V Bulharsku vypukly demonstrace, prezident vyzval "mafiánskou" vládu k odstoupení

Bulharský prezident Rumen Radev v sobotu vyzval k odstoupení vládu, kterou kritizoval za "mafiánský charakter". Premiér Bojko Borisov prezidentovo prohlášení odmítl, uvedla agentura AFP.

Reklama

Dodala, že napětí ve špičkách bulharské exekutivy se ještě zhoršilo po bezprecedentních domovních prohlídkách v prezidentské kanceláři, které ve čtvrtek provedla prokuratura, podle prezidenta na příkaz předsedy vlády.

Toto počínání přivedlo do ulic Sofie tisíce demonstrantů, kritizujících justici za útok na okolí hlavy státu namísto oligarchů.

"Mafiánský charakter vlády (konzervativce Bojka Borisova) přiměl Bulhary všech věkových kategorií a různého politického zaměření k tomu, aby požadovali dodržování zákona," prohlásil v televizním poselství k národu prezident Radev, blízký k opozičním socialistům.

"Jediným řešením je rezignace vlády a generálního prokurátora," řekl s tím, že dotyční se dopouštějí "vydírání" a "posmívají se presumpci neviny".

Hlava státu je velmi kritická vůči předsedovi vlády, který je podle něj blízký určitým oligarchům, poznamenala AFP.

"Vytvořil se národní konsenzus proti mafii. Evropa nemá právo odvracet zrak od Bulharska. Evropská unie potřebuje demokratické Bulharsko," řekl Radev.

Dva poradci prezidenta byli ve čtvrtek ve svých domovech zatčeni a jejich pracovny v prezidentské kanceláři prohledány. Jeden je obviněn z "obchodováním s vlivem" za to, že prý jednal jako prostředník mezi jedním podnikatelem a prezidentem, druhý za to, že zfalšoval dokumenty od zpravodajských služeb. Opozice interpretuje toto stíhání jako vyhlášení války proti prezidentovi.

V sobotu tisíce demonstrantů znovu protestovaly v ulicích a blokovaly provoz na hlavních dopravních tepnách v hlavním městě. Voláním "mafie", "vrahové" a "demise" na adresu vlády protestovali také proti "policejnímu násilí": dva mladí lidé, vážně zranění během páteční demonstrace, zůstávají hospitalizováni.

Vysoký policejní úředník uvedl, že "zločinci placení velkými boháči, kteří usilují o destabilizaci vlády" v pátek zranili čtyři policisty. Dnes petarda zranila jednoho policistu.

Předseda vlády, jehož funkční období vyprší v březnu, odmítl demisi. "Zůstáváme u moci, protože škody budou mnohem větší, pokud se dostanou k moci," řekl Bojko Borisov a varoval před "krveprolitím".

"Jsou před námi strašné měsíce: kvůli koronaviru se očekává pokles hrubého domácího produktu o deset procent, příjmy se sníží," uvedl a zdůraznil potřebu konsensu při řešení těchto problémů.

Demonstrace se dnes konaly také ve třech provinčních městech. Na pobřeží Černého moře stovky lidí vtrhly na pláž, na kterou má veřejnost zakázaný přístup a která je vyhrazena politikovi, který podporuje premiéra Borisova, aby odsoudili údajnou korupci a zabetonování pobřeží.

Od roku 2007, kdy se Bulharsko připojilo k EU, je země pravidelně vybízena k nastolení pořádku v neúčinném boji proti korupci, který balkánskou zemi se sedmi miliony obyvatel řadí na poslední místo z 27 členských států EU na žebříčku vnímání korupce, připomněla AFP.

Témata:  Bulharsko EuroZprávy.cz Rumen Radev Bojko Borisov Demonstrace v Bulharsku

Související

Ruské velvyslanectví v Praze. EU

Samotné vyhoštění diplomatů ruské akce nezastaví, tvrdí francouzský analytik. Volá po tvrdší reakci

NÁZOR - "Ani pro špióny není vražda běžnou věcí," zdůrazňuje francouzský zahraničněpolitický analytik Nicolas Tenzer v komentáři pro server Politico. Profesor z Pařížského institutu politických věd v něm rozebral pozadí událostí z minulého měsíce, kdy české úřady vyhostily 18 ruských diplomatů poté, co se ukázala spojitost ruské vojenské rozvědky z výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, při kterém zahynuli dva čeští občané. 

Rumen Radev, bulharský prezident. EU

Bulharský prezident Radev rozpustí parlament a vypíše nové volby

Předčasné volby v Bulharsku se uskuteční 11. července, oznámil dnes prezident Rumen Radev. Prezident uvedl, že očekává jmenování nové volební komise 11. května, kdy chce také rozpustit parlament, vyhlásit volby a jmenovat prozatímní vládu, píše agentura Reuters.

Ze společnosti

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 3 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 4 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 4 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 6 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 6 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 7 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama