Sasko otevírá školy, žáci se musí povinně samotestovat

Měsíc po otevření základních škol v Sasku se v pondělí do tříd vrátí i žáci dalších stupňů. Pro zhruba 240.000 školáků tak opět po třech měsících nucené uzavírky kvůli koronaviru začne prezenční výuka. O návrat k normálu ale rozhodně nejde, děti se budou učit v rozdělených skupinách a pokud nebude možné dodržet vzájemný odstup 1,5 metru, budou ty starší muset mít roušky i v lavicích.

Reklama

Vstup do školy navíc bude možný jen s negativním testem, to se nebude týkat jen žáků nižších tříd.

Sasko, které ještě v prosinci bylo jednou z nejvíce postižených spolkových zemí, začalo školy otevírat mezi prvními v Německu. Nejdříve přišli na řadu 15. února školky a nižší třídy základních škol, ve středu se dočkali žáci vyšších tříd základního stupně a škol praktických a nyní se vrátí i starší školáci.

Stejně jako u nižších ročníků se návrat do škol řídí hygienickými nařízeními. Pokud bude mít škola dostatek samotestů, tak počínaje 15. březnem bude zapovězen vstup na její pozemek a do budovy s výjimkou žáků prvního stupně všem, kdo se neprokážou negativním rozborem či lékařským potvrzením o bezinfekčnosti. Testy a potvrzení nesmí být u dospělých starší tří dnů a u dětí týden.

Saské ministerstvo školství kvůli tomu objednalo 1,5 milionu samotestů, které první školy dostanou ještě o tomto víkendu. "Jakmile bude ve školách dostatečné množství samotestů, budou rozbory od páté třídy povinné," říká saský ministr školství Christian Piwarz. Počítá s tím, že velká část škol by testy mohla mít již v pondělí. Do té doby, než budou mít školy dostatek zásob, mohou nadále s pomocí proškolených osob provádět antigenní testy. Ty jsou určeny pro žáky od sedmé třídy a jsou dobrovolné.

"Testy sice nemohou nahradit hygienická a preventivní opatření, mohou je ale posílit," vysvětlil Piwarz. Z testování udělalo Německo jeden z pilířů boje proti pandemii, nárok na rychlotest nejméně jednou týdně zdarma má každý obyvatel. Šéf Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler, jehož úřad je hlavní německou institucí pro boj s nemocemi a jejich prevenci, nicméně varuje, aby se lidé nenechali negativním testem ošálit. "Je to jen jeden z pomocných nástrojů, jak bezpečnost zvýšit," zdůraznil na dnešní tiskové konferenci o epidemické situaci v zemi.

A právě větší bezpečností spolková vláda a také zemské vlády argumentují při zavádění samotestů. "Jejich provádění ve školách bude mít výrazný přínos pro boj s pandemií," uvedlo saské ministerstvo školství. Žáci pátých a vyšších tříd se takto budou testovat jednou týdně, učitelé a další zaměstnanci škol dvakrát týdně. Podstoupení takového rozboru pak bude podmínkou pro prezenční vyučování.

Výhodou samotestů oproti klasických antigenním rychlotestům je to, že ke stěru již není nutné zavádět tyčinku hluboko do nosní dutiny. Test tak není nepříjemný a nemusí ho provádět proškolený personál, rozbor proto zvládnou i samy děti.

Návrat do škol v Sasku není i přes hygienická opatření plošný. Bez prezenční výuky se nejméně do Velikonoc musí obejít školáci v okrese Vogtland u hranic s Karlovarským krajem. Tento okres patří k nejpostiženějším v Německu, proto v něm platí zpřísněná nařízení. Vedle škol zde zůstávají zavřené i školky.

Otevírání škol je v pravomoci jednotlivých spolkových zemí. Podobně jako Sasko obnovuje od pondělí také Bavorsko, které ale samotestování žáků nechává na dobrovolné bázi. Povinné zůstávají roušky, které v případě učitelů musí být nejméně chirurgické. V Berlíně, kde se další otevírání škol plánuje až na středu 17. března, již od pondělí budou muset všichni žáci nosit chirurgické roušky, a to i při vyučování. Dosavadní látková ochrana dýchacích cest tak již dostačující nebude. Berlínské děti mohou roušky odložit jen na školním dvoře, pokud budou dodržovat odstup nejméně 1,5 metru.

Epidemicky nejdramatičtější situace v Německu zůstává ve spolkové zemi Durynsko. Kvůli vysoké míře nákazy jsou v některých okresech všechny školy zavřené, v dalších je alespoň pro nižší ročníky umožněna výuka v menších skupinách.

Témata:  Školství Německo školy EuroZprávy.cz

Související

Očkování, ilustrační fotografie EU

Německo od 7. června nabídne očkování proti covidu všem zájemcům

Německo od 7. června nabídne očkování proti nemoci covid-19 všem zájemcům, skončí tak systém upřednostňování rizikových skupin. Dnes to po jednání se spolkovými zeměmi oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Od upřednostňování již ustoupilo několik spolkových zemí, nabídka se ale týká jen ordinací praktických lékařů a ne velkokapacitních vakcinačních středisek.

Ilustrační foto DOMÁCÍ

Od pondělí se otevřou všechny základní a střední školy i hotely

Od pondělí 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní a střední školy v ČR. Fungovat začnou hotely pro rekreační účely, bude také možné pořádat kulturní akce až pro 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Interiéry restaurací zřejmě otevřou v první polovině června.

Ze společnosti

Česko hlásí 1126 nově nakažených, očkování zpomalilo!

Česko hlásí 1126 nově nakažených, očkování zpomalilo!

Epidemie koronaviru v Česku dál pozvolna slábne. Testy v pondělí potvrdily 1126 případů nákazy, byl to nejnižší pondělní přírůstek od půlky loňského září. Tempo očkování ale proti minulému týdnu zpomalilo. Zdravotníci v pondělí podali 74.290 dávek vakcíny, což bylo o téměř 3000 méně než před týdnem. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Tokio

Japonská ekonomika se kvůli koronaviru ve čtvrtletí vrátila k poklesu

Japonská ekonomika kvůli dopadu koronavirové pandemie na spotřebu na začátku roku klesla v celoročním přepočtu o 5,1 procenta. Vyplývá to z předběžné zprávy o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí, kterou dnes zveřejnila japonská vláda. Pokles je větší, než se čekalo. V předchozích dvou kvartálech ekonomika rostla, v loňském závěrečném čtvrtletí přidala 11,7 procenta.

před 24 minutami

před 42 minutami

před 56 minutami

Pomůcky na ochranu dýchacích cest

Ode dneška nemusí sportovci či klienti kadeřnictví mít respirátory

Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských služeb či tatérů nemusí mít na sobě respirátory. Vyplývá to ze změny opatření ministerstva zdravotnictví o nošení ochrany dýchacích cest kvůli epidemii nemoci covid-19, kterou v pondělí schválila vláda.

před hodinou

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Proč vypukla pandemie? Svět ignoroval četná varování, zjistil panel WHO

NÁZOR - Proč koronavirová epidemie, která vypukla v čínském Wu-chanu, tak rychle přerostla v ničivou celosvětovou pandemii? Tuto otázku klade editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v té souvislosti připomíná, že od poslední velké epidemie onemocnění SARS v roce 2003, která si vyžádala během šesti měsíců 774 obětí, bylo vydáno několik varování, abychom se připravili na mnohem horší pohromu.

před hodinou

před 11 hodinami

Nemocnice v Gaze

Covid a ozbrojený konflikt. Přetížené nemocnice v Gaze jsou bojují na dvou frontách

Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. "Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách - na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění," uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Andrés Manuel López Obrador

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů v Torreónu

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se dnes omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

před 11 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

USA rozešlou do zahraničí 80 milionů dávek vakcín, řekl Biden

Spojené státy navyšují na 80 milionů počet dávek proticovidových vakcín, které plánují do konce června přerozdělit do zahraničí. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Kromě již slíbených 60 milionů dávek přípravku od firmy AstraZeneca prý Washington vyčlení na export nejméně 20 milionů dávek vakcín, kterými se už v USA očkuje.

před 11 hodinami

Matt Hancock

Indická varianta koronaviru podle Británie očkované starší lidi nepostihuje

Podle prvních údajů jsou očkovaní starší lidé chráněni před obávanou variantou koronaviru odhalenou v Indii. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Právě četný výskyt takzvané indické mutace koronaviru v Británii vede k obavám, že země nebude moci zrušit zbývající protiepidemická omezení 21. června, jak je nyní plánováno.

před 12 hodinami

Benátky

Italské vládní strany se dohodly na zrušení zákazu nočního vycházení

Italské vládní strany se dnes dohodly na postupném rušení zákazu nočního vycházení. Informovala o tom agentura ANSA. Trvání zákazu, který má úplně zaniknout 21. června, rozdělovalo kabinet premiéra Maria Draghiho, jehož koalice zahrnuje pravicové i levicové strany. Díky zlepšující se epidemické situaci vláda v příštích týdnech umožní obnovu provozu ve vnitřních prostorech barů a restaurací či spuštění sjezdovek na ledovcích.

před 12 hodinami

Hraniční přechod s Rakouskem, ilustrační foto

Rakousko od středy nebude pro cestující z České republiky vyžadovat karanténu

Od středy se nemusí cestující z České republiky a mnoha dalších evropských zemí po příjezdu do Rakouska odebrat do karantény. Cestovatelé však u sebe musí mít doklad o očkování proti covidu-19, nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci. V aktualizovaném nařízení o cestování však nadále platí velmi přísná pravidla pro osoby přijíždějící ze zemí silně zasažených obávanými variantami koronaviru, tedy z Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky.

před 12 hodinami

Barma, ilustrační foto

USA, Británie a Kanada uvalily nové sankce proti barmské juntě

USA, Británie a Kanada dnes zavedly nové sankce proti barmské juntě, informuje agentura Reuters. Washington přidal na sankční seznam členy junty, která se v únoru po vojenském převratu postavila do čela asijské země a násilně potlačuje protesty, a několik dalších barmských představitelů. 

před 12 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Německo od 7. června nabídne očkování proti covidu všem zájemcům

Německo od 7. června nabídne očkování proti nemoci covid-19 všem zájemcům, skončí tak systém upřednostňování rizikových skupin. Dnes to po jednání se spolkovými zeměmi oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Od upřednostňování již ustoupilo několik spolkových zemí, nabídka se ale týká jen ordinací praktických lékařů a ne velkokapacitních vakcinačních středisek.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama