Německé spolkové země mají podle ministra přijmout přísnější restrikce

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes spolkové země vyzval, aby přijaly přísnější restrikce, a zastavily tak nárůst třetí vlny covidové epidemie v zemi. Německo za předchozí den zaznamenalo více než 29.000 nových případů nákazy koronavirem, což je bilance blížící se prosincovému maximu.

Reklama

Německé úřady ale dnes také informovaly, že za středu zdravotníci naočkovali doposud nejvíce lidí během jednoho dne, první nebo druhou dávku vakcíny dostalo 738.500 osob. Deník Die Welt napsal, že v pátek si první dávku očkovací látky nechá aplikovat kancléřka Angela Merkelová.

"Z minulého podzimu víme, co se stane, když nebudeme jednat rychle," prohlásil Spahn podle agentury Reuters. Lékaři podle něj očekávají do konce měsíce 6000 covidových pacientů na jednotkách intenzivní péče. "Situace v nemocnicích se vyhrocuje, v některých případech dramaticky," dodal s tím, že nápor na lékařská zařízení bude vyšší než za druhé podzimní vlny covidu-19. Šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler vyzval, aby nemocnice odložily plánované operace a uvolnily lůžka na jednotkách intenzivní péče pro pacienty, kteří je brzy budou potřebovat.

Nemocnice ve spolkové zemi Durynsko jednají se zdravotnickými zařízeními v jiných částech Německa o převozu pacientů vyžadujících intenzivní péči. Agentura DPA napsala, že situace je tam nyní obdobně napjatá jako během vrcholu druhé vlny pandemie covidu-19 koncem loňského roku.

Německý Institut Roberta Kocha (RKI) dnes oznámil, že za posledních 24 hodin přibylo 29.426 nově infikovaných koronavirem. Úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 bylo za poslední den 294.

"Po dočasném poklesu nových případů během Velikonoc pokračuje prudký vzestup," uvedl RKI. Před týdnem úřad zaznamenal 20.407 nových případů a 306 úmrtí. Denní bilance nově infikovaných se podle RKI začínají blížit dosavadnímu rekordu z 18. prosince, kdy za jeden den přibylo 33.777. Z toho 3500 případů bylo ale nahlášeno se zpožděním.

Počet nových případů nákazy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní se dnes zvýšil na 160,1, v úterý činil 153,2. Před čtyřmi týdny to bylo jen 90,4, připomněla agentura DPA. Dosavadní nejvyšší incidenci 197,6 ohlásil RKI 22. prosince. Rychlé šíření nákazy má na svědomí nakažlivější britská mutace koronaviru B.1.1.7., která již v Německu převládla a podle RKI snižuje účinnost platných epidemických opatření. Nakažených momentálně přibývá nejrychleji mezi mladšími věkovými skupinami.

Méně dramaticky se situace vyvíjí, pokud jde o počet úmrtí spojených s covidem-19. Podle RKI lze již patrně pozorovat příznivé dopady očkování především starších lidí, kteří jsou koronavirem nejvíce ohroženou skupinou obyvatel.

Od začátku epidemie bylo v Německu, kde žije na 83 milionů lidí, potvrzeno 3,07 milionu případů koronaviru. To je zhruba dvakrát tolik, co v osmkrát méně lidnaté České republice. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 79.381 osob.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu nyní činí 1,11, předchozí den mělo hodnotu 1,08. Znamená to, že 100 infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba 111 dalších osob. Pokud je číslo dlouhodobě nad hodnotou jedna, má se za to, že se šíření nákazy zrychluje.

Agentura AP připomíná, že v Německu se díky zapojení praktických lékařů v posledních dnech zrychluje tempo očkování. Die Welt s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že 66letou kancléřku Merkelovou zdravotníci v pátek naočkují vakcínou firmy AstraZeneca. Její úřad tuto informaci odmítl komentovat a odkázal na pondělní vyjádření mluvčího Merkelové, podle kterého "bude naočkována brzy a veřejnost se o tom dozví". Německé úřady použití očkovací látky od AstraZeneky omezily pro lidi nad 60 let kvůli vzácně se vyskytujícím případům krevních sraženin u naočkovaných lidí. Merkelová v minulosti dala najevo, že je ochotná nechat se vakcínou od AstraZeneky naočkovat. Na počátku dubna injekci s tímto preparátem dostal německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Témata:  Německo EuroZprávy.cz Koronavirus Jens Spahn (CDU)

Související

EMA začala s hodnocením dalšího léku na koronavirovou infekci EU

EMA začala s hodnocením dalšího léku na koronavirovou infekci

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes oznámila, že začala s průběžným hodnocením přípravku k léčbě nemoci covid-19 od britské společnosti GlaxoSmithKline a firmy Vir Biotechnology. EMA tak formálně zahájila proces potřebný pro schválení léku a jeho prodej na území Evropské unie. Lék sotrovimab má zabránit těžkému průběhu nemoci a snížit riziko hospitalizace.

Ze společnosti

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornellu Koktovou museli krátce po porodu vysněné dcery opět hospitalizovat kvůli vážným zdravotním potížím. Trojnásobná maminka zatím zůstává v nemocnici, ale zpovzdálí samozřejmě sleduje dění kolem novorozené holčičky.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

V Řecku začíná 15. května turistická sezona a ve stejný den budou moci Řekové po půl roce opět cestovat mezi regiony. Budou ale pro to potřebovat negativní test na koronavirus, nebo potvrzení o očkování. Informoval o tom deník Kathimerini s odvoláním na mluvčí řecké vlády. Zatím není jasné, zda v případě očkování bude nutné mít aplikovány obě potřebné dávky.

před 11 minutami

před 18 minutami

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. ČTK to za firmu řekl právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

před 31 minutami

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Sněmovna dnes schválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Předloha předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. 

před 36 minutami

před 54 minutami

před hodinou

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má dnes na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o dnešní zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

před hodinou

Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Podle soudu ovlivnil veřejnou zakázku

Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Podle soudu ovlivnil veřejnou zakázku

Kladenský soud dnes uložil řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi nepodmíněný tříletý trest ve věznici s ostrahou, čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu Kč. Podle rozsudku ovlivnil veřejnou zakázku. Manažer firmy Energie stavební - báňská (ESB) Libor Tkadlec dostal podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest. 

před hodinou

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu

V souvislosti se zvládáním epidemie koronaviru v ČR lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, hasičů, armády a policie, naopak nejkritičtější jsou k vládě. V porovnání s loňským květnem, kdy se země potýkala s první vlnou šíření nemoci covid-19, si v hodnocení všichni pohoršili, nejvíce vláda. Kladně její práci nyní vnímá čtvrtina veřejnosti, před rokem to byly dvě třetiny. 

před hodinou

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog

Politolog Tomáš Lebeda se domnívá, že pokud předseda ČSSD Jan Hamáček jasně nevysvětlí svoji úlohu v připravované cestě do Moskvy, kam chtěl letět pro vakcíny Sputnik V, navzdory kauze Vrbětice, čeká jeho stranu zkáza. „Pokud se ukáže, že motivací Jana Hamáčka k chystané misi do Ruské federace měly být osobní i stranické prospěchy, které šly proti českým zájmům, pak se na ČSSD může celá kauza podepsat a silně utrpí,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Lebeda.

před hodinou

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dnes odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richeter (TOP 09). ČTK to potvrdilo několik zastupitelů Spojených sil. 

před hodinou

před hodinou

Nezaměstnanost v Česku klesá. Počet volných míst se rozšiřuje

Nezaměstnanost v Česku klesá. Počet volných míst se rozšiřuje

Podíl nezaměstnaných v Česku v dubnu klesl z březnových 4,2 procenta na 4,1 procenta. Nezaměstnanost je tak nejnižší od loňského prosince. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl oproti březnu téměř o 9000 na 297.876, zatímco počet volných míst stoupl o 4500 na 343.407.

před hodinou

EMA začala s hodnocením dalšího léku na koronavirovou infekci

EMA začala s hodnocením dalšího léku na koronavirovou infekci

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes oznámila, že začala s průběžným hodnocením přípravku k léčbě nemoci covid-19 od britské společnosti GlaxoSmithKline a firmy Vir Biotechnology. EMA tak formálně zahájila proces potřebný pro schválení léku a jeho prodej na území Evropské unie. Lék sotrovimab má zabránit těžkému průběhu nemoci a snížit riziko hospitalizace.

před 2 hodinami

Merkelová jednala o patentech s šéfem BioNTechu

Merkelová jednala o patentech s šéfem BioNTechu

Německá kancléřka Angela Merkelová jednala o možném uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 s Ugurem Şahinem, spoluzakladatelem německé biotechnologické společnosti BioNTech, která jednu z úspěšných očkovacích látek vyrábí společně s mezinárodní firmou Pfizer. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama