Rakousko nakonec rozvolňovat nebude

Rakouská vláda nepřikročí k dříve ohlášenému uvolňování koronavirových restrikcí, přes zhoršující se epidemickou situaci však opatření nehodlá ani zpřísňovat. S odvoláním na kancléře Sebastiana Kurze o tom dnes informovala agentura APA.

Reklama

Počty nakažených v Rakousku trvale rostou od chvíle, kdy vláda 8. února přes ne zcela uspokojivou epidemickou situaci uvolnila v pořadí již třetí koronavirovou uzávěru. Otevřeno mají od té doby obchody i s jiným než nezbytným zbožím a noční zákaz vycházení nahradila celodenní dílčí omezení pohybu obyvatel.

Záměr uvolnit 27. března další koronavirová opatření v čele s otevřením předzahrádek se však nakonec neuskuteční. Výjimkou bude Vorarlbersko na západě země, kde se otevření předzahrádek odehraje "na zkoušku". Jinde ho experti nedoporučili. Rozvolnění se bude moct odehrát nejdříve po Velikonocích a to pouze tam, kde se stabilizuje situace na jednotkách intenzivní péče, řekl Kurz novinářům po dnešním setkání s hejtmany spolkových zemí.

Kurzův kabinet naproti tomu nevyšel vstříc epidemiologům požadujícím plošné zpřísnění kvůli rychlému nárůstu počtu nově nakažených, který začíná dostávat do kritické situace nemocnice na východě země. Například ve Vídni je na JIP momentálně 165 pacientů s covidem-19, nejvíce od začátku pandemie.

Kvůli situaci na východě bude ministerstvo zdravotnictví zvlášť jednat s dotčenými zeměmi a mělo by se s nimi dohodnout na dalším postupu. Čelit nárůstu počtu nakažených hodlá především intenzivnějším testováním. V oblastech, kde sedmidenní incidence překročí 400 na 100.000 obyvatel, mají místní úřady nařízeno samy přikročit k okamžitým restrikcím, například v podobě uzavření škol. Zohledněny mají být ale i další kritéria jako obsazenost lůžek na JIP či proočkovanost místních obyvatel.

Podle APA bylo možné otevření předzahrádek jedno z nejožehavějších témat dnešní vrcholné schůze. Na otevření venkovních prostor gastronomických podniků údajně nejvíce naléhali čelní představitelé Dolních Rakous, Burgenlandu a Vídně, tedy tří nejhůře postižených spolkových zemí. Lidé by tu podle nich dodržovali opatření spíše než na soukromých oslavách, které by pořádali bez veřejného dozoru tak jako tak. Hejtmani jiných zemí by to naopak považovali za špatný signál obyvatelstvu.

Kurz dále ujistil, že alespoň jednou dávkou vakcíny budou do léta naočkováni všichni, kdo o to budou mít zájem. V dubnu chce dokončit vakcinaci všech obyvatel nad 65 let, v květnu by se mělo dostat na osoby starší 50 let, přičemž mladší skupiny obyvatel mají začít přicházet na řadu od června.

Alpská země v posledních dnech hlásila nejvyšší počty nově nakažených za tři měsíce. Za uplynulých 24 hodin přibylo 2412 infikovaných koronavirem, což je nejvyšší pondělní bilance od poloviny prosince. Sedmidenní incidence vzrostla k dnešku na 240.

Témata:  Rakousko EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Reklama

Ze společnosti

Pohřeb prince Philipa je u konce. Královská rodina pohřbila manžela Alžběty!

Do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor byl dnes pohřben princ Philip, manžel královny Alžbety II., který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Británie držela k uctění jeho památky minutu ticha před začátkem asi 50 minutového pohřebního obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 21 minutami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před hodinou

před 2 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 2 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 3 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře

Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 5 hodinami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama