V Itálii bojují s mafií přetrháním rodinných vazeb

Lucia řekla svým šestiletým dětem, aby rychle a potichu nasedly do auta. Ale až na palubě letadla, které je odvezlo z Kalábrie na utajené místo na severu Itálie, začala cítit úlevu z toho, že se zbavila svého mafiánského manžela a jeho rodiny, píše agentura AFP.

Reklama

"Věděla jsem, že nestačí jen změnit čtvrť nebo známosti. Před tímhle světem a jeho mentalitou bylo nutné utéct," uvedla.

Její útěk z malého města Cinquefrondi v Kalábrii patří mezi desítky podobných operací, jejichž cílem je od roku 2012 dostat děti, ale někdy také jejich matky, od rodin, které jsou součástí známé kalábrijské mafie 'Ndranghety.

Smyslem je, aby se děti nevydaly ve stopách svých rodičů na cestu organizovaného zločinu, říká strůjce projektu a soudce pro nezletilé Roberto Di Bella.

Manžel Lucie, a také její švagr a snacha, byli odsouzeni za trestné činy související s mafií, její otčím za vraždu. Lucie byla propuštěna na kauci a čeká na rozsudek odvolacího soudu, protože je obžalovaná z mafiánského spolčení. "Kdybych musela jít do vězení, tak bych musela nechat své děti rodině mého manžela, což mě děsí," uvedla 36letá Lucia.

Organizace 'Ndrangheta je založena hlavně na rodinných vazbách a nikoliv na náboru členů na základě "zásluh", jak je běžné v jiných mafiánských organizacích. Cílem programu soudce Di Belly, který ho nazval Liberi di scegliere (Svoboda volby), je tento mezigenerační přenos zastavit.

"Děti s příjmením mafiánské rodiny jsou odsouzené k osudu, kterému stěží mohou uniknout: čeká je buď smrt, nebo vězení," řekl soudce.

Organizace 'Ndrangheta je dnes nejvlivnější italskou mafií a působí na pěti kontinentech. Organizace vydělává miliardy eur díky velkému množství nelegálních aktivit, jako je obchodování s kokainem.

Podle socioložky a pedagožky Rosselly Marzullové z univerzity v Reggio Calabria, která Di Bellovi pomáhala s vývojem programu, mafiánská mentalita má pro dospívající děti "perverzní sílu přitažlivosti".

Nezletilým osobám z mafiánských rodin, které se dopustí trestného činu, je v rámci programu možné nařídit psychoterapii, kurzy občanské výchovy či schůzky s pracovníky sociálně-právní ochrany dětí. Pokud je to nutné, děti mohou být dočasně přemístěny do domovů s ochranou. V případě, že ani to nestačí, soud může nařídit jejich přemístění do pěstounských rodin mimo Kalábrii, kde zůstávají až do dosažení zletilosti.

Opustit Cinquefrondi nebylo vůbec snadné pro dvanáctiletou Auroru, která je dcerou odsouzeného mafiána. Aurora byla odebrána rodině poté, co za mřížemi skončila i její matka. "Brečela jsem celou cestu, chtěla jsem vědět, co špatného jsem udělala, a měla jsem strach," zavzpomínala na cestu se sociální pracovníkem a policejní eskortou v roce 2015. Po pěti letech Aurora, jejíž jméno bylo pozměněno, stále cítí konflikt mezi svým přáním chovat se správně a snahou "dosáhnout uznání své původní rodiny". Dívka však již třetím rokem nemá kontakt s otcem, vztahy přetrhala.

Podle Rosselly Marzullové děti z mafiánského prostředí "postupují předčasný a bolestný přechod do světa dospělých" a musí čelit násilným událostem, které v nich zanechávají strach a úzkost. "Některé děti umí ve věku deseti či dvanácti let zacházet se zbraněmi, ví kam schovat drogy či jak uniknout policejním kontrolám," uvedla Marzullová.

Občas se rodiče proti odebrání dětí odvolají u soudu, většinou ale rozhodnutí nezvrátí.

V případě Luciy musela justice konat rychle. Žena zažádala o přesun s dětmi na utajené místo v roce 2016. Její manžel je významný boss, podezřelý z vraždy. Policie se obávala, že by se jeho rodina mohla pokusit ženě překazit odjezd, vzpomíná soudce Di Bella. V minulosti se už totiž staly "nevysvětlitelné sebevraždy či náhlá zmizení".

Roberto Di Bella také vypráví, že ho skrytě kontaktovaly také některé "bílé vdovy". Tím míní ženy donucené k sňatku s muži, které dříve neznaly a kteří pak skončili ve vězení či na útěku před justicí. Zhruba dvacet takových žen bylo na utajená místa přemístěno i s jejich dětmi. Do programu bylo zatím zařazeno na 80 dětí.

Ve zhruba pěti případech se rodiny původu snažily najít děti a matky, které uprchly. Vždy neúspěšně. Čtyři děti zařazené do programu se po dosažení zletilosti vrátily do Kalábrie, k rodinám a jejich zločineckému stylu života. Nyní jsou ve vězení.

Dnes je program soudce Di Belly součástí italského justičního systému, na začátku ale vzbuzoval dosti odlišné reakce než dnes. Jeden známý katolický kněz aktivní v hnutí proti mafii označil iniciativu za "absurdní".

Roberto di Bella ve své knize vzpomíná, že býval často nařčen z "krádeže dětí". Jeden z komentátorů prestižního deníku Corriere della Sera napsal, že soudcovy aktivity jsou "hodné totalitních a autoritářských režimů".

Podle odborníka na organizovaný zločin z Oxfordské univerzity Federica Varsiho je "poněkud optimistické" se domnívat, že se 'Ndranghetu podaří porazit odebíráním dětí. Podle něj se jedná "o extrémní opatření, které by se mělo používat s velkou opatrností".

Témata:  Itálie Mafie EuroZprávy.cz

Související

EU

Ve většině Itálie se od pondělka otevřou zahrádky restaurací i kina

Ve většině Itálie se od pondělí zmírní koronavirová opatření - otevřou se zahrádky restaurací, s omezenou návštěvností i kina a divadla a po několika měsících se uvolní cestování mezi regiony. Volné cestování bude mezi regiony ve žluté zóně, což budou od pondělka téměř všechny s výjimkou čtyř označených jako oranžové a Sardinie, která zůstává červená, tedy s nejhorší epidemickou situací, informovala dnes televize Sky TG24.

EU

V Itálli uzavřeli vyšetřování zřícení mostu v Janově, souzeno může být 69 lidí

Téměř tři roky od zřícení dálničního mostu v Janově ukončila italská prokuratura vyšetřování tragédie, při které zemřelo 43 lidí. Soudní proces hrozí 69 osobám, včetně manažerů dálniční společnosti Autostrade per l´Italia (ASPI), která měla most ve správě. Panuje podezření, že most nebyl řádně udržován a trpěl dalšími nedostatky, uvedla agentura APA s odvoláním na dnešní informace italských médií.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Havlíček hájil omezení obchodu a služeb, není dle něj v rozporu s rozsudkem NSS

Přetrvávající omezení maloobchodního prodeje a poskytování služeb není v rozporu s aktuálním rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Soud se ve svém rozsudku obchodem a službami kromě jedné vedlejší poznámky nezabýval. Poslancům to dnes řekl vicempremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v debatě na téma Konce likvidace českého maloobchodu, kterou vyvolali Piráti.

před 24 minutami

Německo se o případné reakci vůči Moskvě kvůli Vrběticím poradí se spojenci

Německo o ruském pozadí výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 jedná s členy Evropské unie a Severoatlantické aliance a o případné reakci vůči Moskvě se poradí se svými spojenci. Na dotaz ČTK to na dnešní tiskové konferenci řekla mluvčí německé vlády Martina Fietzová. Česko tvrdí. že za explozí stojí tajné služby, což Rusko odmítá. Obě země si kvůli incidentu vypověděly diplomaty.

před 29 minutami

před 52 minutami

Kreml si předvolal polského velvyslance na kobereček, vyhostil další diplomaty

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes podle agentury RIA Novosti předvolalo polského velvyslance v Moskvě Krzysztofa Krajewského a předalo mu protest proti tomu, že Varšava minulý týden vyhostila tři pracovníky ruského velvyslanectví. Moskva také informovala, že za nežádoucí považuje pět zaměstnanců polské ambasády v Moskvě.

před 55 minutami

Ve většině Itálie se od pondělka otevřou zahrádky restaurací i kina

Ve většině Itálie se od pondělí zmírní koronavirová opatření - otevřou se zahrádky restaurací, s omezenou návštěvností i kina a divadla a po několika měsících se uvolní cestování mezi regiony. Volné cestování bude mezi regiony ve žluté zóně, což budou od pondělka téměř všechny s výjimkou čtyř označených jako oranžové a Sardinie, která zůstává červená, tedy s nejhorší epidemickou situací, informovala dnes televize Sky TG24.

před 58 minutami

před hodinou

před hodinou

Koronavirus dosáhl i na Mount Everest, nakazil se horolezec

U norského horolezce, kterého dříve ze základního tábora pod Mount Everestem musela kvůli zdravotnímu stavu evakuovat helikoptéra, se potvrdila nákaza koronavirem. Přítomnost viru pod nejvyšší horou světa může překazit plány na výstup zahraničních výprav v jarní lezecké sezoně, která začala teprve na začátku dubna, napsal dnes zpravodajský server BBC.

před hodinou

Tři policejní důstojníci byli obviněni z rozsáhlého vynášení informací za peníze

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma.

před hodinou

před hodinou

Německo nepoužije vakcínu Sputnik V bez schválení

Pro nasazení ruské vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19 je nezbytné schválení, zájem o tuto látku ale Německo má. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jens Spahn, který však odmítl upřesnit čtvrteční prohlášení saského premiéra Michaela Kretschmera. Ten během návštěvy Moskvy uvedl, že Německo nakoupí 30 milionů dávek.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

RFE/RL: Data ukazují, že ruští agenti byli v Bulharsku v době tamních explozí

Zjištěné údaje ukazují, že údajní ruští agenti byli přítomni v Bulharsku v letech 2014 a 2015 v době výbuchů v šesti tamních zbrojních skladech, které se odehrály podle stejného vzoru. Poukázala na to na svém webu rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) v souvislosti s podobnými událostmi ve Vrběticích v Česku v roce 2014, které nyní vedly k diplomatickému střetu mezi Prahou a Moskvou. Nová analýza a další důkazy podle stanice naznačují možné spojení ruské vojenské tajné služby GRU s explozemi v Bulharsku.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama