Většina nakažených ve Španělsku nemá příznaky a jsou mladší

I přes vyšší nárůsty počtů nakažených koronavirem ve Španělsku se nynější epidemická situace výrazně liší od vývoje, který zažívala tato země v březnu a dubnu. Řekl to dnes podle místních médií španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa v parlamentu. Jako důvody uvedl to, že většina nakažených je asymptomatických, je výrazně nižší věkový průměr infikovaných a více se testuje.

Reklama

V Katalánsku, tedy v jednom z nejvíce postižených regionů, se podle studie místní univerzity situace začala zlepšovat, počet nových případů je tam sice stále vysoký, ale trend začíná být příznivý.

Španělsko oznámilo ve středu 1153 potvrzených případů nákazy za poslední den, což byl nejvyšší denní údaj od 1. května, uvedla dnes televize RTVE. Podle Illy je nyní ve Španělsku 412 ohnisek s asi 4870 aktivními případy. Na 60 procent nakažených nemá příznaky nemoci a na jednotkách intenzivní péče leží 209 pacientů. Věkový průměr nakažených se podle Illy snížil oproti jaru ze 63 na 45 let.

Asi 60 procent ohnisek nákazy ve Španělsku připadá na Katalánsko a Aragonii, uvedl také ministr. Katalánská vláda přitom ve středu oznámila, že šíření nákazy v regionu se stabilizovalo. Informovala také, že se zmírňují omezení v metropolitní oblasti Barcelony, která regionální vláda zavedla v polovině července. Ruší se také omezení pohybu v okrese Lleida, které se týkalo asi 158.000 lidí.

Katalánská vláda nicméně uvedla, že stabilizace šíření nákazy neznamená konec ostražitosti. V barcelonské oblasti vláda omezení pouze zmírnila, mimo jiné povolila opět otevření kin či posiloven, ale jen s poloviční návštěvností. Také bohoslužby se už budou moci konat s třetinovou účastí na místo pouhých 10 lidí. Nicméně omezení pro skupiny na veřejnosti (maximálně 10) zůstává, stejně jako zůstávají v Barceloně i Lleidě uzavřené diskotéky a noční zábavní podniky.

V celém Katalánsku také platí povinnost nošení roušek na veřejnosti, kterou tento měsíc zavedly všechny španělské regiony s výjimkou Kanárských ostrovů. Ode dneška jsou roušky povinné na veřejnosti v madridském regionu, který nově také omezil skupiny osob na veřejnosti maximálně na 10 lidí a zkrátil otvírací dobu nočních barů a diskoték do 1:30 hodin.

Nošení roušek na veřejnosti ve Španělsku v těchto dnech bude obzvlášť náročné. Meteorologové totiž vydali varování před vysokými teplotami ve 13 regionech. Už ve středu naměřili na severu země v Baskicku a Kantábrii 42 stupňů Celsia, i v ostatních částech Španělska se teploty blížily 40 stupňům.

Témata:  EuroZprávy.cz Španělsko Koronavirus

Související

EU

Francie považuje vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson za nezbytné

Vakcíny proti nemoci covid-19 od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson jsou pro francouzskou očkovací kampaň "nepostradatelné", uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. Pokud by se s nimi přestalo ve Francii očkovat, vláda by nesplnila dříve slíbené cíle o počtu naočkovaných lidí k určitému datu, napsala agentura AFP.

Ze společnosti

Tajemství staré bambitky 2: První záběry z natáčení pohádky!

Karaba je jenom jeden, kudla! Tak to vědí všichni věrní diváci pohádky Tajemství staré bambitky, která se stala před deseti lety hitem televizních Vánoc a od té doby je stálicí na obrazovkách České televize, která ji uvedla osmnáctkrát. Tajemství staré bambitky se vrátí ve volném pokračování tentokráte do kin.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před hodinou

před hodinou

před hodinou

před hodinou

Začíná se Superliga rozpadat v samém zárodku? V Británii píší, že Chelsea ze soutěže odstupuje

Na novou fotbalovou soutěž zvanou Superliga, kterou založilo dvanáct velkoklubů z Anglie, Itálie a Španělska, dostává hned den po oznámení jejího vzniku obrovskou trhlinu. Především na britských ostrovech mezi tamními fanoušky vyvolala zpráva o jejím založení obrovské vášně a ve středu večer to v londýnských ulicích naplno pocítil třeba Petr Čech, současný technický ředitel Chelsea a klubová legenda. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Moldavsko uvedlo, že nevydalo pas pro ruského agenta, píše Interfax

Kišiněv se dnes důrazně ohradil proti "zvěstem", že Moldavsko vydalo cestovní pas pro ruského občana Alexandra Petrova, píše ruská agentura Interfax. České úřady v sobotu vyhlásily pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali pasy na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov a posléze také cestovními doklady Moldavska a Tádžikistánu. 

před 2 hodinami

Francie považuje vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson za nezbytné

Vakcíny proti nemoci covid-19 od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson jsou pro francouzskou očkovací kampaň "nepostradatelné", uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. Pokud by se s nimi přestalo ve Francii očkovat, vláda by nesplnila dříve slíbené cíle o počtu naočkovaných lidí k určitému datu, napsala agentura AFP.

před 3 hodinami

Biden se modlí za správný rozsudek v procesu s Chauvinem

Americký prezident Joe Biden dnes řekl, že se modlí za správný rozsudek v procesu s expolicistou Derekem Chauvinem, který čelí obvinění ze zabití a vraždy černocha George Floyda. Informovala o tom agentura Reuters. Spojené státy nyní bedlivě očekávají rozhodnutí poroty, která se dnes setkala k druhému dni jednání.

před 3 hodinami

Itálie na konci dubna chystá rozvolnění, umožní cesty mezi regiony

Italská vláda plánuje na příští pondělí rozvolnění protiepidemických opatření. Informovala o tom dnes agentura ANSA s odvoláním na výsledky jednání zdravotnického poradního orgánu kabinetu. Vláda chce uvolnit pravidla pro cesty mezi regiony či otevřít restaurace v regionech, kde je příznivější epidemická situace. 

před 3 hodinami

Volný má zaplatit pokutu za potyčku na plénu, potvrdila Sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih dnes potvrdila Sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90.800 korun.

před 3 hodinami

NATO se bude sporem Česka s Ruskem podrobněji zabývat ve čtvrtek

Severoatlantická aliance se chce ve čtvrtek podrobněji zabývat vyhroceným diplomatickým sporem mezi Českou republikou a Ruskem. ČTK to po dnešním jednání zástupců členských států NATO sdělil český velvyslanec při alianci Jakub Landovský, který dnes informoval ostatní země o důvodech vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády v Praze. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama