Sasko otevírá školy, žáci se musí povinně samotestovat

Měsíc po otevření základních škol v Sasku se v pondělí do tříd vrátí i žáci dalších stupňů. Pro zhruba 240.000 školáků tak opět po třech měsících nucené uzavírky kvůli koronaviru začne prezenční výuka. O návrat k normálu ale rozhodně nejde, děti se budou učit v rozdělených skupinách a pokud nebude možné dodržet vzájemný odstup 1,5 metru, budou ty starší muset mít roušky i v lavicích.

Reklama

Vstup do školy navíc bude možný jen s negativním testem, to se nebude týkat jen žáků nižších tříd.

Sasko, které ještě v prosinci bylo jednou z nejvíce postižených spolkových zemí, začalo školy otevírat mezi prvními v Německu. Nejdříve přišli na řadu 15. února školky a nižší třídy základních škol, ve středu se dočkali žáci vyšších tříd základního stupně a škol praktických a nyní se vrátí i starší školáci.

Stejně jako u nižších ročníků se návrat do škol řídí hygienickými nařízeními. Pokud bude mít škola dostatek samotestů, tak počínaje 15. březnem bude zapovězen vstup na její pozemek a do budovy s výjimkou žáků prvního stupně všem, kdo se neprokážou negativním rozborem či lékařským potvrzením o bezinfekčnosti. Testy a potvrzení nesmí být u dospělých starší tří dnů a u dětí týden.

Saské ministerstvo školství kvůli tomu objednalo 1,5 milionu samotestů, které první školy dostanou ještě o tomto víkendu. "Jakmile bude ve školách dostatečné množství samotestů, budou rozbory od páté třídy povinné," říká saský ministr školství Christian Piwarz. Počítá s tím, že velká část škol by testy mohla mít již v pondělí. Do té doby, než budou mít školy dostatek zásob, mohou nadále s pomocí proškolených osob provádět antigenní testy. Ty jsou určeny pro žáky od sedmé třídy a jsou dobrovolné.

"Testy sice nemohou nahradit hygienická a preventivní opatření, mohou je ale posílit," vysvětlil Piwarz. Z testování udělalo Německo jeden z pilířů boje proti pandemii, nárok na rychlotest nejméně jednou týdně zdarma má každý obyvatel. Šéf Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler, jehož úřad je hlavní německou institucí pro boj s nemocemi a jejich prevenci, nicméně varuje, aby se lidé nenechali negativním testem ošálit. "Je to jen jeden z pomocných nástrojů, jak bezpečnost zvýšit," zdůraznil na dnešní tiskové konferenci o epidemické situaci v zemi.

A právě větší bezpečností spolková vláda a také zemské vlády argumentují při zavádění samotestů. "Jejich provádění ve školách bude mít výrazný přínos pro boj s pandemií," uvedlo saské ministerstvo školství. Žáci pátých a vyšších tříd se takto budou testovat jednou týdně, učitelé a další zaměstnanci škol dvakrát týdně. Podstoupení takového rozboru pak bude podmínkou pro prezenční vyučování.

Výhodou samotestů oproti klasických antigenním rychlotestům je to, že ke stěru již není nutné zavádět tyčinku hluboko do nosní dutiny. Test tak není nepříjemný a nemusí ho provádět proškolený personál, rozbor proto zvládnou i samy děti.

Návrat do škol v Sasku není i přes hygienická opatření plošný. Bez prezenční výuky se nejméně do Velikonoc musí obejít školáci v okrese Vogtland u hranic s Karlovarským krajem. Tento okres patří k nejpostiženějším v Německu, proto v něm platí zpřísněná nařízení. Vedle škol zde zůstávají zavřené i školky.

Otevírání škol je v pravomoci jednotlivých spolkových zemí. Podobně jako Sasko obnovuje od pondělí také Bavorsko, které ale samotestování žáků nechává na dobrovolné bázi. Povinné zůstávají roušky, které v případě učitelů musí být nejméně chirurgické. V Berlíně, kde se další otevírání škol plánuje až na středu 17. března, již od pondělí budou muset všichni žáci nosit chirurgické roušky, a to i při vyučování. Dosavadní látková ochrana dýchacích cest tak již dostačující nebude. Berlínské děti mohou roušky odložit jen na školním dvoře, pokud budou dodržovat odstup nejméně 1,5 metru.

Epidemicky nejdramatičtější situace v Německu zůstává ve spolkové zemi Durynsko. Kvůli vysoké míře nákazy jsou v některých okresech všechny školy zavřené, v dalších je alespoň pro nižší ročníky umožněna výuka v menších skupinách.

Témata:  Školství Německo školy EuroZprávy.cz

Související

Ze společnosti

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131.
Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 27 minutami

Poslouchání

Vědci objevili unikátní schopnost člověka. Nemají ji ani opice

Schopnost člověka rozlišovat geometrické útvary je možná něco, co ho odlišuje od ostatních primátů, kteří si nejsou schopni tento systém symbolů osvojit. Podle agentury AFP to naznačuje studie francouzských výzkumníků na poli neurovědy, kteří porovnávali geometrické vnímání u lidí a paviánů.

před 50 minutami

Indie, ilustrační foto

Indie hlásí rekordních 4205 nových úmrtí s covidem za den

Indie dnes oznámila rekordních 4205 úmrtí na covid-19 za posledních 24 hodin a 348.421 nově zaznamenaných případů koronaviru. Celkový počet obětí v zemi překročil čtvrt milionu a počet infikovaných 23 milionů, napsala agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví a poznamenala, že podle odborníků můžou být skutečné počty zemřelých i nakažených několikanásobně vyšší.

před hodinou

před hodinou

Situace v Gaze po izraelských náletech

Hamás se mstí za útok v Pásmu Gazy. K Izraeli vypálil přes 200 raket

Mezi Izraelem a Pásmem Gazy dnes pokračovaly boje, které si od pondělí vyžádaly nejméně 40 mrtvých, z toho 35 v Palestině. V Tel Avivu se brzy ráno rozezněly sirény, skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 11 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 11 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 11 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 13 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Otcovská minimálně 10 dní, nepřenosná část rodičovské. MPSV chystá změny, dotknou se hlavně otců

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

před 13 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 13 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama