Němce čeká delší karanténa, hrozí jim i omezení pohybu

Němci kvůli horšící se epidemické situaci nemohou od dnešního jednání kancléřky Angely Merkelové se zemskými premiéry očekávat žádné výraznější uvolňování karanténních opatření, v nejpostiženějších regionech hrozí naopak zákaz nočního vycházení či uzavírání škol a školek.

Reklama

Některé spolkové země by ale podle médií alespoň částečně chtěly povolit možnost turistického ubytování, pokud by bylo možné zaručit izolaci hostů. Lze předpokládat, že k takovému návrhu se Merkelová, která je zastánkyní opatrného postupu, bude stavit odmítavě.

Shoda panuje na prodloužení karanténních opatření, která potrvají nejméně do 18. dubna. Dosud platilo datum 28. března.

Ještě 4. března, kdy Merkelová s premiéry jednala o omezeních naposledy, se Německo připravovalo na postupné rozvolňování. Tehdy ale země v sedmidenním průměru vykazovala 64 nových případů na 100.000 obyvatel, byla tak na dohled od hodnoty 50, kterou odborníci považují za zlom kontroly nad pandemií. Pomalé zhoršování situace ale v posledních dnech nabírá na obrátkách a sedmidenní incidence podle Institutu Roberta Kocha (RKI) nyní činí 107,3 případu.

Tato hodnota již předpokládá automatickou aktivaci nouzové brzdy, která má vrátit karanténní režim do podoby ze začátku března, kdy se Německu dařilo míru infekce snižovat. Od té doby se v zemi otevřely obchody, které neprodávají zboží denní potřeby, a v některých regionech i zoologické zahrady nebo kulturní zařízení, jako jsou galerie či muzea. V Berlíně zkušebně hrají divadla a koncertní síně.

Podoba nouzové brzdy, jejíž spuštění se plánovalo od sedmidenní incidence vyšší než sto, bude jedním z velkých témat dnešního jednání Merkelové a zemských premiérů. Ochota některých spolkových zemí, které mají díky federálnímu systému vysokou míru autonomie, není příliš vysoká. Například Braniborsko, kde kabinet řídí sociálnědemokratický premiér Dietmar Woidke, do svého zemského karanténního nařízení nouzovou brzdu nezaneslo a s rázným uzavíráním počítá až od hodnoty dvou set.

Na této incidenci je již Durynsko a rychle se jí přibližuje Sasko. V tamních nejpostiženějších regionech úřady přikročily k uzavření škol a školek, což nyní hrozí i v dalších částech Německa. Z návrhu závěrů dnešního jednání, ze kterého cituje list Frankfurter Allgemeine Zeitung, je další fungování škol a školek v oblastech s incidencí nad 100 podmíněno pravidelným testováním učitelů a dětí. Při hodnotě nad 200 návrh udává plošné uzavření nehledě na možnosti testování.

Zda takový postup ke školám a školkám Merkelová s premiéry schválí, je nejasné, protože zemští ministři školství před dopady další uzavírky vzdělávacích institucí varují a upozorňují na následky, které taková omezení na děti mají.

Ve hře je také omezení pohybu, kdy by v regionech se sedmidenní incidencí nad 100 nebylo bez dostatečného důvodu možné v noci opouštět domov. Vládní sociálnědemokratický poslanec a epidemiolog Karl Lauterbach, který je známým zastáncem razantních opatření, řekl, že zákaz vycházení není zatím nezbytný, v případě dalšího razantního růstu infekce bude ale nevyhnutelný.

Zhoršení stavu se mnozí politici včetně Merkelové obávají, protože v zemi stále více převládá britská mutace koronaviru, která je považována za nakažlivější než původní varianty.

V závěru března navíc začínají velikonoční prázdniny, které si Němci unavení karanténou chtějí užít. Svědčí o tom zájem o zájezdy na španělské Baleárské ostrovy, které Německo vyškrtlo ze seznamu rizikových oblastí. Vyloučeno proto není, že Německo bez ohledu na cíl zahraniční cesty zavede pro navrátilce povinnou karanténu, aby turisty odradilo.

Návrh závěrů dnešního jednání vyzývá obyvatele, aby se vzdali zbytečných cest do zahraničí i po Německu. Ze spolkových zemí se sociálnědemokratickými vládami ale přišel návrh, který by naopak domácí turistiku přes Velikonoce umožnil díky otevření ubytovacích zařízení, kde by bylo možné zajistit vzájemnou izolaci hostů. Z takového přístupu by těžili pronajímatelé prázdninových domků, apartmánů či karavanových kempů. Konzervativní unie CDU/CSU se k tomu ale podle magazínu Focus staví skepticky, neboť se obává soudních pří s hoteliéry, kteří by otevřít nemohli.

Témata:  Německo EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Divadlo, ilustrační foto DOMÁCÍ

Divadla a festivaly chtějí také zbavit povinnosti kontrolovat hosty

Zástupci českého divadla požadují po vládě, aby stejně jako provozovatelé restauračních zahrádek nemuseli od návštěvníků požadovat předložení dokladu, že neporušují protiepidemická opatření. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci zastřešujících kulturních organizací v reakci na dnešní informace z jednání vlády.

Karel Havlíček DOMÁCÍ

Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Písničkář Tomáš Klus, který se narodil 15. května 1986, patří ke komerčně úspěšným umělcům. Bývalý moderní pětibojař se již přes dekádu pohybuje ve vrchních patrech české populární hudby a svoji tvorbu neomezuje hudebními žánry. Ve svých textech se často vyjadřuje ke společenské a politické situaci v zemi a také aktivně podporuje nejrůznější ekologické aktivity.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 38 minutami

před hodinou

Divadlo, ilustrační foto

Divadla a festivaly chtějí také zbavit povinnosti kontrolovat hosty

Zástupci českého divadla požadují po vládě, aby stejně jako provozovatelé restauračních zahrádek nemuseli od návštěvníků požadovat předložení dokladu, že neporušují protiepidemická opatření. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci zastřešujících kulturních organizací v reakci na dnešní informace z jednání vlády.

před 2 hodinami

Ministerstvo zahraničí

Česko považuje ruské zařazení mezi nepřátelské země za další krok k eskalaci. Zeman opět mlčí

Česko považuje postup Ruska se zařazením na seznam nepřátelských zemí za další krok k eskalaci vztahů nejen s Českou republikou, ale i Evropskou unií a jejími spojenci. V dnešním prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničí. Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen ČR a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo.

před 2 hodinami

Moskva, Kreml

Rusko zmrazilo účty americké stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

před 3 hodinami

Andrej Babiš

Babiš prý neumí vyhodnotit roli Benešové v Zemanově rezignaci

Premiér Andrej Babiš (ANO) není schopen vyhodnotit, jak významnou roli v odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana hrál jeho vztah s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Babiš dnes ČTK sdělil, že respektuje Zemanovo rozhodnutí odejít ke konci června ve funkci, za jeho dlouholetou práci mu děkuje a do budoucna mu přeje hodně úspěchů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vpád Trumpových příznivců do Kapitolu

V souvislosti se vpádem do Kapitolu padlo přes 2000 obvinění

Více než 2000 obvinění z trestných činů proti 411 podezřelým: Takový byl tento týden podle deníku The Washington Post (WP) průběžný účet masivního vyšetřování kolem lednových nepokojů na půdě amerického Kongresu. Vedle klasického vyšetřování pokračuje také snaha samotného Kongresu události prošetřit, přičemž vyjednavači republikánů a demokratů dnes dosáhli dohody ohledně podoby vyšetřovací komise.

před 4 hodinami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 4 hodinami

Slovensko, ilustrační foto

Česko vrací Slovensko opět do červených zemí

Slovensko se po týdnu na takzvané mapě cestovatele v pondělí vrátí z oranžových do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Z nejhorší kategorie do červené se přesunou Francie a Andorra. Oranžovou barvu značící střední míru rizika bude nově mít San Marino, do zelené kategorie, pro kterou neplatí žádné povinnosti při cestování, se vrátí Island. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

před 4 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Při výbuchu bomby v mešitě v Afghánistánu zemřelo nejméně 12 lidí

Při výbuchu bomby v mešitě poblíž afghánské metropole Kábulu dnes zemřelo nejméně 12 lidí a dalších 15 bylo zraněno. K explozi došlo během tradiční páteční modlitby, ačkoli v zemi má již druhý den platit třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. Útok, ke kterému se zatím nikdo nepřihlásil, odsoudilo jak hnutí Tálibán, tak mise Evropské unie v Afghánistánu, informovala agentura Reuters.

před 5 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger rezignovat nehodlá, nejasnosti kolem majetku má za vysvětlené

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) považuje vysvětlení svých majetkových poměrů, na které upozornila média, za dostatečné. Novinářům dnes řekl, že nevidí důvod pro svou rezignaci, jak po ní volá opozice. Uvedl, že nic špatného neudělal a řadu věcí už vyjasnil. "Nemyslím si, že bych udělal něco špatného, co by znamenalo moji rezignaci," uvedl. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

DSB21 If At All Kibbutz Contemporary Dance Company

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít divadla. Od 20. do 25. května 2021 se festival se sníženou kapacitou hledišť uskuteční naživo nejen ve venkovních prostorách, ale i ve vybraných brněnských divadlech. Vzhledem k epidemiologické situaci vznikala souběžně online podoba festivalu, která bude zdarma dostupná všem divákům v online prostoru. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama