Německo má rekordní přírůstek nakažených. Bavorsko zpřísňuje opatření, není vyloučen lockdown

V Německu za poslední den přibylo 6638 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku nynější pandemie. Dnes o tom s odvoláním na Institut Roberta Kocha informuje agentura Reuters. V Česku, které má oproti Německu přibližně osmkrát méně obyvatel, ve středu přibylo rekordních 9544 prokázaných případů nemoci covid-19.

Reklama

Německo dosavadní rekordní počet nakažených zaznamenalo 28. března, kdy jich přibylo 6294. Počet úmrtí pacientů s covidem-19 za posledních 24 vzrostl o 33 na celkových 9710.

Koronavirem se v Německu doposud nakazilo 341.223 lidí. Kancléřka Angela Merkelová ve středu varovala, že se země dostala do fáze exponenciálního růstu počtu infikovaných a nevyloučila, že bude nutné dále zpřísnit opatření proti šíření nákazy.

Zdůraznila, že kroky, jaké Německo v příštích dnech a týdnech podnikne, budou rozhodující pro to, jak se s pandemií covidu-19 vyrovná.

Jednotlivé německé regiony v postupně zpřísňují protiepidemická opatření. Například bavorský kabinet dnes schválil, že v oblastech s vysokými nárůsty případů koronaviru budou muset restaurační zařízení zavřít do určité doby. Tam, kde bylo během posledních sedm dní zaznamenáno více než 35 nově nakažených na 100.000 obyvatel, musí hospody zavřít do 23:00 a pokud je případů více než 50, zavřou už ve 22:00. Na veřejných místech se nesmí prodávat alkohol.

Při více než 35 případech na 100.000 obyvatel navíc začne platit povinnost nosit roušku všude tam, kde se srocuje větší množství lidí, například na pěších zónách, tržištích a ve veřejných budovách, ale i ve výtazích a sportovních akcích či v kulturních zařízeních. V těchto oblastech se také nebudou smět stýkat členové více než dvou domácností nebo více než deset osob.

Bavorský premiér Markus Söder dnes varoval před rostoucím nebezpečím nového lockdownu. "Situace je bohužel vážná a je každým dnem vážnější," řekl dnes Söder po zasedání svého kabinetu v Mnichově a poukázal na "explodující čísla v celé Evropě".

Správní soud v Bádensku-Württembersku zrušil místní zákaz ubytování pro hosty z koronavirem silně postižených německých regionů. Stížnost k soudu podle agentury DPA podali turisté z rizikového okresu Recklinghausen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Soud platnost opatření zrušil mimo jiné s odůvodněním, že zasahuje do práva na volný pohyb. Obdobný zákaz zrušila i vláda východní spolkové země Sasko.

Kontroverzní opatření uplatňuje přes týden většina spolkových zemí, ale některé ho rozhodně odmítají. Zákazy ubytování v hotelích či penzionech platí pro ty osoby bez negativního testu, které pocházejí z německých regionů s 50 nebo více nově zachycenými případy koronavirové infekce na 100.000 obyvatel během sedmi dní.

Předsedové zemských vlád se na středečním jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou neshodli, jak v této věci dále postupovat a rozhodnutí odložili na 8. listopadu, kdy bude ve většině zemí po podzimních prázdninách.

Zákaz v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa napadli u soudu v Mannheimu stěžovatelé, kteří chtěli strávit dovolenou v okrese Ravensburg. Zákaz přestal platit s okamžitou platností a proti rozhodnutí soudu se nelze odvolat.

Soud konstatoval, že zákaz nepřiměřeně zasahoval do základního práva na volný pohyb. Spolková země kromě toho údajně nedoložila, že hotely a penziony jsou takovými urychlovači infekce, že jsou nutná tak drastická opatření. Podle soudu také nebylo možné zaručit, že cestující budou schopni si zajistit test na koronavirus v požadované lhůtě do 48 hodin před příjezdem.

Saská vláda ruší zákaz ubytování s platností od soboty o vlastní vůli. Oznámila to dnes po jednání se zemskými rady a starosty ve spolkové zemi.

Témata:  Angela Merkelová Německo Roušky a respirátory EuroZprávy.cz Koronavirus Markus Söder

Související

Ze společnosti

Laboratoře odhalily 1218 nakažených, očkován druhý nejvyšší počet lidí!

Laboratoře odhalily 1218 nakažených, očkován druhý nejvyšší počet lidí!

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den, bylo jich 85.621. Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu. Denní počty nově potvrzených případů covidu dál klesají, ve čtvrtek laboratoře odhalily 1218 nakažených, nejméně ve všední den od poloviny září.
Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Tak nějak přirozeně máme pocit, že Lucie Vondráčková je tady s námi už odjakživa. I ona sama se ale občas zdráhá uvěřit tomu, že se své profesi věnuje už tak dlouho. Před pár dny se o tom všichni přesvědčili.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 46 minutami

F-16 Israel Defense Forces

Izrael zahájil útok na systém tunelů v Pásmu Gazy

Izraelské letouny a pozemní vojsko v noci na dnešek zesílily útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy, oznámila izraelská armáda. Pozemní invazi do palestinské enklávy však Izrael nezahájil. Cílem poslední série útoků byl systém tunelů v pobřežní oblasti využívaný Hamásem. 

před hodinou

před hodinou

Počet nakažených každým dnem roste

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní šestnácté nejhorší v EU

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie stále na Kypru (798 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 1145 případů). Druhá nejhorší situace je v Litvě (600 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 576 případů a páté místo).

před 4 hodinami

Mars alias "Rudá planeta"

BBC News: Mohlo lidstvo kontaminovat Mars životem?

Od začátku kosmického věku už lidstvo vyslalo na Mars zhruba 30 sond a přistávacích modulů. Nyní se na povrchu rudé planety pohybuje pozoruhodný stroj. Perseverance - marsovské vozítko velké jako automobil, které bezpečně dosedlo na povrch planety 18. února. Sice se pohybuje maximální rychlostí 152 metrů za hodinu, ale veze s sebou celou škálu přístrojů, zařízení a experimentů, jimž už se podařilo dosáhnout průlomových úspěchů, napsal zpravodajský server BBC News. Ale nemohlo se společně se vším tím vybavením dostat na Mars ještě něco jiného? Nemohly se do vesmíru náhodně přenést stopové bakterie nebo spory, přežít cestu a najít na Marsu nový domov?

před 6 hodinami

USA vydaly varování před cestami do Izraele

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Naočkovaní Američané nemusí uvnitř nosit roušky a udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy. 

před 11 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

před 11 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger vydělával miliony pronájmem budovy vinohradské nemocnici

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) vydělával miliony korun na tom, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Ministr podle serveru uvedl, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Aleksandr Vučič

Do Česka přijede příští týden srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. ČTK to dnes řekl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

před 13 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama