Nejbizarnější dezinformace, kterým lidé věří: Vakcíny září, 5G zabíjí ptáky, Merkelová zveřejnila socialistickou báseň

Záření mobilních telefonů, vedlejší účinky očkování či tajné satelity. Ověřovatelé faktů se každým dnem snaží vyvracet fámy, které se šíří internetem. Mnoho z tvrzení je děsivých, možná nebezpečných, některá jsou ale především bizarní. Agentura DPA přináší k dnešnímu mezinárodnímu dni ověřování faktů několik kuriózních dezinformací ze sociálních sítí.

Reklama

Tvrzení: Lišky jsou celý život věrné jednomu partnerovi.

Fakta: Pravda je méně romantická. "Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že je toto tvrzení správné. Liščí samci se páří, kdykoliv se jim naskytne příležitost," řekl DPA biolog Stephan Funk. Lišky sice žijí příležitostně monogamně s jedním partnerem a mají spolu potomky i opakovaně, mnoho z nich však bývá nevěrných.

Tvrzení: Na paprikových luscích je možné rozpoznat pohlaví. Má lusk na spodní straně tři vyboulení? Pak je to samčí paprika, u čtyř vyboulení se jedná o samičí.

Fakta: Tvrzení je zcela chybné. Tato rostlina má oboupohlavné květy, kde se nacházejí jak samčí pestíky, tak samčí tyčinky. Proto nejde z plodu rozpoznat pohlaví.

Tvrzení: Německá kancléřka Angela Merkelová zveřejnila během mládí v NDR socialistickou báseň: "Budu šéfkou Spolkové republiky Německo / Třídní nepřítel to bude nenávidět / Plním plán Sjednocené socialistické strany Německa / Přivedu je na mizinu".

Fakta: Báseň se neobjevila v roce 1967 ve východoněmeckém časopise pro děti Frösi, nýbrž v roce 2012 v satirickém magazínu Eulenspiegel (Enšpígl).

Tvrzení: Existují zázračné postele, které vyléčí téměř všechny nemoci.

Fakta: Zlomeniny? Rakovina? Vyhřezlé ploténky? Ne, tyto nemoci se nedají léčit ležením na speciálních lůžkách, jak se tvrdí v temných zákoutích internetu. Údajné důkazní snímky ukazují pouhou rekvizitu z hororu Prometheus z roku 2012. Krásní a bohatí, kteří si prý postele nechávají pro sebe, se tudíž musejí nadále spoléhat na tradiční léčebné postupy.

Tvrzení: Tisíce ptáků uhynuly kvůli vysílačům sítí páté generace (5G).

Fakta: Dokazovat toto tvrzení mají na internetu kolující fotografie stovek mrtvých opeřenců ležících na silnici. Zvířata sice opravdu uhynula, ovšem ne v souvislosti s novým standardem mobilní sítě. Ptáci seděli na stromě, který se vyvrátil při bouřce.

Tvrzení: Covidová vakcína ve tmě září a je radioaktivní.

Fakta: Původcem této teze má být domnělá pracovnice německého institutu pro léky a lékařské produkty BfArM, která prý propašovala ampulku s vakcínou ven z institutu. Látka podle ní svítí zeleně a je lehce radioaktivní. Není to pravda už jenom proto, že se v institutu žádné očkovací preparáty neskladují. Mírně radioaktivní přípravky se sice používají například při léčbě rakoviny, u očkování ale radioaktivita postrádá smysl. A svítit vakcína nanejvýš pravděpodobně také nebude.

Témata:  Angela Merkelová očkování EuroZprávy.cz dezinformace 5G síť

Související

Ze společnosti

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 28 minutami

před 36 minutami

před 44 minutami

Barbora Peterová

Bývalá mluvčí ministerstva zdravotnictví Peterová nastoupila do ČEZ

Komunikační tým energetické společnosti ČEZ posílila Barbora Peterová, která donedávna působila jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. ČTK o tom dnes informoval vedoucí mediálního útvaru firmy Ladislav Kříž. Peterová se bude věnovat komunikaci za celou skupinu ČEZ. Firma má také několik regionálních mluvčích nebo mediální zástupce obou jaderných elektráren.

před 59 minutami

před hodinou

Bar, ilustrační foto

Hostinští nemají právo požadovat doklady pro vstup, tvrdí svaz pivovarů

Pivovarníci podobně jako restauratéři upozorňují na to, že hostinští nemají právo vyžadovat doklady pro vstup na zahrádky. Chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví určilo konkrétní povinnosti pro zákazníky i provozovatele tak, aby bylo jasné, kdo za co odpovídá. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

před hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Prodej aut v Číně v dubnu vzrostl skoro o devět procent

Prodej nových automobilů v Číně se v dubnu meziročně zvýšil o 8,6 procenta na 2,25 milionu, oznámil dnes čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Čínský automobilový trh je největší na světě a vede oživení globálního automobilového sektoru z pandemie. Nárůst vykázal už 13 měsíců za sebou.

před hodinou

před 2 hodinami

Testování na přítomnost koronaviru

Za úterý přibylo v Česku 1673 nakažených. Více než v pondělí

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131. Očkováno proti covidu-19 bylo 77.615 lidí, o zhruba 5500 více než předchozí úterý, oproti pondělí bylo dávek o necelých 2000 víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

před 2 hodinami

Poslouchání

Vědci objevili unikátní schopnost člověka. Nemají ji ani opice

Schopnost člověka rozlišovat geometrické útvary je možná něco, co ho odlišuje od ostatních primátů, kteří si nejsou schopni tento systém symbolů osvojit. Podle agentury AFP to naznačuje studie francouzských výzkumníků na poli neurovědy, kteří porovnávali geometrické vnímání u lidí a paviánů.

před 2 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie hlásí rekordních 4205 nových úmrtí s covidem za den

Indie dnes oznámila rekordních 4205 úmrtí na covid-19 za posledních 24 hodin a 348.421 nově zaznamenaných případů koronaviru. Celkový počet obětí v zemi překročil čtvrt milionu a počet infikovaných 23 milionů, napsala agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví a poznamenala, že podle odborníků můžou být skutečné počty zemřelých i nakažených několikanásobně vyšší.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Hamás se mstí za útok v Pásmu Gazy. K Izraeli vypálil přes 200 raket

Mezi Izraelem a Pásmem Gazy dnes pokračovaly boje, které si od pondělí vyžádaly nejméně 40 mrtvých, z toho 35 v Palestině. V Tel Avivu se brzy ráno rozezněly sirény, skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama