Po pondělním zatýkání v Minsku dala Cichanouská režimu ultimátum

Běloruská policie zadržela po pondělní protestní akci penzistů nejméně 186 lidí, uvedla agentura Ria Novosti s odkazem na běloruské ministerstvo vnitra. Lidé vyšli do ulic ve večerních hodinách v reakci na to, že se odpoledne policie v Minsku nerozpakovala použít proti starším lidem takové prostředky jako slzný plyn či zábleskové granáty.

Reklama

Čelná představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská dala dnes běloruským představitelům ultimátum - do 25. října požaduje rezignaci Alexandra Lukašenka a splnění dalších požadavků, jinak hodlá zorganizovat celostátní stávku.

V pondělí odpoledne se policie pokusila rozehnat protestní pochody penzistů v několika běloruských městech. V metropoli se uchýlila k tvrdým prostředkům, což podnítilo obyvatele Minsku pobouřené takovým jednáním, aby večer vyšli do ulic, kde proti nim opět tvrdě zasáhli příslušníci bezpečnostních složek.

Někteří ze zadržených byli podle organizace na ochranu lidských práv Vjasna, která zveřejnila seznam více než sedmdesáti z nich, surově zbiti, několik z nich musela z místa odvézt sanitka. Mezi zatčenými bylo také několik nezletilých včetně 13letého chlapce, ten byl později propuštěn.

V reakci na současné dění v Bělorusku dnes někdejší prezidentská kandidátka Cichanouská, která se po srpnových volbách na nátlak úřadů uchýlila do sousední Litvy, vyzvala režim, aby do 25. října zajistil Lukašenkův odchod, ukončil násilí v ulicích a propustil všechny politické vězně. V opačném případě hodlá 26. října zahájit celonárodní stávku, blokádu silnic a bojkot obchodů vlastněných státem. "Máte 13 dní, abyste splnili tři podmínky. Máme 13 dní, abychom se připravili a po celou tuto dobu budou Bělorusové pokračovat v pokojných, ale vytrvalých protestech," oznámila Cichanouská na sociální síti Telegram.

V Minsku a dalších běloruských městech neutichají hromadné protesty od srpnových prezidentských voleb. Volební komise ohlásila, že vítězem voleb se stal dlouholetý vůdce Lukašenko, přestože mnozí jsou přesvědčeni, že volby byly zfalšované a ve skutečnosti vyhrála Cichanouská. Na nedělní demonstraci běloruské úřady zadržely 713 lidí.

Náměstek běloruského ministra vnitra v pondělí v reakci na protesty z předešlého dne pohrozil, že úřady v případě nutnosti použijí k potlačení nepokojů zbraně. "Jménem ministerstva vnitra oznamuji: neopustíme ulice a zajistíme pořádek v zemi. Příslušníci orgánů vnitra a vnitřních vojsk v případě nutnosti použijí speciální prostředky a bojové zbraně," uvedl náměstek na oficiálním účtu ministerstva na sociální síti Telegram, jeho vystoupení pak bylo zveřejněno na platformě YouTube.

Pondělní pochod byl již druhou akcí běloruských penzistů. Poprvé se sešli 5. října v centru Minsku, na transparentech byly slogany jako "Penzisté jsou pro změny" nebo "Nevěřím Lukašenkovi, BT, RT (běloruská televizní společnost a televizní síť Russia Today, pozn. ČTK.) a poslancům, věřím svým dětem a Světlaně Alexijevičové (držitelce Nobelovy ceny za literaturu a opoziční aktivistce, pozn. ČTK)".

Témata:  Alexandr Lukašenko Bělorusko EuroZprávy.cz demonstrace v Bělorusku Svjatlana Cichanouská

Související

Běloruská policie Evropa

Běloruský soud odsoudil 14 účastníků loňských protivládních protestů

Soud v běloruském Brestu dnes odsoudil 14 lidí, kteří se loni v září zúčastnili demonstrace proti výsledkům prezidentských voleb. Soud je shledal vinnými z aktivní účasti na skupinových akcích, které hrubě narušily veřejný pořádek, píše server Tut.by. Sedm z odsouzených si vyslechlo verdikt v podobě otevřeného vězení, které je v postsovětských zemích známo jako "chemie", píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) na svém webu.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Evropa

Bělorusové žádají německou prokuraturu o stíhání Lukašenka

Deset běloruských opozičních aktivistů požádalo německou spolkovou prokuraturu o trestní stíhání proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi a náčelníkům bezpečnostních složek kvůli "systematickému mučení" odpůrců Lukašenkova autoritářského režimu. Minsk se podle agentury Reuters zdržel vyjádření.

Ze společnosti

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 3 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 4 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 4 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 6 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 6 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 7 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama