Rusko a Čína dodají vakcíny, až nebudou tak potřebné, tvrdí eurokomisař

V reakci na pomalý rozjezd očkování proti koronaviru v Evropské unii a na kritiku od některých členských států zahájila tento týden Evropská komise ofenzivu. Komisař Thierry Breton vyrazil na turné po evropských zemích, které se snaží přesvědčit, že nemusejí shánět ruské nebo čínské vakcíny, neboť dříve budou mít k dispozici dostatek očkovacích látek již nasmlouvaných Bruselem.

Reklama

K objednávce z východu přitom už sáhlo například Maďarsko či Slovensko, zatímco další země se k tomu chystají. Český prezident Miloš Zeman požádal o vakcíny Moskvu i Peking.

Velká část unijních zemí se od zahájení vakcinace na přelomu roku potýká s nedostatkem očkovacích látek. Šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová v únoru přiznala, že komise špatně odhadla nedostatečné výrobní kapacity některých firem - zejména britsko-švédské společnosti AstraZeneca - které nyní nedokážou naplnit své závazky. Zároveň pověřila Bretona vedením skupiny, která se v koordinaci s firmami a státy stará o urychlení dodávek.

"Nyní potřebujeme dostatek dávek. Ne nové vakcíny," reagoval Breton ve čtvrtečním rozhovoru s bruselským webem Politico na skutečnost, že se evropské státy obracejí se žádostmi o vakcíny k východním velmocem. Samotný nákup dosud neschválených vakcín podle něj není problém; problém vidí v tom, že například Rusko je nebude schopno dodat dříve, než bude v Evropě k dispozici dostatek společně nakoupených vakcín.

Zatímco země objednávající mimo rámec společných nákupů tvrdí, že EU nedokáže zajistit očkovací látky rychle, Breton poukazuje na to, že Maďarsko v první várce obdrželo z Moskvy jen 40.000 dávek Sputniku V. "My potřebujeme miliony... A ty dostaneme z Evropy," konstatoval komisař, který má dnes na programu vedle Rakouska právě jednání s politiky v Maďarsku.

Komise předpokládá, že do poloviny roku unijní země, které mají celkem na 450 milionů obyvatel, dostanou kolem půl miliardy dávek nasmlouvaných v rámci společných nákupů. Podle Bruselu se pak může stát, že budou mít problém využít samostatně objednané vakcíny, které mohou Rusko či Čína začít ve velkém doručovat patrně až od léta. Breton podotkl, že již nyní mají některé státy problém včas využít všechny dávky od firmy AstraZeneca, která jich přitom zatím dodává zhruba polovinu předpokládaného množství.

Eurokomisař během své cesty navštěvuje podniky vyrábějící vakcíny a podle svého vyjádření je denně v kontaktu se šéfy firem Pfizer, Moderna a AstraZeneca, tedy všech, které zatím unijním zemím preparáty dodávají.

Breton byl ve čtvrtek na návštěvě Itálie, která tentýž den oznámila, že zablokovala vývoz čtvrt milionu dávek vakcíny firmy AstraZeneca do Austrálie. Komise proti tomuto kroku, který považuje za krajní možnost jak reagovat na neplnění slibů některých dodavatelů, nic nenamítala. Breton se však spíše snaží zjistit, kde by Brusel mohl pomoci domluvit spolupráci mezi výrobci a dalšími firmami či usnadnit dodávky látek pro výrobu vakcín, aby k omezením vývozu nemusely země sahat častěji.

"Jako bývalý šéf podniku vidím, že máme před sebou pořád velké výzvy a že je těžké naplánovat stoprocentní kapacitu továrny. Ale mám plnou důvěru v pokrok, který vidím přímo v terénu," komentoval svou cestu eurokomisař pro jednotný trh, který před svým předloňským nástupem do unijní exekutivy vedl velkou technologickou firmu.

Témata:  očkování evropská komise EuroZprávy.cz Thierry Breton

Související

Reklama

Ze společnosti

Žbirka a Stypka objektem zájmu filmařů: Proč právě tito hudebníci?

V připravovaných snímcích filmaři připomenou natáčení Modrého alba Mira Žbirky a filmovou hudbu nedávno zesnulého zpěváka a skladatele Davida Stypky. Dokument Co bolí, to přebolí o vzniku Modrého alba se začne natáčet v květnu. Valašští filmaři vzdávají hold Stypkovi videoklipem Optaj sa dědy k písni pro film Děda z roku 2015.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 minutami

NATO podporuje Česko při vyšetřování podílu Ruska na explozi ve Vrběticích

Severoatlantická aliance (NATO) podporuje Českou republiku, která podle nejmenovaného aliančního představitele vyšetřuje zlovolné aktivity Ruska na svém území. Uvedla to dnes agentura Reuters. Kauza je podle něj dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo Polsko, Německo nebo Ukrajina.

před 5 minutami

Moskva hrozí ČR odvetou, předvolala si českého velvyslance Pivoňku

Rusko přijme odvetná opatření proti rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí, které si následně podle zdrojů agentury TASS předvolalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku.

před 41 minutami

před 48 minutami

před hodinou

Stoupenci Navalného svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla dnes agentura Reuters. 

před hodinou

CDU a CSU stále nemají jasno o lídrovi, budou o něm hlasovat

Německé strany CDU a CSU ani po víkendu nemají jasno o svém společném lídrovi do zářijových parlamentních voleb. Strany o volebním vůdci budou hlasovat, informovala dnes agentura Reuters. O místo se uchází předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Markus Söder, kteří se mezi sebou nedokázali dohodnout. Po 16 letech nebude ve volbách kandidovat současná kancléřka Angela Merkelová.

před 2 hodinami

Britové podpořili Česko v souvislosti s vyhoštěním 18 Rusů, vyjádřil se ministr Raab

Britská vláda dnes vyjádřila podporu České republice, která se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Stanice BBC s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že jako klíčový se v této kauze jeví e-mail zaslaný české společnosti Imex Group.

před 2 hodinami

Stovka demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze provolávala Rusku hanbu

Přes sto demonstrantů se dnes sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na twitteru. 

před 3 hodinami

Německo si dnes připomíná oběti koronaviru

Německo si dnes připomnělo oběti nemoci covid-19. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier při hlavním pietním aktu v berlínské koncertní budově Konzerthaus vyzval německou společnost k soudržnosti a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Informovala o tom agentura DPA.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Policie požádá o výslech ruských agentů kvůli výbuchu ve Vrběticích

Česká republika požádá podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) Rusko o to, aby česká policie mohla vyslechnout dva agenta ruské vojenské tajné služby GRU, kteří zřejmě stáli za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. 

před 4 hodinami

Vláda věděla o zapojení Rusů do teroristického činu. A Hamáček přesto chtěl do Moskvy. Neuvěřitelné, říká Zdechovský

Europoslanec Tomáš Zdechovský tvrdí, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) předvedl naprostý vrchol diletantismu, pokud věděl, že za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014 stojí důstojníci ruské tajné služby GRU a přitom hodlal letět do Ruské federace kvůli vakcíně Sputnik V. „Jsem přesvědčený, že vláda čtrnáct dní už disponovala informací, kdo atak na sklad spáchal. Pro mě je neuvěřitelné, že tady se odehrál státní teroristický útok na svrchovaný stát a Hamáček byl přesto ochoten se do Moskvy vypravit. Zřejmě tam chtěl letět zatknout špiony Miškina a Čepigu, po nichž policie pátrá, jiné vysvětlení se k jeho misi nenabízí, říká pro EuroZprávy.cz s ironickým nádechem místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

před 4 hodinami

Hrad Litice nad Orlicí byl jedním z královských sídel Jiřího z Poděbrad

Hrad Litice nad Orlicí se nachází na výrazném, dnes zalesněném návrší nad stejnojmennou obcí, asi 7 km západně od města Žamberka v Pardubickém kraji. Byť se během staletí proměnil z větší části ve zříceninu, dodnes ukrývá mnohé zajímavosti nejen ve své historii, ale také ve svých stavebních proměnách.

před 5 hodinami

Čaputová a další vrcholní slovenští politici podpořili Česko po vyhoštění Rusů

Vrcholní slovenští politici dnes podpořili Českou republiku v souvislosti s jejím rozhodnutím vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví pro důvodné podezření, že se příslušníci ruské tajné služby zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014. Podle prezidentky Zuzany Čaputové stojí Slovensko při Česku. Premiér Eduard Heger označil ČR za nejbližšího spojence Slovenska v EU a NATO.

před 5 hodinami

Světová média píší o rozhodnutí Česka vyhostit ruské diplomaty

Rozhodnutí České republiky vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze v souvislosti s podezřením na podíl ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014 si všímají všechna velká zahraniční média. Britský zpravodajský server BBC News a britské deníky jako například The Guardian na svých prvních stránkách upozorňují na souvislost kauzy s otravou bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama