Sasko otevírá školy, žáci se musí povinně samotestovat

Měsíc po otevření základních škol v Sasku se v pondělí do tříd vrátí i žáci dalších stupňů. Pro zhruba 240.000 školáků tak opět po třech měsících nucené uzavírky kvůli koronaviru začne prezenční výuka. O návrat k normálu ale rozhodně nejde, děti se budou učit v rozdělených skupinách a pokud nebude možné dodržet vzájemný odstup 1,5 metru, budou ty starší muset mít roušky i v lavicích.

Reklama

Vstup do školy navíc bude možný jen s negativním testem, to se nebude týkat jen žáků nižších tříd.

Sasko, které ještě v prosinci bylo jednou z nejvíce postižených spolkových zemí, začalo školy otevírat mezi prvními v Německu. Nejdříve přišli na řadu 15. února školky a nižší třídy základních škol, ve středu se dočkali žáci vyšších tříd základního stupně a škol praktických a nyní se vrátí i starší školáci.

Stejně jako u nižších ročníků se návrat do škol řídí hygienickými nařízeními. Pokud bude mít škola dostatek samotestů, tak počínaje 15. březnem bude zapovězen vstup na její pozemek a do budovy s výjimkou žáků prvního stupně všem, kdo se neprokážou negativním rozborem či lékařským potvrzením o bezinfekčnosti. Testy a potvrzení nesmí být u dospělých starší tří dnů a u dětí týden.

Saské ministerstvo školství kvůli tomu objednalo 1,5 milionu samotestů, které první školy dostanou ještě o tomto víkendu. "Jakmile bude ve školách dostatečné množství samotestů, budou rozbory od páté třídy povinné," říká saský ministr školství Christian Piwarz. Počítá s tím, že velká část škol by testy mohla mít již v pondělí. Do té doby, než budou mít školy dostatek zásob, mohou nadále s pomocí proškolených osob provádět antigenní testy. Ty jsou určeny pro žáky od sedmé třídy a jsou dobrovolné.

"Testy sice nemohou nahradit hygienická a preventivní opatření, mohou je ale posílit," vysvětlil Piwarz. Z testování udělalo Německo jeden z pilířů boje proti pandemii, nárok na rychlotest nejméně jednou týdně zdarma má každý obyvatel. Šéf Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler, jehož úřad je hlavní německou institucí pro boj s nemocemi a jejich prevenci, nicméně varuje, aby se lidé nenechali negativním testem ošálit. "Je to jen jeden z pomocných nástrojů, jak bezpečnost zvýšit," zdůraznil na dnešní tiskové konferenci o epidemické situaci v zemi.

A právě větší bezpečností spolková vláda a také zemské vlády argumentují při zavádění samotestů. "Jejich provádění ve školách bude mít výrazný přínos pro boj s pandemií," uvedlo saské ministerstvo školství. Žáci pátých a vyšších tříd se takto budou testovat jednou týdně, učitelé a další zaměstnanci škol dvakrát týdně. Podstoupení takového rozboru pak bude podmínkou pro prezenční vyučování.

Výhodou samotestů oproti klasických antigenním rychlotestům je to, že ke stěru již není nutné zavádět tyčinku hluboko do nosní dutiny. Test tak není nepříjemný a nemusí ho provádět proškolený personál, rozbor proto zvládnou i samy děti.

Návrat do škol v Sasku není i přes hygienická opatření plošný. Bez prezenční výuky se nejméně do Velikonoc musí obejít školáci v okrese Vogtland u hranic s Karlovarským krajem. Tento okres patří k nejpostiženějším v Německu, proto v něm platí zpřísněná nařízení. Vedle škol zde zůstávají zavřené i školky.

Otevírání škol je v pravomoci jednotlivých spolkových zemí. Podobně jako Sasko obnovuje od pondělí také Bavorsko, které ale samotestování žáků nechává na dobrovolné bázi. Povinné zůstávají roušky, které v případě učitelů musí být nejméně chirurgické. V Berlíně, kde se další otevírání škol plánuje až na středu 17. března, již od pondělí budou muset všichni žáci nosit chirurgické roušky, a to i při vyučování. Dosavadní látková ochrana dýchacích cest tak již dostačující nebude. Berlínské děti mohou roušky odložit jen na školním dvoře, pokud budou dodržovat odstup nejméně 1,5 metru.

Epidemicky nejdramatičtější situace v Německu zůstává ve spolkové zemi Durynsko. Kvůli vysoké míře nákazy jsou v některých okresech všechny školy zavřené, v dalších je alespoň pro nižší ročníky umožněna výuka v menších skupinách.

Témata:  Školství Německo školy EuroZprávy.cz

Související

Ilustrační fotografie DOMÁCÍ

Prodloužit školní rok do prázdnin? Ředitelé ZŠ a učitelský spolek jsou proti

Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku do období letních prázdnin. Podle nich byla distanční výuka pro žáky, rodiče i samotné učitele podstatně náročnější než škola v běžném režimu. Zástupci obou organizací to dnes ČTK sdělili v tiskové zprávě.

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 10 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 10 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 11 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 11 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 12 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama