Pandemie sílí v Katalánsku. Premiér Torra nevylučuje restrikce, dal lhůtu 10 dní

Katalánsko by mohlo opět zpřísnit opatření proti šíření koronavirové nákazy, pokud se situace do deseti dnů nezlepší. Řekl to dnes šéf vlády regionu na severovýchodě Španělska Quim Torra. Regionální premiér varoval, že v mnoha částech Katalánska jsou koronavirová data podobná těm z doby před březnovým vyhlášením omezení pohybu ve Španělsku.

Reklama

Torra dodal, že cílem jeho kabinetu je vyhnout se zavádění tak přísných opatření jako na jaře, kdy Španělé prakticky nemohli opouštět své domovy.

Katalánské úřady 17. července doporučily lidem, aby zůstali doma a vycházeli jen v nutných případech. Úřady dále zakázaly shromažďování více než deseti osob a omezily kapacitu restaurací a barů. Počty případů covidu-19 v regionu totiž rostou rychleji než ve zbytku Španělska.

Katalánsko, které má přes 7,5 milionu obyvatel, za uplynulý týden zaznamenalo na 5400 nových případů koronavirové nákazy. Torra podle listu El País přesto ujistil, že Katalánsko je bezpečnou destinací pro turisty.

V posledních dnech nárůst počtu nově infikovaných ve Španělsku opět zrychlil. Podle posledních údajů Evropského centra pro infekční nemoci (ECDC) z 25. července mělo Španělsko v posledních dvou týdnech téměř 40 nakažených na 100.000 obyvatel. Z tohoto hlediska je v Evropě situace horší už jen v Lucembursku, Rumunsku, Bulharsku a Švédsku.

Na jaře patřilo Španělsko mezi nejhůře zasažené evropské státy. Dosud se v zemi covidem-19 nakazilo podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse 272.421 lidí a 28.432 pacientů s koronavirovou infekcí zemřelo.

Britská vláda v sobotu oznámila, že lidé vracející se ze Španělska budou muset jít do dvoutýdenní karantény. Cestovní kancelář TUI kvůli novému omezení zrušila všechny zájezdy do pevninského Španělska.

I české ministerstvo zahraničí o víkendu upozornilo na zvýšené riziko nákazy při cestování do španělských regionů Katalánsko, Aragonie, Baskicko a do oblasti Madridu.

Španělská vláda se mezitím snaží přesvědčit ostatní země o tom, že má situaci pod kontrolou, protože nynější situace ohrožuje místní turistickou sezonu. "Víme, že proplouváme vodami, jejichž mapy a typické rysy jsou nám neznámé, ale musíme získat zpět onu důvěru a onen prvek bezpečí, které jsou zásadní pro turistickou činnost," řekl televizní stanici Antena 3 španělský ministr zemědělství Luis Planas.

Španělská vláda nyní vyjednává s Británií o tom, aby ze svého překvapivě oznámeného karanténního opatření pro navrátilce ze Španělska vyňala Baleárské a Kanárské ostrovy, kde je míra šíření nákazy zatím velmi nízká. Kromě toho dnes vládu požádaly regiony Andalusie a Valencie o to, aby byly do jednání s Londýnem zařazeny také ony, informoval El País.

"Myslím, že situace je pod kontrolou, ale zjevně tu existuje riziko, stejně jako ve zbytku Evropské unie a v dalších zemích světa," řekl Planas s poukazem na to, že Španělsko není jedinou zemí, která po rozvolnění protiepidemických opatření zaznamenala opětovné nárůsty počtu nových případů koronavirové nákazy.

Britská vláda naopak sleduje vývoj situace nejen ve Španělsku. "Jestliže uvidíme, že rostou čísla v některé zemi, pro kterou nyní nepotřebujeme karanténu,... museli bychom přejít k činu, protože nemůžeme podstoupit riziko, že se koronavirus opět rozšíří po Spojeném království," řekla dnes televizní stanici Sky News náměstkyně britského ministra zdravotnictví Helen Whatelyová. Odpověděla tak na otázku, zda by se v budoucnu mohla karanténa vztahovat na navrátilce z Německa či Francie, které minulý týden rovněž zaznamenaly několik tisícovek nových případů nákazy.

Agentura Reuters poznamenala, že druhá vlna omezení cestování by mohla zničit části evropského turismu.

Témata:  Velká Británie EuroZprávy.cz Španělsko Katalánsko Koronavirus Quim Torra (Katalánsko)

Související

mediální skupina INCORP a.s. a INCORP Development DOMÁCÍ

Vydavatelství INCORP pomáhá tišit žal způsobený koronavirem. Je součástí projektu Naděje se vrátí

Jejich duše sužuje žal, oči mají plné slz. Stesk po ztrátě milovaných i další trable přetrvávají. Onemocnění covid-19 tvrdě zasáhlo národ a z jeho následku se mnozí nedokáží sami vzpamatovat. Proto vzniká charitativní projekt s názvem Naděje se vrátí, který má pomoci lidem postiženým koronavirem. „Cílem kampaně je přeměnit negativní náladu na pozitivní a zasaženým rodinám finančně pomoci prostřednictvím charitativní sbírky,“ říká autor myšlenky europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Jedním z mediálních partnerů celé akce je i vydavatelství INCORP, do jehož portfolia patří mimo jiné EuroZprávy.cz i stars24.cz. Projekt startuje 18. května.

Ze společnosti

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do katastru nemovitostí se už za několik dní zkomplikuje. K dříve běžně dostupným informacím se nově dostanou jen někteří lidé. Proč se tuzemské úřady rozhodly přistoupit ke změnám?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 50 minutami

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před hodinou

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před hodinou

před hodinou

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před hodinou

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před hodinou

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před hodinou

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před hodinou

před hodinou

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 3 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hormony v rostlinách mohou ovlivnit chod našeho těla

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin už dva roky po sobě pokořila hranici 12 miliard korun. Schodek se průběžně zvyšuje, například ve srovnání s rokem 2009 byl loni vyšší o pět miliard korun. 

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Pětina Italů brala během pandemie psychofarmaka

Skoro pětina Italů během pandemie covidu-19 brala kvůli potížím s duševním zdravím psychofarmaka. Více než čtvrtina lidí se v době zdravotní krize obrátila na psychologa a šest procent jich vyhledalo psychiatrickou péči.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama