Nejbizarnější dezinformace, kterým lidé věří: Vakcíny září, 5G zabíjí ptáky, Merkelová zveřejnila socialistickou báseň

Záření mobilních telefonů, vedlejší účinky očkování či tajné satelity. Ověřovatelé faktů se každým dnem snaží vyvracet fámy, které se šíří internetem. Mnoho z tvrzení je děsivých, možná nebezpečných, některá jsou ale především bizarní. Agentura DPA přináší k dnešnímu mezinárodnímu dni ověřování faktů několik kuriózních dezinformací ze sociálních sítí.

Reklama

Tvrzení: Lišky jsou celý život věrné jednomu partnerovi.

Fakta: Pravda je méně romantická. "Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že je toto tvrzení správné. Liščí samci se páří, kdykoliv se jim naskytne příležitost," řekl DPA biolog Stephan Funk. Lišky sice žijí příležitostně monogamně s jedním partnerem a mají spolu potomky i opakovaně, mnoho z nich však bývá nevěrných.

Tvrzení: Na paprikových luscích je možné rozpoznat pohlaví. Má lusk na spodní straně tři vyboulení? Pak je to samčí paprika, u čtyř vyboulení se jedná o samičí.

Fakta: Tvrzení je zcela chybné. Tato rostlina má oboupohlavné květy, kde se nacházejí jak samčí pestíky, tak samčí tyčinky. Proto nejde z plodu rozpoznat pohlaví.

Tvrzení: Německá kancléřka Angela Merkelová zveřejnila během mládí v NDR socialistickou báseň: "Budu šéfkou Spolkové republiky Německo / Třídní nepřítel to bude nenávidět / Plním plán Sjednocené socialistické strany Německa / Přivedu je na mizinu".

Fakta: Báseň se neobjevila v roce 1967 ve východoněmeckém časopise pro děti Frösi, nýbrž v roce 2012 v satirickém magazínu Eulenspiegel (Enšpígl).

Tvrzení: Existují zázračné postele, které vyléčí téměř všechny nemoci.

Fakta: Zlomeniny? Rakovina? Vyhřezlé ploténky? Ne, tyto nemoci se nedají léčit ležením na speciálních lůžkách, jak se tvrdí v temných zákoutích internetu. Údajné důkazní snímky ukazují pouhou rekvizitu z hororu Prometheus z roku 2012. Krásní a bohatí, kteří si prý postele nechávají pro sebe, se tudíž musejí nadále spoléhat na tradiční léčebné postupy.

Tvrzení: Tisíce ptáků uhynuly kvůli vysílačům sítí páté generace (5G).

Fakta: Dokazovat toto tvrzení mají na internetu kolující fotografie stovek mrtvých opeřenců ležících na silnici. Zvířata sice opravdu uhynula, ovšem ne v souvislosti s novým standardem mobilní sítě. Ptáci seděli na stromě, který se vyvrátil při bouřce.

Tvrzení: Covidová vakcína ve tmě září a je radioaktivní.

Fakta: Původcem této teze má být domnělá pracovnice německého institutu pro léky a lékařské produkty BfArM, která prý propašovala ampulku s vakcínou ven z institutu. Látka podle ní svítí zeleně a je lehce radioaktivní. Není to pravda už jenom proto, že se v institutu žádné očkovací preparáty neskladují. Mírně radioaktivní přípravky se sice používají například při léčbě rakoviny, u očkování ale radioaktivita postrádá smysl. A svítit vakcína nanejvýš pravděpodobně také nebude.

Témata:  Angela Merkelová očkování EuroZprávy.cz dezinformace 5G síť

Související

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 8 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 10 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 13 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 13 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 13 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 14 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama