V Itálii bojují s mafií přetrháním rodinných vazeb

Lucia řekla svým šestiletým dětem, aby rychle a potichu nasedly do auta. Ale až na palubě letadla, které je odvezlo z Kalábrie na utajené místo na severu Itálie, začala cítit úlevu z toho, že se zbavila svého mafiánského manžela a jeho rodiny, píše agentura AFP.

Reklama

"Věděla jsem, že nestačí jen změnit čtvrť nebo známosti. Před tímhle světem a jeho mentalitou bylo nutné utéct," uvedla.

Její útěk z malého města Cinquefrondi v Kalábrii patří mezi desítky podobných operací, jejichž cílem je od roku 2012 dostat děti, ale někdy také jejich matky, od rodin, které jsou součástí známé kalábrijské mafie 'Ndranghety.

Smyslem je, aby se děti nevydaly ve stopách svých rodičů na cestu organizovaného zločinu, říká strůjce projektu a soudce pro nezletilé Roberto Di Bella.

Manžel Lucie, a také její švagr a snacha, byli odsouzeni za trestné činy související s mafií, její otčím za vraždu. Lucie byla propuštěna na kauci a čeká na rozsudek odvolacího soudu, protože je obžalovaná z mafiánského spolčení. "Kdybych musela jít do vězení, tak bych musela nechat své děti rodině mého manžela, což mě děsí," uvedla 36letá Lucia.

Organizace 'Ndrangheta je založena hlavně na rodinných vazbách a nikoliv na náboru členů na základě "zásluh", jak je běžné v jiných mafiánských organizacích. Cílem programu soudce Di Belly, který ho nazval Liberi di scegliere (Svoboda volby), je tento mezigenerační přenos zastavit.

"Děti s příjmením mafiánské rodiny jsou odsouzené k osudu, kterému stěží mohou uniknout: čeká je buď smrt, nebo vězení," řekl soudce.

Organizace 'Ndrangheta je dnes nejvlivnější italskou mafií a působí na pěti kontinentech. Organizace vydělává miliardy eur díky velkému množství nelegálních aktivit, jako je obchodování s kokainem.

Podle socioložky a pedagožky Rosselly Marzullové z univerzity v Reggio Calabria, která Di Bellovi pomáhala s vývojem programu, mafiánská mentalita má pro dospívající děti "perverzní sílu přitažlivosti".

Nezletilým osobám z mafiánských rodin, které se dopustí trestného činu, je v rámci programu možné nařídit psychoterapii, kurzy občanské výchovy či schůzky s pracovníky sociálně-právní ochrany dětí. Pokud je to nutné, děti mohou být dočasně přemístěny do domovů s ochranou. V případě, že ani to nestačí, soud může nařídit jejich přemístění do pěstounských rodin mimo Kalábrii, kde zůstávají až do dosažení zletilosti.

Opustit Cinquefrondi nebylo vůbec snadné pro dvanáctiletou Auroru, která je dcerou odsouzeného mafiána. Aurora byla odebrána rodině poté, co za mřížemi skončila i její matka. "Brečela jsem celou cestu, chtěla jsem vědět, co špatného jsem udělala, a měla jsem strach," zavzpomínala na cestu se sociální pracovníkem a policejní eskortou v roce 2015. Po pěti letech Aurora, jejíž jméno bylo pozměněno, stále cítí konflikt mezi svým přáním chovat se správně a snahou "dosáhnout uznání své původní rodiny". Dívka však již třetím rokem nemá kontakt s otcem, vztahy přetrhala.

Podle Rosselly Marzullové děti z mafiánského prostředí "postupují předčasný a bolestný přechod do světa dospělých" a musí čelit násilným událostem, které v nich zanechávají strach a úzkost. "Některé děti umí ve věku deseti či dvanácti let zacházet se zbraněmi, ví kam schovat drogy či jak uniknout policejním kontrolám," uvedla Marzullová.

Občas se rodiče proti odebrání dětí odvolají u soudu, většinou ale rozhodnutí nezvrátí.

V případě Luciy musela justice konat rychle. Žena zažádala o přesun s dětmi na utajené místo v roce 2016. Její manžel je významný boss, podezřelý z vraždy. Policie se obávala, že by se jeho rodina mohla pokusit ženě překazit odjezd, vzpomíná soudce Di Bella. V minulosti se už totiž staly "nevysvětlitelné sebevraždy či náhlá zmizení".

Roberto Di Bella také vypráví, že ho skrytě kontaktovaly také některé "bílé vdovy". Tím míní ženy donucené k sňatku s muži, které dříve neznaly a kteří pak skončili ve vězení či na útěku před justicí. Zhruba dvacet takových žen bylo na utajená místa přemístěno i s jejich dětmi. Do programu bylo zatím zařazeno na 80 dětí.

Ve zhruba pěti případech se rodiny původu snažily najít děti a matky, které uprchly. Vždy neúspěšně. Čtyři děti zařazené do programu se po dosažení zletilosti vrátily do Kalábrie, k rodinám a jejich zločineckému stylu života. Nyní jsou ve vězení.

Dnes je program soudce Di Belly součástí italského justičního systému, na začátku ale vzbuzoval dosti odlišné reakce než dnes. Jeden známý katolický kněz aktivní v hnutí proti mafii označil iniciativu za "absurdní".

Roberto di Bella ve své knize vzpomíná, že býval často nařčen z "krádeže dětí". Jeden z komentátorů prestižního deníku Corriere della Sera napsal, že soudcovy aktivity jsou "hodné totalitních a autoritářských režimů".

Podle odborníka na organizovaný zločin z Oxfordské univerzity Federica Varsiho je "poněkud optimistické" se domnívat, že se 'Ndranghetu podaří porazit odebíráním dětí. Podle něj se jedná "o extrémní opatření, které by se mělo používat s velkou opatrností".

Témata:  Itálie Mafie EuroZprávy.cz

Související

EU

Ve většině Itálie se od pondělka otevřou zahrádky restaurací i kina

Ve většině Itálie se od pondělí zmírní koronavirová opatření - otevřou se zahrádky restaurací, s omezenou návštěvností i kina a divadla a po několika měsících se uvolní cestování mezi regiony. Volné cestování bude mezi regiony ve žluté zóně, což budou od pondělka téměř všechny s výjimkou čtyř označených jako oranžové a Sardinie, která zůstává červená, tedy s nejhorší epidemickou situací, informovala dnes televize Sky TG24.

EU

V Itálli uzavřeli vyšetřování zřícení mostu v Janově, souzeno může být 69 lidí

Téměř tři roky od zřícení dálničního mostu v Janově ukončila italská prokuratura vyšetřování tragédie, při které zemřelo 43 lidí. Soudní proces hrozí 69 osobám, včetně manažerů dálniční společnosti Autostrade per l´Italia (ASPI), která měla most ve správě. Panuje podezření, že most nebyl řádně udržován a trpěl dalšími nedostatky, uvedla agentura APA s odvoláním na dnešní informace italských médií.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 15 minutami

Útok na policejní stanici ve Francii. Muž ubodal úřednici, policie ho zastřelila

Muž ve francouzském městě Rambouillet dnes u vchodu na policejní stanici pobodal policejní úřednici, která utrpěla těžká zranění a na místě zemřela. Její kolegové útočníka s nožem postřelili a zatkli. Později v nemocnici zemřel, uvedla agentura AFP. Vyšetřováním případu se začala zabývat protiteroristická prokuratura. 

před 37 minutami

Německo nepoužije vakcínu Sputnik V bez schválení

Pro nasazení ruské vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19 je nezbytné schválení, zájem o tuto látku ale Německo má. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jens Spahn, který však odmítl upřesnit čtvrteční prohlášení saského premiéra Michaela Kretschmera. 

před hodinou

před hodinou

před hodinou

před hodinou

Sněmovna uložila Plagovi umožnění úřední maturity

Sněmovna uložila ministru školství Robertu Plagovi (za ANO), aby do 28. dubna připravil nařízení, kterým umožní středoškolákům letos získat úřední maturitu. Prosadili to dnes v dolní komoře poslanci ANO a ČSSD. Podle nich by kvůli odkladům obnovení prezenční výuky po ústupu epidemie koronaviru měli studenti v krajním případě mít možnost získat maturitní známky bez zkoušek podle průměru za studium. Sněmovna žádá nezákonný postup, reagoval Plaga.

před hodinou

EU dojednala vakcínovou smlouvu na 1,8 miliardy dávek

Evropská komise vyjednala pro členské země Evropské unie nákup 1,8 miliardy dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Oznámila to dnes předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, podle níž kontrakt zajistí státům bloku dodávky do konce roku 2023. Vakcíny vyráběné americkou a německou firmou mají i kvůli problémům s dodávkami společnosti AstraZeneca být hlavním nástrojem, na který chce Brusel v rámci společného očkování v příštích letech vsadit.

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

EMA ujistila, že u vakcíny AstraZeneca přínos převažuje nad možnými riziky

Navzdory vzácným případům, kdy se po podání vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca vyskytly u očkovaných krevní sraženiny, přínosy této látky jasně převažují nad riziky. K tomuto závěru dospěla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) po dalším zkoumání možných vedlejších účinků této očkovací látky. 

před 2 hodinami

Rakousko plánuje rozvolnění v půli května, naznačil Kurz

Rakousko chce 19. května otevřít restaurace, kulturní instituce a hotely. Ještě o dva dny dříve, 17. května, se mají vrátit všechny děti do škol. Po dnešním jednání se zástupci spolkových zemí, odborů a zaměstnavatelů to dnes oznámil kancléř Sebastian Kurz. Vláda plánuje rozvolňování přes stále relativně vysoké přírůstky nakažených koronavirem, uvedla agentura APA.

před 2 hodinami

Izrael poprvé za deset měsíců nezaznamenal nová úmrtí na koronavirus

Izrael za uplynulý den nezaznamenal žádná úmrtí na covid-19, což je poprvé za deset měsíců. Nově nakažených v zemi se zhruba 9,3 milionu obyvatel ve čtvrtek přibylo 129. Podíl pozitivně testovaných přitom činil 0,4 procenta. S odkazem na dnešní údaje ministerstva zdravotnictví o tom napsal zpravodajský web The Times of Israel.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama