Německý lékař očkuje vlastním preparátem, čelí trestním oznámením

Německý lékař Winfried Stöcker vyvinul vlastní antigenní preparát proti koronaviru Sars-CoV-2, který postupně aplikoval sobě, své rodině a dalším několika desítkám lidí. Výsledky, které považuje za více než skvělé, vnímá jako důkaz získané imunity.

Reklama

Problémem ale je, že k imunizaci přikročil bez souhlasu úřadů, za což čelí dvěma trestním oznámením. Stöcker, který má za sebou úspěšné podnikání v laboratorní diagnostice, se hájí tím, že v době pandemie není čas na formality. Říká také, že jeho postup byl legální a že nedělal žádné pokusy na dobrovolnících, neboť to byli ve skutečnosti pacienti, kterým aplikoval léčiva v rámci terapie.

"Koronavirus nebude čekat, až bude povolení za rok či dva uděleno. Mezitím onemocní mnoho milionů lidí a statisíce jich zemřou jen kvůli lpění na razítku a kvůli názoru, že nepostupuju legálně," hájí se Stöcker. Mnozí virologové tvrdí, že Stöcker se chová jako mastičkář, protože nedodržuje základní pravidla bezpečnosti a kontroly čistoty látky.

Stöcker, který se pyšní profesorským titulem, není v Německu ani mimo vědeckou obec zcela neznámou postavou.

Média si ho povšimla nejen kvůli jeho kritickým vyjádřením na adresu uprchlíků, kancléřky Angely Merkelové nebo klimatických aktivistů, ale také díky prodeji jeho firmy Euroimmun zaměřené na laboratorní diagnostiku. Obchod to byl úspěšný, protože firmu, kterou založil na konci 80. let, prodal za jisté americké společnosti za 1,2 miliardy eur (31,4 miliardy korun). Po prodeji z oboru neodešel a v Gross Grönau u Lübecku si založil klinicko-imunologickou laboratoř, ve které zaměstnává asi pět desítek lidí.

A právě tam vyvinul antigenní preparát, který je podle něj výhodnější než dosud vyvinuté vakcíny. Stöcker argumentuje tím, že jeho látka nevyvolává žádné alergické reakce, nemá vedlejší účinky a je nenáročná na výrobu. Uvádí také, že je možné ji rozvážet při pokojové teplotě a během skladování ji není nutné udržovat v hluboce zmrazeném stavu.

"Jsem nyní imunní vůči Sars-CoV-2," napsal Stöcker loni v květnu na svém blogu. Předtím si v březnu a dubnu sám aplikoval čtyři dávky antigenu. Látku následně podal své rodině včetně dětí. "Žádný vektor, žádná RNA, žádný inaktivovaný koronavirus, jen malý peptid," říká o své organické sloučenině.

Stöcker byl přesvědčen o úspěchu, proto kontaktoval Christiana Drostena, který je jako hlavní virolog berlínské kliniky Charité jednou z tváří boje s pandemií. "Četl jsem o vašem pokusu v deníku Lübecker Nachrichten," odpověděl mu Drosten. V dopise mu sdělil, že chápe jeho pokus a že navrhuje neutralizační test, který by ověřil, zde se v těle skutečně tvoří protilátky proti koronaviru. Výsledek neutralizačního testu, který Drosten provedl, příznivá data skutečně potvrdil. Zkoušku nicméně označil spíše za diagnostické vyšetření než za rozbor účinnosti očkovací látky. Látku prověřil i virolog Hendrik Streeck z univerzity v Bonnu, který dospěl rovněž k povzbudivému výsledku.

Hodnocení Drostena a Streecka jsou, jak německá média upozorňují, tvrzením Stöckera, neboť ani jeden z nich se do debaty veřejně nezapojil. Vyjádřit se přímo nechce ani ministerstvo zdravotnictví. Mluvčí ministerstva Hanno Kautz na středeční tiskové konferenci o tématu hovořit odmítl a na opakované dotazy odpověděl, že nemá o látce a ani o kauze žádné informace.

Stöcker se po dopisování s Drostenem obrátil na Institut Paula Ehrlicha (PEI), který v Německu funguje jako lékový regulátor. Šéfa PEI Klause Cichuteka požádal o souhlas se zkušební imunizací dobrovolníků, aby si ověřil, že látka nevyvolává žádné vedlejší účinky. Výsledkem byla dvě trestní oznámení, protože PEI se obával, že Stöcker provádí klinické zkoušky experimentálního léčiva bez příslušných povolení.

"V současné katastrofální situaci nejsou třeba žádné zdlouhavé dvojitě slepé pokusy, abychom zjistili přesné rozdíly v účinnosti. Naočkuje se prvních tisíc dobrovolníků, které rovnou imunizujeme. Pokud to půjde dobře, bude následovat deset tisíc lidí a poté zbytek," vysvětluje Stöcker, jak by chtěl postupovat.

Stöcker také říká, že na sklonku roku naočkoval 64 lidí, z nichž žádný neměl vedlejší účinky a žádný neonemocněl covidem-19. "Na 95 procent očkovaných mělo po šesti týdnech po aplikaci ochranné protilátky ve vysokých koncentracích," uvádí. Data o naočkovaných, mezi kterými je i dvanáctileté dítě, zveřejnil na svém blogu. Odborníci ale údaje považují za kusé.

Stöckerův očkovací plán počítá s třemi dávkami po 15 mikrogramech preparátu a poté doporučuje v pětiletých či desetiletých intervalech změřit protilátky pro případnou posilující dávku.

Svou látku si patentovat nenechal. Tvrdí, že chce, aby jeho antigen mohl vyrábět kdokoli bez jakýchkoli licenčních poplatků. "A aby díky tomu mohl být každý očkován za minimální náklady," dodává.

Témata:  Německo lékaři EuroZprávy.cz

Související

Na odměny za covid-19 někteří zdravotníci nedosáhnou DOMÁCÍ

Na odměny za covid-19 někteří zdravotníci nedosáhnou

Na odměny za druhou vlnu epidemie covidu-19 podle České lékařské komory (ČLK) někteří zdravotníci nedosáhnou. Problémy jsou s jejich vyplácením zaměstnancům pracujícím mimo nemocnice, například lékařům, kteří se ještě vzdělávají, nebo u zařízení bez smluv se všemi zdravotními pojišťovnami. 

Ze společnosti

Covid pas a letní dovolená? Česko bojuje za volné cestování pro očkované!

Covid pas a letní dovolená? Česko bojuje za volné cestování pro očkované!

Česko chce mít ještě před zavedením celoevropských covidových pasů dohodu se sousedními zeměmi, aby alespoň lidé očkovaní proti covidu-19 mohli volně cestovat. Na tiskové konferenci po jednání s rakouským ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem to řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD).
Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba při rozvolňování vládních opatření postupovat opatrně, aby nenastala jako v minulosti další vlna epidemie. V pořadu CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Netolický se zachoval k Hamáčkovi nečestně, domnívá se Maláčová

Netolický se zachoval k Hamáčkovi nečestně, domnívá se Maláčová

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický skončil v dozorčí radě České pošty, protože se zachoval nečestně k předsedovi sociální demokracie a ministru vnitra Janu Hamáčkovi a toto místo je určeno pro předsedu Asociace krajů, řekla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (všichni ČSSD). Odvolání přišlo v pátek den poté, co se ukázalo, že Hamáček s Netolickým mluvili o ministrově plánované cestě do Moskvy.

před 15 minutami

Papež vyzval k řešení situace v Jeruzalémě

Papež vyzval k řešení situace v Jeruzalémě

Papež František dnes vyzval k nalezení k společných řešení situace v Jeruzalémě. Modlí se, aby převážila multikulturní identita města. Premiér Benjamin Netanjahu dnes uvedl, že Izrael odmítá tlaky, aby nerozšiřoval výstavbu ve východním Jeruzalémě, uvedla agentura Reuters. K zastavení útoku na Palestince vyzvalo Izrael Jordánsko, které je správcem muslimských a křesťanských náboženských míst v Jeruzalémě.

před 27 minutami

před 59 minutami

Arenberger nechce rozvolnění uspěchat, Česku hrozí další vlna

Arenberger nechce rozvolnění uspěchat, Česku hrozí další vlna

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba při rozvolňování vládních opatření postupovat opatrně, aby nenastala jako v minulosti další vlna epidemie. V pořadu CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 2 hodinami

Hnutí ANO předběhli Piráti/STAN i koalice Spolu. ČSSD by se do Sněmovny nedostala

Hnutí ANO předběhli Piráti/STAN i koalice Spolu. ČSSD by se do Sněmovny nedostala

Ve volbách do Sněmovny by nyní obě koalice předstihly hnutí ANO. Piráti a STAN by získali 27 procent, koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by měla 21,5, ANO je na třetím místě s 21 procenty. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD a také komunisté. ČSSD by skončila pod hranicí pěti procent. Zjistil to průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi (ČT). Autoři průzkumu upozorňují, že u velkých stran může být statistická chyba až tři procentní body.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Schillerová pokládá za chybu, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy

Schillerová pokládá za chybu, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) pokládá za chybu, že vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) plánoval cestu do Moskvy. Zda je jednalo o zastírací manévr, jak tvrdil, nechtěla ministryně v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS hodnotit.

před 4 hodinami

Úspěch českých tenistek v Madridu. Turnaj ve čtyřhře tam ovládly Krejčíková se Siniakovou

Úspěch českých tenistek v Madridu. Turnaj ve čtyřhře tam ovládly Krejčíková se Siniakovou

Po dvou letech se na tenisovém turnaji v Madridu z triumfu radovala nějaká česká tenistka, respektive letos hned dvě a to Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. Ty totiž na tomto antukovém turnaji tvořily pár ve čtyřhře a právě turnaj čtyřhry tam ovládly, když v sobotním finále porazily nasazené dvojky, Kanaďanky Gabriela Dabrowská a Demi Schuursová a to výsledkem 6:4 a 6:3. Češky tak navázaly na předloňské vítězství ve čtyřhře v podání Barbory Strýcové,  která tento týden oznámila konec své hráčské kariéry.

před 4 hodinami

Potvrzeno. Neymar zůstane v klubu Paris Saint Germain až do roku 2025

Potvrzeno. Neymar zůstane v klubu Paris Saint Germain až do roku 2025

Ve fotbalovém zákulisí se už delší čas hodně spekulovalo o tom, kam po sezóně 2020/21 zamíří jedna z největších hvězd nejen francouzského celku Paris Saint Germain, ale vůbec světového fotbalu, Brazilec Neymar. Tento devětadvacetiletý útočník nakonec prodloužil smlouvu s klubem až do roku 2025.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Za uplynulý rok výrazně stoupl prodej vína přes internet

Pandemií vynucené uzavření restaurací, hotelů, vináren a dalších míst, kde lidé obvykle popíjejí víno, přimělo většinu vinařství začít k prodeji využívat z větší části internet. Čím více vinařů své víno na internetu nabízí, tím víc roste důvěra zákazníků v tento způsob nákupu. Zjistila to Vinařská unie ČR mezi svými členy a informovala o tom v tiskové zprávě.

před 5 hodinami

Sadiq Khan byl znovuzvolen starostou Londýna

Sadiq Khan byl znovuzvolen starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

Řada zemí světa, které bojují s rostoucím počtem případů nákazy koronavirem, v obavách hledí na katastrofu, jež teď ničí Indii. Tyto země přitom čelí podobným rizikům - mají velké množství obyvatel, kteří často nedodržují opatření proti šíření viru, a křehký zdravotnický systém, píše agentura AP.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama