Psychika může ovlivnit očkování proti koronaviru, upozorňuje deník

Dobře spěte. Udělejte si čas na odpočinek. Buďte v kontaktu s přáteli a rodinou. Podobné věci jsou doporučeníhodné v jakoukoli dobu, ale v následujících měsících možná budou ještě důležitější. Podle sílícího objemu zjištěných dat může náš psychický stav ovlivnit reakci imunitního systému na novou vakcínu - včetně vytvoření ochranných protilátek, které nám pomohou infekci odrazit, napsal zpravodajský server The Guardian.

Reklama

Už víme, že tělesné faktory, jako je index tělesné hmotnosti (BMI), mohou mít okamžitý dopad na účinnost vakcíny. Koncem února například studie italských zdravotníků zjistila, že obezita tlumí reakci protilátek na vakcínu společnosti Pfizer/BioNTech.

Ale podle toho, co je známo o různém očkování na další choroby, se zdá být jasné, že naše psychické zdraví a celková úroveň stresu také hrají důležitou roli.

"Existuje dost široké názorové spektrum na to, které věci mohou pomoci nebo naopak škodit imunitnímu systému," řekl profesor Daniel Davis, imunolog Manchesterské univerzity. "Ale většina vědců se shoduje, že stres na něj má vliv," dodal.

Průkopnicí výzkumu této problematiky je profesorka Janice Kiecoltová-Glaserová z lékařské fakulty Státní univerzity v Ohiu. V 90. letech vyšetřovala skupinu studentů medicíny, kteří dostali očkování proti žloutence typu B během velmi náročné série zkoušek.

Toto očkování obvykle vyžaduje tři injekce podané během sedmiměsíčního období. Ale 25 procent studentů si začalo vyvíjet znatelnou úroveň protilátek už po první dávce. Všichni měli společný jeden rys - podstatně nižší hladinu úzkosti než ostatní studenti. Zdá se tedy, že jejich pohodový přístup podpořil rychlejší imunitní reakci.

Aby prozkoumal následky stresu u starší populace, zaměřil se tým Kiecoltové-Glaserové na skupinu účastníků, kteří se starali o manžela či manželku s demencí. Je známo, že nepřetržitá péče dokáže nesmírně zvýšit hladinu stresu - a Kiecoltová-Glaserová zjistila, že oslabuje reakci těla na očkování proti chřipce.

Čtyři týdny poté, co byli naočkováni, mělo jen 38 procent vystresovaných pečovatelů klinicky významně zvýšené množství daných protilátek, v porovnání s 66 procenty lidí z kontrolní skupiny, kteří byli stejného věku a pocházeli ze stejného ekonomického prostředí. V tomto případě byly následky stresu obzvláště patrné u starších účastníků studie, u nichž je známo, že mají obecně slabší imunitní reakci.

Důležitá je také skutečnost, že psychické vypětí může mít dlouhodobý efekt na trvání ochrany poskytnuté vakcínou. "Nejenže trvá déle, než se vyvine klinická ochranná reakce na vakcínu, ale zdá se, že chronický stres také narušuje reakci protilátek," řekla Annelise Madisonová, klinická psycholožka z laboratoře Kiecoltové-Glaserové, která se nedávno podílela na studii zaměřující se na dopady tohoto výzkumu na pandemii covidu-19. "Imunita pak nemusí vydržet dost dlouho, a to by si mohlo vyžádat častější očkování s cílem udržení imunity," dodala Madisonová.

Následky stresu mohou záviset na našem osobním mechanismu, jakým se dokážeme vypořádávat s problémy. Profesorka Suzanne Segerstromová z Kentucké univerzity zjistila, že neustálé přemílání negativních myšlenek může zvýšit dopad stresu na imunitní systém, což neplatí u lidí, kteří jsou schopní se rozptýlit u neutrálních věcí.

Toto zjištění může vysvětlit, proč vysoce neurotičtí lidé vykazují oslabenou reakci na očkování. Obecně vzato mají lidé s neurotickou osobností tendenci se zabývat svými obavami delší dobu, což může zvětšit a prodloužit jejich reakci na relativně malé stresové faktory. To pak může jejich zdraví poškodit v mnoha ohledech - včetně podstatně snížené schopnosti vytvořit si dlouhodobou ochranu po očkování proti chřipce.

Naše reakce na očkování může také záviset na spánku, který je stresem často narušován. A dalším faktorem je úroveň společenské podpory, kterou dostáváme. Nyní je všeobecně přijímán názor, že samota může být svým vlastním zdrojem neštěstí a zvětšovat dopad takových věcí, jako je chudoba.

Dokonce i malé, každodenní problémy se mohou zdát více zahlcující a ochromující, když nemáme síť lidí, kteří nám pomáhají naše břemeno ulehčit. Lidé s menší společenskou sítí, kterou představuje například počet lidí, s nimiž jsou každý měsíc v kontaktu, mají podle dostupných zjištění slabší ochranu po očkování.

Ze stejných důvodů může účinnost na očkování záviset dokonce i na kvalitě manželství. Podle jedné studie šťastnější páry měly účinnější imunitní reakci na očkování proti chřipce než ty, kde měli manželé pocit, že nemají dostatečnou citovou vazbu se svým protějškem.

Témata:  očkování EuroZprávy.cz psychologie

Související

Evropa

Británie doporučila těhotným ženám vakcíny Pfizer či Moderna

Británie doporučila těhotným ženám, aby při očkování proti covidu-19 volily vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna, protože u nich existuje dostatečné množství dat o tom, že jsou během gravidity zcela bezpečné. S odkazem na britský výbor pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) o tom dnes informovala agentura Reuters.

Reklama

Ze společnosti

Pohřeb prince Philipa je u konce. Královská rodina pohřbila manžela Alžběty!

Do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor byl dnes pohřben princ Philip, manžel královny Alžbety II., který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Británie držela k uctění jeho památky minutu ticha před začátkem asi 50 minutového pohřebního obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 36 minutami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 2 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 3 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře

Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 5 hodinami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama