodinou

Moskva hrozí ČR odvetou, předvolala si českého velvyslance Pivoňku

Rusko přijme odvetná opatření proti rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí, které si následně podle zdrojů agentury TASS předvolalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku.

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

Stoupenci Navalného svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla dnes agentura Reuters. 

před 2 hodinami

CDU a CSU stále nemají jasno o lídrovi, budou o něm hlasovat

Německé strany CDU a CSU ani po víkendu nemají jasno o svém společném lídrovi do zářijových parlamentních voleb. Strany o volebním vůdci budou hlasovat, informovala dnes agentura Reuters. O místo se uchází předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Markus Söder, kteří se mezi sebou nedokázali dohodnout. Po 16 letech nebude ve volbách kandidovat současná kancléřka Angela Merkelová.

před 3 hodinami

Stovka demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze provolávala Rusku hanbu

Přes sto demonstrantů se dnes sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na twitteru. 

před 4 hodinami

Německo si dnes připomíná oběti koronaviru

Německo si dnes připomnělo oběti nemoci covid-19. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier při hlavním pietním aktu v berlínské koncertní budově Konzerthaus vyzval německou společnost k soudržnosti a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Informovala o tom agentura DPA.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie požádá o výslech ruských agentů kvůli výbuchu ve Vrběticích

Česká republika požádá podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) Rusko o to, aby česká policie mohla vyslechnout dva agenta ruské vojenské tajné služby GRU, kteří zřejmě stáli za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. 

před 5 hodinami

Vláda věděla o zapojení Rusů do teroristického činu. A Hamáček přesto chtěl do Moskvy. Neuvěřitelné, říká Zdechovský

Europoslanec Tomáš Zdechovský tvrdí, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) předvedl naprostý vrchol diletantismu, pokud věděl, že za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014 stojí důstojníci ruské tajné služby GRU a přitom hodlal letět do Ruské federace kvůli vakcíně Sputnik V. „Jsem přesvědčený, že vláda čtrnáct dní už disponovala informací, kdo atak na sklad spáchal. Pro mě je neuvěřitelné, že tady se odehrál státní teroristický útok na svrchovaný stát a Hamáček byl přesto ochoten se do Moskvy vypravit. Zřejmě tam chtěl letět zatknout špiony Miškina a Čepigu, po nichž policie pátrá, jiné vysvětlení se k jeho misi nenabízí, říká pro EuroZprávy.cz s ironickým nádechem místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

před 5 hodinami

Hrad Litice nad Orlicí byl jedním z královských sídel Jiřího z Poděbrad

Hrad Litice nad Orlicí se nachází na výrazném, dnes zalesněném návrší nad stejnojmennou obcí, asi 7 km západně od města Žamberka v Pardubickém kraji. Byť se během staletí proměnil z větší části ve zříceninu, dodnes ukrývá mnohé zajímavosti nejen ve své historii, ale také ve svých stavebních proměnách.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama