Německo zpřísní opatření, rozšíří se roušky a budou menší oslavy

Německo se chystá opět zpřísnit opatření v boji s koronavirem. V případě určitého epidemického vývoje se lokálně rozšíří povinnost nosit roušky, omezí se počet účastníků soukromých oslav a restaurace a hospody se budou zavírat už ve 23:00. Kancléřka Angela Merkelová se na tom podle zdrojů agentury DPA dohodla při jednání s premiéry šestnácti spolkových zemí, které trvá už více než sedm hodin.

Reklama

Přísnější opatření mají začít platit automaticky v regionech, kde počet nakažených na 100.000 obyvatel za týden překročí určitou hranici. V případě nošení roušek to má být už po překonání hranice 35 nakažených na 100.000 obyvatel, dřívější zavírací doba v gastronomii má platit v regionech s 50 infikovanými na 100.000 obyvatel za týden. Bary a kluby by se v takovém případě měly uzavřít úplně.

Při dosažení vyšší ze dvou hranic se omezí také počet účastníků na soukromých oslavách a to na deset a maximálně ze dvou domácností. Nanejvýš deset lidí by se mělo scházet v tomto případě také na veřejnosti. Pokud opatření nezaberou, sníží se počet účastníků setkání na veřejnosti na pět.

Hranici 50 případů na 100.000 obyvatel za týden překonala v posledních dnech řada velkých německých měst včetně Berlína, Kolína nad Rýnem, Stuttgartu či Brém.

Bavorský premiér Markus Söder rovněž navrhuje, aby v celém Německu byla zavedena jednotná pokuta 250 eur (přes 6800 korun) za porušení rouškové povinnosti a souhlasně se už k návrhu vyjádřil předseda vlády nejlidnatější spolkové země, Severního Porýní-Vestfálska, Armin Laschet. Zda se premiéři s Merkelovou na tomto opatření dohodli, zatím ovšem není jasné.

Podle DPA předsedové zemských vlád s kancléřkou nenašli shodu v oblasti sporných zákazů ubytování pro obyvatele z rizikových německých regionů v hotelích či penzionech. Rozhodnutí se má v tomto bodě odložit na 8. listopadu, kdy bude ve většině zemí po podzimních prázdninách.

V mnoha spolkových zemí musí cestující z oblastí s vysokými počty infikovaných už nyní předložit osvědčení o negativním testu na koronavirus, pokud chtějí přenocovat v místních ubytovacích zařízeních. Přespání u přátel nebo příbuzných je přitom povolené. Některé spolkové země ale s tímto sotva týden starým opatřením nesouhlasí a neuplatňují ho.

Merkelová opakovaně zdůrazňovala, že chce bezpodmínečně zabránit dalšímu výraznému omezení společenského a ekonomického života, jak tomu bylo na jaře. Podle DPA při dnešním jednání s premiéry spolkových zemí ale řekla, že dosavadní opatření nejsou dostatečně tvrdá na to, aby se podařilo šíření koronaviru zastavit. Omezení, na kterých se dosud účastníci schůzky shodli, povedou podle kancléřky jen k tomu, že se ve stejném složení všichni sejdou za dva týdny a budou muset přijímat další, tvrdší opatření. "Pokud se nedohodneme na něčem citelném, je další celostátní uzávěra nevyhnutelná," varoval podle zdroje DPA také ministr vnitra Horst Seehofer.

V Německu, které má 83 milionů obyvatel, přibylo za poslední den 5132 nových případů nákazy a 43 úmrtí. Celkem se v Německu nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila od počátku epidemie u 334.585 lidí a zemřelo 9677 infiovaných.

Témata:  Angela Merkelová Německo Roušky a respirátory EuroZprávy.cz Koronavirus Markus Söder

Související

Ze společnosti

Laboratoře odhalily 1218 nakažených, očkován druhý nejvyšší počet lidí!

Laboratoře odhalily 1218 nakažených, očkován druhý nejvyšší počet lidí!

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den, bylo jich 85.621. Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu. Denní počty nově potvrzených případů covidu dál klesají, ve čtvrtek laboratoře odhalily 1218 nakažených, nejméně ve všední den od poloviny září.
Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Tak nějak přirozeně máme pocit, že Lucie Vondráčková je tady s námi už odjakživa. I ona sama se ale občas zdráhá uvěřit tomu, že se své profesi věnuje už tak dlouho. Před pár dny se o tom všichni přesvědčili.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 14 minutami

před hodinou

F-16 Israel Defense Forces

Izrael zahájil útok na systém tunelů v Pásmu Gazy

Izraelské letouny a pozemní vojsko v noci na dnešek zesílily útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy, oznámila izraelská armáda. Pozemní invazi do palestinské enklávy však Izrael nezahájil. Cílem poslední série útoků byl systém tunelů v pobřežní oblasti využívaný Hamásem. 

před hodinou

před hodinou

Počet nakažených každým dnem roste

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní šestnácté nejhorší v EU

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie stále na Kypru (798 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 1145 případů). Druhá nejhorší situace je v Litvě (600 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 576 případů a páté místo).

před 4 hodinami

Mars alias "Rudá planeta"

BBC News: Mohlo lidstvo kontaminovat Mars životem?

Od začátku kosmického věku už lidstvo vyslalo na Mars zhruba 30 sond a přistávacích modulů. Nyní se na povrchu rudé planety pohybuje pozoruhodný stroj. Perseverance - marsovské vozítko velké jako automobil, které bezpečně dosedlo na povrch planety 18. února. Sice se pohybuje maximální rychlostí 152 metrů za hodinu, ale veze s sebou celou škálu přístrojů, zařízení a experimentů, jimž už se podařilo dosáhnout průlomových úspěchů, napsal zpravodajský server BBC News. Ale nemohlo se společně se vším tím vybavením dostat na Mars ještě něco jiného? Nemohly se do vesmíru náhodně přenést stopové bakterie nebo spory, přežít cestu a najít na Marsu nový domov?

před 6 hodinami

USA vydaly varování před cestami do Izraele

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Naočkovaní Američané nemusí uvnitř nosit roušky a udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy. 

před 11 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

před 12 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger vydělával miliony pronájmem budovy vinohradské nemocnici

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) vydělával miliony korun na tom, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Ministr podle serveru uvedl, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

před 13 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama