Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého kola nynějšímu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a vůdkyni krajní pravice Marine Le Penové, uvedl dnes list Le Journal du Dimanche (JDD) s odvoláním na průzkum, který pro JDD a Sud Radio podnikla agentura Ifop-Fiducial.

Reklama

V politických debatách ustavičně zaznívá, že Francouzi si nepřejí, aby se opakoval duel Macrona a Le Penové z předchozích voleb, připomněl nedělník. Ale průzkum ukazuje stejný obrázek bojiště ovládnutého finalisty roku 2017 a všechny hypotézy, otestované v průzkumu, slibují na příští rok odvetu. Žádná jiná konfigurace, než duel Macron-Le Penová, se na základě získaných údajů nezdá pravděpodobnější. Ale Macronova převaha už není tak jednoznačná, jak tomu bylo v průzkumu z loňského října. Zástupci Ifop to vysvětlují i potížemi plynoucími pro stávající hlavu státu z dopadů nynější pandemie.

"Ve skutečnosti se základy macronismu drolí: během šesti měsíců prezidentův volební potenciál zeslábl o čtyři procentní body u zaměstnanců soukromého sektoru a 12 procentních bodů u vedoucích pracovníků a svobodných povolání. Ještě znepokojivější je ztráta deseti procentních bodů mezi voliči, kteří pro něj hlasovali v roce 2017 (ze 72 na 62 procent)," upozornil list a dodal, že pokud se chce Macron vůbec kvalifikovat do druhého kola, musí si dát pozor, aby si svůj politický kapitál uchoval.

Voličstvo Le Penové, odhadnuté na 25 až 27 procent, nikdy nebylo tak vzdálené voličům Macrona. "Zápas mezi Macronem a Le Penovou je také sociálním a demografickým soubojem," diagnostikuje Frédéric Dabi z Ifos. Jakoby podle něj existovaly dvě Francie, které se nepřekrývají, jakkoli v minulosti se vyskytovali šéfové volící levici a zaměstnanci hlasující pro pravici. Nyní pro Macrona nejvíce hlasují věkové kategorie mezi 18 až 24 lety a ve věku nad 65 let (3 procenta), zatímco pro Le Penovou nejvíce hlasují lidé ve věku mezi 25 až 34 lety a ze skupiny mezi 50 až 65 lety, což jsou generace nejvíce zasažené krizí a hledáním práce. Le Penová má také silné pozice mezi zaměstnanci a lidmi s nižším vzděláním. U Macrona je tomu úplně naopak.

I přes silnou dynamiku by kandidátka krajní pravice měla podle průzkumu opět zůstat před branami Elysejského paláce: se 46 procenty hlasů by prohrála druhé kolo proti Macronovi s přízní 54 procent voličů.

Pokud by se volby konaly právě teď, pravice by utrpěla další fiasko: žádný z jejích možných kandidátů by se podle průzkumu neprobojoval do finále: ani Xavier Bertrand, ani Valérie Pécresseová a ještě méně Laurent Wauquiez nebo Bruno Retailleau, dodal nedělník.

Nicméně nejen Macron, ale i Bertrand a Pécresseová by dokázali Le Penovou porazit, kdyby se do druhého kola dostali. Bývalý levicový kandidát na prezidenta Jean-Luc Mélenchon či "zelený" Yannick Jadot by naopak s Le Penovou prohráli a pařížská socialistická starostka Anne Hidalgová by remizovala, poznamenal pravicový list Le Figaro.

Témata:  Francie EuroZprávy.cz Emmanuel Macron

Související

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 7 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 7 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 8 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 8 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 8 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama