V Itálii bojují s mafií přetrháním rodinných vazeb

Lucia řekla svým šestiletým dětem, aby rychle a potichu nasedly do auta. Ale až na palubě letadla, které je odvezlo z Kalábrie na utajené místo na severu Itálie, začala cítit úlevu z toho, že se zbavila svého mafiánského manžela a jeho rodiny, píše agentura AFP.

Reklama

"Věděla jsem, že nestačí jen změnit čtvrť nebo známosti. Před tímhle světem a jeho mentalitou bylo nutné utéct," uvedla.

Její útěk z malého města Cinquefrondi v Kalábrii patří mezi desítky podobných operací, jejichž cílem je od roku 2012 dostat děti, ale někdy také jejich matky, od rodin, které jsou součástí známé kalábrijské mafie 'Ndranghety.

Smyslem je, aby se děti nevydaly ve stopách svých rodičů na cestu organizovaného zločinu, říká strůjce projektu a soudce pro nezletilé Roberto Di Bella.

Manžel Lucie, a také její švagr a snacha, byli odsouzeni za trestné činy související s mafií, její otčím za vraždu. Lucie byla propuštěna na kauci a čeká na rozsudek odvolacího soudu, protože je obžalovaná z mafiánského spolčení. "Kdybych musela jít do vězení, tak bych musela nechat své děti rodině mého manžela, což mě děsí," uvedla 36letá Lucia.

Organizace 'Ndrangheta je založena hlavně na rodinných vazbách a nikoliv na náboru členů na základě "zásluh", jak je běžné v jiných mafiánských organizacích. Cílem programu soudce Di Belly, který ho nazval Liberi di scegliere (Svoboda volby), je tento mezigenerační přenos zastavit.

"Děti s příjmením mafiánské rodiny jsou odsouzené k osudu, kterému stěží mohou uniknout: čeká je buď smrt, nebo vězení," řekl soudce.

Organizace 'Ndrangheta je dnes nejvlivnější italskou mafií a působí na pěti kontinentech. Organizace vydělává miliardy eur díky velkému množství nelegálních aktivit, jako je obchodování s kokainem.

Podle socioložky a pedagožky Rosselly Marzullové z univerzity v Reggio Calabria, která Di Bellovi pomáhala s vývojem programu, mafiánská mentalita má pro dospívající děti "perverzní sílu přitažlivosti".

Nezletilým osobám z mafiánských rodin, které se dopustí trestného činu, je v rámci programu možné nařídit psychoterapii, kurzy občanské výchovy či schůzky s pracovníky sociálně-právní ochrany dětí. Pokud je to nutné, děti mohou být dočasně přemístěny do domovů s ochranou. V případě, že ani to nestačí, soud může nařídit jejich přemístění do pěstounských rodin mimo Kalábrii, kde zůstávají až do dosažení zletilosti.

Opustit Cinquefrondi nebylo vůbec snadné pro dvanáctiletou Auroru, která je dcerou odsouzeného mafiána. Aurora byla odebrána rodině poté, co za mřížemi skončila i její matka. "Brečela jsem celou cestu, chtěla jsem vědět, co špatného jsem udělala, a měla jsem strach," zavzpomínala na cestu se sociální pracovníkem a policejní eskortou v roce 2015. Po pěti letech Aurora, jejíž jméno bylo pozměněno, stále cítí konflikt mezi svým přáním chovat se správně a snahou "dosáhnout uznání své původní rodiny". Dívka však již třetím rokem nemá kontakt s otcem, vztahy přetrhala.

Podle Rosselly Marzullové děti z mafiánského prostředí "postupují předčasný a bolestný přechod do světa dospělých" a musí čelit násilným událostem, které v nich zanechávají strach a úzkost. "Některé děti umí ve věku deseti či dvanácti let zacházet se zbraněmi, ví kam schovat drogy či jak uniknout policejním kontrolám," uvedla Marzullová.

Občas se rodiče proti odebrání dětí odvolají u soudu, většinou ale rozhodnutí nezvrátí.

V případě Luciy musela justice konat rychle. Žena zažádala o přesun s dětmi na utajené místo v roce 2016. Její manžel je významný boss, podezřelý z vraždy. Policie se obávala, že by se jeho rodina mohla pokusit ženě překazit odjezd, vzpomíná soudce Di Bella. V minulosti se už totiž staly "nevysvětlitelné sebevraždy či náhlá zmizení".

Roberto Di Bella také vypráví, že ho skrytě kontaktovaly také některé "bílé vdovy". Tím míní ženy donucené k sňatku s muži, které dříve neznaly a kteří pak skončili ve vězení či na útěku před justicí. Zhruba dvacet takových žen bylo na utajená místa přemístěno i s jejich dětmi. Do programu bylo zatím zařazeno na 80 dětí.

Ve zhruba pěti případech se rodiny původu snažily najít děti a matky, které uprchly. Vždy neúspěšně. Čtyři děti zařazené do programu se po dosažení zletilosti vrátily do Kalábrie, k rodinám a jejich zločineckému stylu života. Nyní jsou ve vězení.

Dnes je program soudce Di Belly součástí italského justičního systému, na začátku ale vzbuzoval dosti odlišné reakce než dnes. Jeden známý katolický kněz aktivní v hnutí proti mafii označil iniciativu za "absurdní".

Roberto di Bella ve své knize vzpomíná, že býval často nařčen z "krádeže dětí". Jeden z komentátorů prestižního deníku Corriere della Sera napsal, že soudcovy aktivity jsou "hodné totalitních a autoritářských režimů".

Podle odborníka na organizovaný zločin z Oxfordské univerzity Federica Varsiho je "poněkud optimistické" se domnívat, že se 'Ndranghetu podaří porazit odebíráním dětí. Podle něj se jedná "o extrémní opatření, které by se mělo používat s velkou opatrností".

Témata:  Itálie Mafie EuroZprávy.cz

Související

REVUE

Podpora růstu a dokonalého vzhledu vlasů: Vsaďte na kvalitní kolagen

PR ČLÁNEK - Krásné vlasy jsou pro nás pro všechny velmi důležité. Vždyť právě ony jsou jedním ze základních stavebních kamenů naší vizáže. Najít člověka, který by nechtěl mít krásné zdravé vlasy, by bylo přinejmenším složité. Zejména ženy usilují o co nejkrásnější vzhled svých vlasů a je jedno, zdali mají krátké, nebo naopak dlouhé. Že zrovna vaše vlasy takto nevypadají? Na vině může být spousta různých faktorů. Možná vám zrovna dvakrát nepřejí genetické predispozice. Třeba také dochází k mnohým chybám při péči o vlasy. Tak jako tak se vyplatí vsadit na jejich správnou výživu. Vlasy potřebují aminokyseliny, jež se jim musí dodávat v dostatečném množství. Právě díky nim dokáže lidské tělo vytvořit mnohem silnější vlasový keratin. A kde se takové aminokyseliny nachází? Jsou součástí kolagenu. Právě on stojí za posílením vlasů a za zpevněním pokožky. My se na jeho pozitivní účinky podíváme podrobněji právě v tomto článku. Nejprve se ale budeme věnovat problematice vypadávání vlasů.

Ze společnosti

Rozvolnění? Chybí jasný plán, zní ze sektoru cestovního ruchu!

Cestovnímu ruchu by podle státní agentury CzechTourism prospěl jasný plán rozvolňování, a tedy zpřístupňování ubytovacích služeb či památek, aby se návštěvnost nekoncentrovala pouze v hlavní sezoně. Agentura má připraveny podpůrné aktivity pro turismus, které spustí, jakmile stávající opatření pominou. Řekl to ředitel CzechTourism Jan Herget.

StarDance 2021: První reakce soutěžících jsou tady!

Česká televize dnes představila deset účastníků jedenácté řady StarDance. Někteří z nich se šli hned podělit o své dojmy na sociální sítě. Dokonce zaznělo i vyjádření o největším adeptovi na vítězství.

Babiš obrátil: Ve Vrběticích šlo o bezprecedentní teroristický útok!

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes výbuch ve Vrběticích na Zlínsku nazval bezprecedentním teroristickým útokem na českém území. V pondělí uvedl, že nešlo o státní terorismus. Předseda vlády se zároveň omluvil za pondělní vyjádření, že šlo o útok na zboží bulharského podnikatele. Za výrok jej kritizovala opozice i statutární místopředseda koaliční sociální demokracie Roman Onderka.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před hodinou

před hodinou

před hodinou

Hamáček má posílenou ochranku, podrobnosti neprozradil

Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Serveru iDNES.cz to potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Více informací, například zda to souvisí se sobotním zveřejněním informace o podílu ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích, však nesdělil. 

před hodinou

Fiala ve Sněmovně označil výbuch ve Vrběticích za státní terorismus

Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku byl státní terorismus. Rusko provedlo násilný čin, řekl dnes ve Sněmovně. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by Česko mělo vyhostit další ruské diplomaty, vymáhat škodu a žádat Evropskou unii o zostření sankcí vůči Rusku.

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Minimálně jednu dávku očkování dostalo 41 procent lidí starších 60 let

Alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 dostalo 41 procent z asi 2,8 milionu obyvatel ČR starších 60 let. Kompletní ochranu dvěma dávkami už má více než každý pátý tohoto věku. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví o očkování. Vakcíny v Česku zdravotníci aplikují bez jednoho týdne čtyři měsíce, podáno jich bylo přes 2,5 milionu dávek. V pracovní dny dostává vakcíny většinou kolem 60.000 lidí.

před 2 hodinami

Politologové nečekají, že se najdou hlasy pro rozpuštění Sněmovny

Pirátská strana úsilím o rozpuštění Sněmovny a předčasné volby chce podle politologů snížit manévrovací prostor pro prezidenta Miloše Zemana, nepředpokládají ale, že by se pro to našlo potřebných 120 poslanců. Politolog Jan Kubáček si nemyslí, že by voliči ocenili volby uprostřed prázdnin, jejichž organizace by byla dražší než pořádání voleb v ohlášeném říjnovém termínu.

před 2 hodinami

Za Vrběticemi je podle investigativců hned šest členů komanda ruské GRU

Za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v říjnu 2014, při kterém zemřeli dva čeští občané, bylo nejméně šest agentů ruské vojenské rozvědky GRU. Patří mezi ně i velitel komanda 29155, jehož členové mimo území Ruska provádějí násilné akce. Zjistila to mezinárodní investigativní skupina Bellingcat ve spolupráci s Respektem, který dnes výsledky zveřejnil na webu

před 3 hodinami

Česko a Slovensko v únoru vykázaly nejvyšší nadúmrtnost v EU

Slovensko a Česká republika vykázaly v únoru nejvyšší nadúmrtnost v celé Evropské unii. Na Slovensko byl v únoru počet úmrtí o 65 procent vyšší ve srovnání s průměrem z let 2016 až 2019, v ČR pak o 40 procent, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V řadě členských zemích naopak byl únorový údaj nižší než normál z předchozích let. 

před 3 hodinami

Piráti budou po schválení volebního zákona usilovat o předčasné volby

Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve Sněmovně novinářům řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění Sněmovny považuje za lepší variantu, než vyslovení nedůvěry kabinetu.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama