Na Slovensku řeší politickou odpovědnost za vývoj epidemie

Slovenská vládní koalice je rozdělena v názoru na politickou zodpovědnost za zvládání epidemie v době, kdy se země v přírůstku úmrtí po nákaze koronavirem dostala v přepočtu na obyvatele na první místo na světě. Menší vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) nově neuspěla s návrhem na výměnu ministra zdravotnictví Marka Krajčího.

Reklama

Opozice dlouhodobě kritizuje kabinet v souvislosti s koronavirovou krizí, premiér Igor Matovič se zase dříve dostal do křížku nejen s částí koalice, ale i s prezidentkou a vědci.

"Nesouhlasím se způsobem, jak je ministerstvo zdravotnictví vedeno. Odmítám hrát hru na slepou bábu, že je všechno v pořádku. Jsme mistři světa v počtu úmrtí a v počtu hospitalizovaných," řekl dnes novinářům šéf SaS a ministr hospodářství Richard Sulík.

Podle Sulíka premiér Matovič odmítl jeho návrh na výměnu ministra zdravotnictví. Vicepremiér Sulík rovněž neuspěl u předsedy vlády s iniciativou, že sám převezme vedení ministerstva zdravotnictví, pokud by premiér neměl náhradu za Krajčího.

Krajčí, kterého do vlády navrhlo Matovičovo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), opakovaně řekl, že z bojiště se neutíká. Zastal se ho i premiér, který v dnešním rozhovoru s veřejnoprávním Rozhlasem a televizí Slovenska řekl, že SaS nemá žádné morální právo ukazovat na Krajčího.

Matovič se se Sulíkem dostal do slovní přestřelky již loni. Předseda vlády nejprve během první vlny koronavirové epidemie vicepremiéra kritizoval za jeho snahy o rychlejší uvolňování karanténních omezení. Na konci loňska Matovič zase označil Sulíka za idiota a vybídl ho k demisi kvůli tomu, že podle něj včas nezajistil nákup antigenních testů. Ty země využívá při hromadném testování obyvatel, které prosadil Matovič.

"Igor Matovič je mistr světa v tom, že vždy najde viníka," řekl dnes Sulík.

Podle opozice, která podporuje petici za vypsání referenda o uspořádání předčasných voleb, se Matovič snaží selhání státu při zvládání covidu-19 překrýt jinými tématy. Tvrdila, že loni na podzim na kritiku za podcenění příprav země na druhou vlnu koronavirové nákazy reagoval Matovič tím, že nastolil téma plošného testování obyvatel. Ve stávající nepříznivé epidemické situaci zase Matovič navrhl nákup a očkování ruskou vakcínou Sputnik V, kterou dosud neschválila unijní léková agentura EMA. Kvůli tomu, že očkování neregistrovanými vakcínami minulý týden odmítla nejmenší vládní strana Za lidi, Matovič následně otevřeně kritizoval šéfku této strany a vicepremiérku Veroniku Remišovou.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ještě loni veřejně vyzvala Matoviče, aby zvážil, zda nepředá řízení záležitostí kolem pandemie jiné osobě. Matovič hlavu státu pak nepřímo zařadil k opozici. Dnes řekl, že od prezidentky očekává výzvy k veřejnosti, aby lidé dodržovali karanténní omezení.

Slovenský premiér se dříve dostal do křížku také s vědci či odborníky, kteří premiéra kritizovali za projekt plošného testování obyvatel na koronavirus. Lékaři prosazovali spíše cílené testování v nejvíce zasažených lokalitách. Potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus Slováci nyní potřebují například i na cestu do práce.

Témata:  Slovensko EuroZprávy.cz Richard Sulík Igor Matovič (OLaNO) Marek Krajčí (ministr SR)

Související

EU

Čaputová a další vrcholní slovenští politici podpořili Česko po vyhoštění Rusů

Vrcholní slovenští politici dnes podpořili Českou republiku v souvislosti s jejím rozhodnutím vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví pro důvodné podezření, že se příslušníci ruské tajné služby zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014. Podle prezidentky Zuzany Čaputové stojí Slovensko při Česku. Premiér Eduard Heger označil ČR za nejbližšího spojence Slovenska v EU a NATO.

EU

Slovensko nakonec nezruší karanténu pro očkované proti koronaviru

Slovensko od příštího týdne nakonec nezruší karanténu pro cestující z členských zemí Evropské unie a některých dalších států, kteří už byli očkováni proti nemoci covid-19 nebylo toto onemocnění v posledním zhruba půl roce prodělali. Úřad hlavního hygienika Slovenska dnes opravil svou původní informaci ze čtvrtka. 

Reklama

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Britové podpořili Česko v souvislosti s vyhoštěním 18 Rusů, vyjádřil se ministr Raab

Britská vláda dnes vyjádřila podporu České republice, která se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Stanice BBC s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že jako klíčový se v této kauze jeví e-mail zaslaný české společnosti Imex Group.

před 9 minutami

NATO podporuje Česko při vyšetřování podílu Ruska na explozi ve Vrběticích

Severoatlantická aliance (NATO) podporuje Českou republiku, která podle nejmenovaného aliančního představitele vyšetřuje zlovolné aktivity Ruska na svém území. Uvedla to dnes agentura Reuters. Kauza je podle něj dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo Polsko, Německo nebo Ukrajina.

před 12 minutami

Moskva hrozí ČR odvetou, předvolala si českého velvyslance Pivoňku

Rusko přijme odvetná opatření proti rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí, které si následně podle zdrojů agentury TASS předvolalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku.

před 48 minutami

před 55 minutami

před hodinou

Stoupenci Navalného svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla dnes agentura Reuters. 

před hodinou

CDU a CSU stále nemají jasno o lídrovi, budou o něm hlasovat

Německé strany CDU a CSU ani po víkendu nemají jasno o svém společném lídrovi do zářijových parlamentních voleb. Strany o volebním vůdci budou hlasovat, informovala dnes agentura Reuters. O místo se uchází předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Markus Söder, kteří se mezi sebou nedokázali dohodnout. Po 16 letech nebude ve volbách kandidovat současná kancléřka Angela Merkelová.

před 2 hodinami

Stovka demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze provolávala Rusku hanbu

Přes sto demonstrantů se dnes sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na twitteru. 

před 3 hodinami

Německo si dnes připomíná oběti koronaviru

Německo si dnes připomnělo oběti nemoci covid-19. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier při hlavním pietním aktu v berlínské koncertní budově Konzerthaus vyzval německou společnost k soudržnosti a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Informovala o tom agentura DPA.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Policie požádá o výslech ruských agentů kvůli výbuchu ve Vrběticích

Česká republika požádá podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) Rusko o to, aby česká policie mohla vyslechnout dva agenta ruské vojenské tajné služby GRU, kteří zřejmě stáli za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. 

před 4 hodinami

Vláda věděla o zapojení Rusů do teroristického činu. A Hamáček přesto chtěl do Moskvy. Neuvěřitelné, říká Zdechovský

Europoslanec Tomáš Zdechovský tvrdí, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) předvedl naprostý vrchol diletantismu, pokud věděl, že za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014 stojí důstojníci ruské tajné služby GRU a přitom hodlal letět do Ruské federace kvůli vakcíně Sputnik V. „Jsem přesvědčený, že vláda čtrnáct dní už disponovala informací, kdo atak na sklad spáchal. Pro mě je neuvěřitelné, že tady se odehrál státní teroristický útok na svrchovaný stát a Hamáček byl přesto ochoten se do Moskvy vypravit. Zřejmě tam chtěl letět zatknout špiony Miškina a Čepigu, po nichž policie pátrá, jiné vysvětlení se k jeho misi nenabízí, říká pro EuroZprávy.cz s ironickým nádechem místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

před 4 hodinami

Hrad Litice nad Orlicí byl jedním z královských sídel Jiřího z Poděbrad

Hrad Litice nad Orlicí se nachází na výrazném, dnes zalesněném návrší nad stejnojmennou obcí, asi 7 km západně od města Žamberka v Pardubickém kraji. Byť se během staletí proměnil z větší části ve zříceninu, dodnes ukrývá mnohé zajímavosti nejen ve své historii, ale také ve svých stavebních proměnách.

před 5 hodinami

Čaputová a další vrcholní slovenští politici podpořili Česko po vyhoštění Rusů

Vrcholní slovenští politici dnes podpořili Českou republiku v souvislosti s jejím rozhodnutím vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví pro důvodné podezření, že se příslušníci ruské tajné služby zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014. Podle prezidentky Zuzany Čaputové stojí Slovensko při Česku. Premiér Eduard Heger označil ČR za nejbližšího spojence Slovenska v EU a NATO.

před 5 hodinami

Světová média píší o rozhodnutí Česka vyhostit ruské diplomaty

Rozhodnutí České republiky vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze v souvislosti s podezřením na podíl ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014 si všímají všechna velká zahraniční média. Britský zpravodajský server BBC News a britské deníky jako například The Guardian na svých prvních stránkách upozorňují na souvislost kauzy s otravou bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama