Bez požáru tábora Moria by se dál zavíraly oči, prosby o solidaritu jsou ignorovány, míní renomovaný týdeník

NÁZOR - Scény devastace a zoufalosti na místě vypáleného uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos hlasitě připomínají, že evropská migrační krize ve skutečnosti nikdy neskončila, deklaruje editorial serveru The Observer. Prestižní týdeník tvrdí, že reakce zemí EU i Velké Británie je až na pár výjimek ostudně nedostatečná.

Reklama

Je třeba najít trvalé řešení

"Skutečnost, že tato selhání jsou povědomá, nesnižuje bezprostřední, děsivý lidský dopad této poslední tragédie, ani neodstraňuje urgentní potřebu najít trvalé řešení," píše liberální týdeník. Naznačuje, že nebýt požáru, který minulý týden zničil většinu uvedeného tábora a ponechal 13 tisíc lidí bez jídla, vody a přístřeší, většina Evropy by pravděpodobně nadále zavírala oči před "skandálem" na svém prahu.

Opakované prosby místních i řecké vlády o větší podporu a solidaritu ze strany EU by byly zřejmě nadále ignorovány, tvrdí britský server. Dodává, že záběry malých dětí a rodin, které přišly o všechno a táboří u silnic, případně ve špinavých průjezdech, nyní pohnuly svědomím mnohých, alespoň krátkodobě.

Charitativní organizace nicméně doufají, že katastrofa přinese trvalejší obrat, uvádí The Observer. Odkazuje na slova Francesca Rocca, ředitele Červeného kříže a Červeného půlměsíce, podle kterého byl tábor Moria již před požárem nezpůsobilý pro lidi, protože čtyřnásobně překračoval svou původní kapacitu.

"Co je moc, to je moc. Nyní je čas ukázat určitou lidskost a přesunout tyto lidi na zdravé, bezpečné a humánní místo. V Morii je 4 tisíce dětí a žádné dítě by toto nemělo prožívat," cituje editorial Roccova slova. Kvituje, že do čela nabídek pomoci se opět, jako při uprchlické krizi v roce 2015 postavilo Německo, které má podle plánu přijmou 150 ze 400 dětí bez doprovodu, přičemž zbytek si rozdělí deset evropských zemí.

Evropská komise prohlásila, že na 1.600 obyvatel Morie získá přechodné útočiště na trajektu, připomíná prestižní týdeník. Dodává, že místopředseda komise Margaritis Schinas po své návštěvě vyhořelého tábora slíbil výstavbu nového, většího a modernějšího vybavení v oblasti.  

The Observer kritizuje, že jde o pouhá přechodná opatření - mnoho místních i migrantů navíc obnovu zničeného tábora odmítá. Komplexnějšímu řešení podle editorialu brání - podobně jako v minulosti - politické překážky na národní úrovni.  

Malomyslný, ponižující přístup

Několik německých regionů a měst nabídlo, že běžence přijme, uvádí renomovaný server. Podotýká, že v Berlíně do ulic vyšly minulý týden 3 tisíce lidí a žádaly ještě vstřícnější přístup pod hesly "Máme místo" a "Moria - tábor hanby".    

Německý ministr vnitra Horst Seehofer, kritik někdejší politiky otevřených dveří kancléřky Angely Merkelové, se ovšem nechal slyšet, že pomoc by měla být poskytnuta "na místě", upozorňuje The Observer. Tato obezřetnost podle týdeníku odráží pokračující celoevropské obavy z růstu protimigračních nálad, které posilují pravicové populisty a ultranacionalistické skupiny.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Odráží to také opakovanou neschopnost rozdělené EU shodnout se na společné migrační a azylové politice založené na sdílené odpovědnosti, ačkoliv se říká, že nové návrhy jsou na spadnutí," píše britský server. Deklaruje, že ještě méně vstřícná byla reakce Londýna na události v Morii.

Britská ministryně vnitra Priti Patelová zatím neodpověděla na výzvu labouristického člena horní parlamentní komory Lorda Dubse, který volá po přijetí dětí bez doprovodu, uvádí prestižní týdeník. Parafrázuje Dubsova slova, že britská vláda se nemůže problému nadále vyhýbat, přičemž kritizuje, že přesně o to se ale kabinet Borise Johnsona zjevně snaží.  

Organizace Lékaři bez hranic v březnu požádala Patelovou, aby Británie přijala více dětí z Morie a dalších přeplněných řeckých táborů ohrožených nemocí covid-19, avšak i tehdy ministryně vůbec neodpověděla, konstatuje editorial. Pokládá otázku, jak chce Johnsonova vláda nastolit přední britskou roli ve světě, když se vyhýbá společné odpovědnosti při řešení mezinárodní migrace, která je jedním z nejzávažnějších problémů současnosti.

Patelová podle liberálního týdeníku předstírá, že se soustředí na bezpečnost poměrně malého množství migrantů, kteří se snaží překročit kanál La Manche a kteří vyvolávají takový povyk ze strany "bigotních pravičáků" a xenofobů. "Přesto ona ani další ministři nemají co říct ke katastrofě v Morii a nedokážou nabídnout pomoc," kritizuje The Observer. Takový přístup označuje za malomyslný, ponižující a silně nebritský.

Témata:  Velká Británie Německo uprchlíci EuroZprávy.cz Řecko uprchlické tábory migrační krize

Související

Premiér Johnson oznámil další uvolnění restrikcí v Anglii Evropa

Premiér Johnson oznámil další uvolnění restrikcí v Anglii

Britský premiér Boris Johnson dnes potvrdil, že Anglie se podle plánu od příštího pondělí dočká dalšího uvolnění koronavirových restrikcí. Povolení otevřít dostanou například vnitřní prostory restaurací a hospod, hotely či kina a krytá sportoviště. Lidé budou s určitými omezeními moci cestovat do zahraničí a navýší se limit pro venkovní sešlosti na 30 osob. Informoval o tom list The Guardian.

Jakým mladým hrozí těžký covid? Vědkyně z Oxfordu mají odpověď Evropa

Jakým mladým hrozí těžký covid? Vědkyně z Oxfordu mají odpověď

NÁZOR - Od počátku aktuální pandemie bylo jasné, že část lidí, kteří se nakazili virem SARS-CoV-2, má mnohem závažnější průběh nemoci, což zvyšuje šanci na hospitalizaci, pobyt na jednotce intenzivní péče či smrt. Problém v komentáři pro server The Conversation rozebraly Nerys Astburyová, Carmen Piernasová a Min Gaová, expertky na obezitu, výživu a chronické nemoci z Oxfordské univerzity. 

Ze společnosti

Vakcína Johnson & Johnson: Jak s ní naloží u našich sousedů?

Vakcína Johnson & Johnson: Jak s ní naloží u našich sousedů?

Německo bude vakcínu proti nemoci covid-19 od společnosti Johnson & Johnson používat především pro starší 60 let, mladší ji mohou dostat po konzultaci s lékařem a na vlastní riziko. Po jednání se spolkovými zeměmi to dnes oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.
Přání Ježíškovi má první ukázku: Zazáří Krajčo, Langmajer nebo Holubová!

Přání Ježíškovi má první ukázku: Zazáří Krajčo, Langmajer nebo Holubová!

Producent Adam Dvořák v zimě dotočil novou romantickou komedii Přání Ježíškovi. Film bude mít sice premiéru až letos na podzim, ale protože se blíží otevření kin, rozhodl se divákům odhalit první ukázku už nyní. „Jsme rádi, že se už brzy budou moct diváci vrátit do kin, proto jsme pro ně udělali první ochutnávku z filmu,“ vysvětlil producent.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

Očkovat proti koronaviru se dle průzkumu chtějí nechat tři pětiny Čechů

Očkovat proti koronaviru se dle průzkumu chtějí nechat tři pětiny Čechů

Očkovat proti nemoci covid-19 se chtějí nechat tři pětiny Čechů. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Vakcínu odmítá zhruba čtvrtina lidí. Oproti předchozímu průzkumu CVVM z února odpůrců očkování ubylo. Z lidí, kteří očkování chtějí, by si většina vybrala nejraději látku od firem Pfizer/BioNTech, zatímco ruský Sputnik V většina z nich odmítá.

před 5 hodinami

Rána nejen pro Slavii, ale také pro reprezentaci. Provod asi přijde kvůli zranění o Euro

Rána nejen pro Slavii, ale také pro reprezentaci. Provod asi přijde kvůli zranění o Euro

V nejnevhodnější okamžik se zranila opora nejen pražské Slavie, ale i českého národního týmu Lukáš Provod. Tento záložník si totiž během nedělního ligového zápasu v Olomouci přetrhl zkřížený kolenní vaz a po magnetické rezonanci bylo jasné, že ho čeká operace. Zkušenosti mluví o tom, že po operaci zkříženého kolenního vazu pak obvykle čeká fotbalisty dlouhá rekonvalescenční pauza a proto tak s největší pravděpodobností přišel Lukáš Provod o nadcházející mistrovství Evropy.

před 5 hodinami

Na Pražském hradě se rozhořelo skoro 30 tisíc svíček za oběti koronaviru

Na Pražském hradě se rozhořelo skoro 30 tisíc svíček za oběti koronaviru

Na nádvořích Pražského hradu se dnes večer postupně rozhořelo téměř 30.000 svíček - symbolicky jedna za každého člověka, který v Česku od loňského března s koronavirem zemřel. První svíčku zapálil prezident Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou. Po něm svíčky zapalovaly desítky dalších. S covidem dosud v Česku zemřelo víc než 29.700 lidí.

před 6 hodinami

Palestinský Hamás zaútočil na Izrael, při protiútoku na Gazu dvacet mrtvých

Palestinský Hamás zaútočil na Izrael, při protiútoku na Gazu dvacet mrtvých

Palestinská radikální skupina Hamás dnes zaútočila raketami na Jeruzalém. Reagovala tak na dnešní nepokoje na Chrámové hoře, kde bylo při policejním zásahu zraněno přes 300 Palestinců. Rakety mířily i na jih Izraele, kde jedna zasáhla automobil a zranila jednoho člověka. Na palestinské Pásmo Gazy v odvetě zaútočilo izraelské letectvo a podle aktualizovaných zpráv o život přišlo 20 lidí včetně devíti dětí.

před 6 hodinami

V Indii přibylo 366.161 nakažených, skutečný počet infikovaných může být mnohonásobně vyšší

V Indii přibylo 366.161 nakažených, skutečný počet infikovaných může být mnohonásobně vyšší

Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii poprvé po čtyřech dnech klesl pod hranici 400.000. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví. Denní přírůstek úmrtí spojených s nemocí covid-19 se dostal po dvou dnech pod 4000. Voda vyplavila na severu Indie na břeh řeky Gangy těla desítek lidí, kteří pravděpodobně podlehli covidu-19.

před 7 hodinami

Kulhánek považuje za klíčové, aby EU v kauze Vrbětice jednotně stála za Českem

Kulhánek považuje za klíčové, aby EU v kauze Vrbětice jednotně stála za Českem

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) považuje za klíčové, aby Evropská unie v kauze Vrbětice jasně stála za Českou republikou a byla jednotná. To je cíl české diplomacie a daří se naplňovat, sdělil na dotaz ČTK poté, co šéf unijní diplomacie Josep Borrell uvedl, že EU nechce dále zvyšovat napětí ve vztazích s Moskvou vyhošťováním dalších ruských diplomatů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Za týden se otevřou vnitřní sportoviště až pro deset lidí rozdělených do dvojic

Za týden se otevřou vnitřní sportoviště až pro deset lidí rozdělených do dvojic

Za týden se otevřou vnitřní sportoviště až pro deset lidí, pokud budou rozděleni do dvojic a na každého bude vycházet minimálně patnáct metrů čtverečních plochy. Vyplývá to z mimořádného opatření, které dnes schválila vláda. Znamená to od 17. května nejen otevření fitness center, ale také umožnění individuálních sportů uvnitř.

před 7 hodinami

Po Plzni se loučí trenér i ve Zlíně. Po osmi duelech bez výhry skončil Bohumil Pánik

Po Plzni se loučí trenér i ve Zlíně. Po osmi duelech bez výhry skončil Bohumil Pánik

Po Viktorii Plzeň je Zlín dalším prvoligovým klubem v krátké době za sebou, který se rozhodl ke změně trenéra. Po nevydařených výkonech a výsledcích z poslední doby tamní klubové vedení sáhlo k vyhazovu dosavadního trenéra Bohumila Pánika a také jeho asistenta Jana Somberga. Do konce sezóny tak tedy klub povede Jan Jelínek, dosavadní kouč zlínského B-týmu, jehož asistentem bude David Hubáček. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Borrell nestojí o další zvyšování napětí mezi EU a Ruskem

Borrell nestojí o další zvyšování napětí mezi EU a Ruskem

Evropská unie nechce dále zvyšovat napětí ve vztazích s Moskvou vyhošťováním dalších ruských diplomatů. Po dnešním jednání ministrů zahraničí členských zemí bloku to novinářům řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. EU podle něho nadále jednoznačně stojí za Českem v jeho sporu s Ruskem vyvolaném kauzou Vrbětice.

před 8 hodinami

Restaurace se vyjádřili k opatřením: Podmínku s testem u hosta mají za neproveditelnou

Restaurace se vyjádřili k opatřením: Podmínku s testem u hosta mají za neproveditelnou

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) vítá možnost otevření předzahrádek od 17. května. Bude třeba, aby podniky i zákazníci opatření dodržovali a nehrozilo opětovné uzavření stravovacích zařízení. Pro obnovení provozu hotelů budou podstatné podmínky. Na úterní odpoledne je k nim naplánované jednání s ministerstvem zdravotnictví. ČTK to dnes řekl prezident AHR Václav Stárek.

před 8 hodinami

Premiér Johnson oznámil další uvolnění restrikcí v Anglii

Premiér Johnson oznámil další uvolnění restrikcí v Anglii

Britský premiér Boris Johnson dnes potvrdil, že Anglie se podle plánu od příštího pondělí dočká dalšího uvolnění koronavirových restrikcí. Povolení otevřít dostanou například vnitřní prostory restaurací a hospod, hotely či kina a krytá sportoviště. Lidé budou s určitými omezeními moci cestovat do zahraničí a navýší se limit pro venkovní sešlosti na 30 osob. Informoval o tom list The Guardian.

před 9 hodinami

Potvrzeno. Fotbalisty Plzně nově povede tandem Bílek-Horváth

Potvrzeno. Fotbalisty Plzně nově povede tandem Bílek-Horváth

Teprve v neděli oznámilo vedení fotbalové Plzně, že v tomto klubu končí po nepřesvědčivých výkonech a výsledcích a pak především po sobotní remíze s Příbramí 3:3, slovenský kouč Adrián Gula. V pondělí už oznámilo jména jeho nástupců. Jedná se totiž o zajímavý tandem, který tvoří bývalý trenér Sparty a národního týmu Michal Bílek a hráčská legenda Západočechů, jež naposledy koučovala Příbram Pavel Horváth.

před 9 hodinami

Evropská komise podá druhou žalobu na AstraZeneku za zpožďování dodávek vakcíny

Evropská komise podá druhou žalobu na AstraZeneku za zpožďování dodávek vakcíny

Evropská komise v úterý podá již druhou žalobu na firmu AstraZeneca za nedodržení smlouvy na dodávku vakcín proti covidu-19. Novinářům to dnes sdělil mluvčí exekutivy Evropské unie. Zatímco první žalobou chtěla EU zajistit rychlejší přísun vakcín do členských zemí, druhá žaloba se zaměří na skutkovou podstatu sporu a umožní vyžadovat finanční odškodnění, píše agentura Reuters.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama