Německé spolkové země sousedící s ČR dostanou dodatečné vakcíny

Německé spolkové země, které sousedí s koronavirem silně zasaženými zeměmi Českem a Francií, dostanou oproti ostatním regionům vakcíny navíc. Vyplývá to ze závěrů dnešního jednání kancléřky Angely Merkelové s ministerskými předsedy spolkových zemí, informuje agentura DPA.

Reklama

S dodatečnými dodávkami vakcín může počítat Bavorsko, Sasko a Durynsko, které ovšem s ČR nesousedí. Na západě se to týká Sárska a Porýní-Falce. Bavorsko dostane 100.000 dávek navíc, podle jeho ministerského předsedy Markuse Södera jde o "dobrý signál".

V saském okrese Vogtland, který sousedí s Karlovarským krajem, minulý týden začalo plošné očkování proti covidu-19. Podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) jde nyní o druhý nejvíce zasažený okres v Německu.

Německo v února označilo Česko a rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko za oblasti s výskytem mutací a zavedlo kvůli tomu kontroly na hranicích. Později do této kategorie zařadilo i francouzský departement Moselle.

V Německu v poslední době počty nově nakažených znovu rostou. Ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes upozornil, že rychlé řešení současné situace neexistuje, neboť v Evropě je všeobecný nedostatek vakcín. V pondělí budou zástupci jednotlivých zemí a spolkové vlády jednat o tom, zda "zatáhnout za záchrannou brzdu" a vzít zpět částečné uvolnění některých restrikcí z posledních dnů.

Německo je jednou z několika zemí Evropské unie, které ode dneška obnovily očkování vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Stalo se tak poté, co ji Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) označila za bezpečnou. "Nechala bych se naočkovat AstraZenekou," řekla dnes kancléřka Merkelová po schůzce s ministerskými předsedy spolkových zemí.

Prozatím Německo s 83 miliony obyvatel podalo alespoň jednu dávku zhruba sedmi milionům lidí, což odpovídá každému desátému dospělému. Po Velikonocích se mají do očkování zapojit praktičtí lékaři. Vzhledem k nedostatku vakcín se ale neočekává, že by už od počátku dokázali imunizovat větší počet zájemců.

Témata:  očkování Německo EuroZprávy.cz

Související

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 10 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 10 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 11 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 11 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 11 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama