EU musí nalézt sílu a postavit se Rusku, apeluje expert na mezinárodní vztahy

NÁZOR - Hromadění ruských vojenských sil na hranicích s Ukrajinou není pouze výzvou pro Kyjev, ale také poslední fází ruského tlaku na EU, míní politolog Nigel Gould-Davies v komentáři pro server Moscow Times. Expert na mezinárodní vztahy z Mahidolské univerzity a bývalý britský diplomat soudí, že dřívější slabé a rozporuplné unijní reakce povzbuzují Moskvu ke stále ostřejším testům toho, co si může dovolit.

Reklama

Nebezpečný moment

"Toto je nebezpečný moment pro Evropu a transatlantické spojenectví," píše odborník. Připomíná, že ruský tlak začal začátkem února, kdy vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borrell navštívil Moskvu, kde byl na každém kroku ponižován.

Borrell dospěl k závěru, že Rusku se neustále vzdaluje Evropě a na demokratické hodnoty pohlíží jako na existenční hrozbu, poukazuje autor komentáře. Kritizuje, že navzdory tomu Evropa ukazuje slabost a nekonzistentnost ve třech otázkách, které dominují jejím vztahům s Moskvou.

EU hlasitě kritizuje ruský přístup k opozičnímu předákovi Alexeji Navlanému, který loni málem zemřel po otravě mezinárodně zakázaným nervovým jedem novičokem, uvádí bývalý diplomat. Rekapituluje, že Navalnyj byl po návratu do Moskvy zatčen a nyní se nachází v trestanecké kolonii, přičemž Rusko z jeho kauzy učinilo evropskou záležitost, jelikož jej uvěznilo za údajnou zpronevěru peněz francouzské firmy - byť ta žádnou škodu neeviduje - a neohlášení se úřadům v době, kdy se léčil ze zmíněné otravy v Berlíně.

Evropský soud pro lidská práva rozsudek pro Navalného odmítl, ale EU nepodpořila svá slova činy, upozorňuje Gould-Davies. Poukazuje, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov naopak pohrozil, že Rusko s EU přeruší vztahy, pokud ta na něj uvalí sankce ohrožující jeho ekonomiku v citlivých oblastech. Lavrov tím sice nevědomky přiznal účinnost sankcí, ale jeho pohrůžka vedla Brusel k tomu, že se omezil na symbolická gesta, konstatuje politolog. Vyzdvihuje, že nebyly uvaleny širší sankce, po kterých volá sám Navalnyj.   

Druhou otázkou je plynovod Nord Stream 2, který je z více než 90 % hotov a jeho dokončení by prohloubilo vliv Kremlu v Německu a oslabilo pozici Ukrajiny, míní expert. Soudí, že projekt nemá podporu v Evropě a Spojené státy jej odmítají. "Přesto Německo trvá na tom, že otázku nelze spojovat s Navalného případem, obavami o lidská práva, kyberútokem na Bundestag a rostoucím souborem dalších komplikovaných otázek," pokračuje Gould-Davies.

Třetí otázkou je pak ruská vakcína proti covidu-19 Sputnik V, deklaruje politolog. Připomíná, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová položila trefnou otázku, proč Rusko nabízí vakcínu jiným zemím, ačkoliv jí má samo nedostatek.

Strategická netrpělivost

Poté, co poslednímu summitu EU dominovalo napětí ohledně nedostatku vakcín, francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová telefonovali ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a jednali s ním o potenciálních ruských dodávkách Sputniku V pro unijní země, nastiňuje autor komentáře. Domnívá se, že telefonát posloužil ruským zájmům hned trojím způsobem.

"Zaprvé ukázal, že členské státy (EU) jsou připraveny upozadit obavy von der Leyenové a Borrella," píše odborník. To podle něj nahrává ruské snaze jednat s jednotlivými evropskými zeměmi, nikoliv s celou unií. Dále se ukázalo, že v otázce vakcín je EU v pozici žadatele a Moskva může využívat její nouzi a žádat politickou cenu, domnívá se Gould-Davies. Za třetí aspekt považuje skutečnost, že Francie a Německo jednaly s Ruskem v tzv. normanském formátu, který byl ustanoven v roce 2014 k debatě o ukrajinském konfliktu, avšak Kyjev nyní zůstal stranou, přestože Merkelová a Macron s Putinem řešili i Ukrajinu a další bezpečnostní otázky v regionu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Merkelová s Macronem sice vyjádřili obavy o Navalného zdraví, ale není pravděpodobné, že by se Putin strachoval o muže, který zveřejnil video líčící kremelského vládce jako šíleného kleptokrata a které zaznamenalo přes 100 milionů shlédnutí, konstatuje politolog. Připomíná, že den po telefonátu Navalnyj v zoufalství ze svého horšícího se stavu zahájil hladovku.

"Rusko může ze svého diplomatického tlaku vyvodit tři závěry," míní někdejší diplomat. Zaprvé, obavy EU o Putinova osobního nepřítele - kterého se Putin pokusil zabít a nyní je mu vydán na milost - nebudou mít žádné dopady. Zadruhé, Německo bude Rusku ustupovat v jeho strategickém cíli, tedy dostavbě plynovodu Nord Stream 2, bez ohledu na ruské jednání v jiných oblastech. Zatřetí, vnitřní kritika EU za tempo vakcinace, které o pár měsíců zaostává, je dostatečně silná, aby jednotlivé země ignorovaly obavy Evropské komise a hledaly pomoc v Rusku.

EU tedy nereaguje jednotně, uchyluje se ke gestům a projevuje strategickou netrpělivost, tvrdí politolog. Obává se, že Rusko této slabosti hodlá využít a přimět Evropu k tomu, aby se smířila s jeho vojenskými kroky a nepostavila se jim, což zjevně funguje. Spojené státy a Velká Británie tak vyjadřují vážné znepokojení, zatímco Francie a Německo vydaly stanovisko, které pouze vyzývá obě strany k deeskalaci napětí, jako by Ukrajina byla při obraně svého území také agresorem, poukazuje autor komentáře.

Existuje velké riziko, že ruská ofenziva vůči Ukrajině oddělní Evropu od angloamerického světa, bojí se Gould-Davies. Soudí, že Rusko se může domnívat, že nastal správný moment pokusit se rozložit NATO, což se Sovětskému svazu nikdy nepovedlo. Pokud by Moskva čekala, americký prezident Joe Biden napraví škody napáchané jeho předchůdcem v transatlantických vztazích a Evropa se zotaví z covidu-19, poukazuje expert. Domnívá se, že ve hře je hodně, a to nejen pro Ukrajinu, ale i pro Západ, tudíž EU musí rychle nalézt geopolitickou sílu a účel.  

Témata:  EU Rusko Ukrajina EuroZprávy.cz Alexej Navalnyj Sputnik

Související

Macron vyzval ve Štrasburku k rychlejší a silnější EU EU

Macron vyzval ve Štrasburku k rychlejší a silnější EU

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval na začátku konference o budoucnosti Evropské unie k vytvoření silnější a rychlejší sedmadvacítky. Podle něj se během pandemie covidu-19 ukázalo, že EU někdy nepostupuje dostatečně rychle, a občas jí chybí ambice. Celkově ale evropský model společnosti v krizi obstál, řekl Macron v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku.

EU zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín od firmy AstraZeneca EU

EU zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín od firmy AstraZeneca

Evropská unie zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín proti covidu-19 od britsko-švédské farmaceutické společnosti AstraZeneca, který skončí v červnu. Uvedl to dnes eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Evropská komise před dvěma týdny firmu AstraZeneca zažalovala za nedodržení kontraktu. Firma podle komise nedokázala přijít se spolehlivou strategií, která by zajistila včasné doručení vakcín

Ze společnosti

Registrace k očkování pro lidi nad 45 let začne už od pondělní půlnoci!

Registrace k očkování pro lidi nad 45 let začne už od pondělní půlnoci!

Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti koronaviru od pondělní půlnoci. Na svém twitteru to dnes oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Původně měla být registrace pro věkovou skupinu 45 až 49 let otevřená až od středy. Babiš je ale přesvědčen, že o dřívějším termínu rozhodne v pondělí vládní rada pro zdravotní rizika.
Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Arenberger promluvil o rozvolňování: Česku hrozí další vlna covidu!

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba při rozvolňování vládních opatření postupovat opatrně, aby nenastala jako v minulosti další vlna epidemie. V pořadu CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před hodinou

Kdo místo Guly? Mluví se o návratu bývalého reprezentačního kouče, po boku by měl mít Horvátha

Kdo místo Guly? Mluví se o návratu bývalého reprezentačního kouče, po boku by měl mít Horvátha

Prakticky ihned poté, co se oznámilo, že u fotbalistů Plzně skončil kouč Adrián Gula po nevydařených výkonech jeho mužstva z poslední doby a především po sobotní domácí remíze s Příbramí 3:3, začala vyplouvat na povrch jména jeho možných nástupců. Mluvilo se třeba i hráčské legendě Viktoriánů Pavlu Horváthovi jako možném hlavním trenérovi, podle zákulisních informací to ale spíš vypadá, že bude asistentem a to Michala Bílka, bývalého reprezentačního kouče, jenž je nejvážnějším kandidátem.

před hodinou

před hodinou

Remíza s Příbramí byla poslední kapkou. Ve fotbalové Plzni skončil trenér Adrián Gula

Remíza s Příbramí byla poslední kapkou. Ve fotbalové Plzni skončil trenér Adrián Gula

Poté, co v sobotu v rámci 31. kola fotbalové Fortuna ligy překvapivě Plzeň před domácím publikem remizovala s Příbramí 3:3, přičemž v první půli dokonce se zachraňujícími se Středočechy dokonce prohrávala 0:2, už vedení západočeského klubu rázně bouchlo do stolu a v neděli se tak rozhodlo odvolat slovenského kouče Adriána Gulu. V následujících dnech se tak tedy bude hledat jeho nástupce.

před hodinou

před 2 hodinami

Piráti zvažují zvyšování daně z nemovitostí pro velké firmy

Piráti zvažují zvyšování daně z nemovitostí pro velké firmy

Nadále zvyšovat spotřební daně a rušit daňové výjimky, například přeřadit sladké nápoje z nižší sazby daně z přidané hodnoty (DPH), či zvýšit daně z nemovitých věcí pro "korporáty, které staví krabice na zelené louce" je receptem na snižování schodku státního rozpočtu podle pirátského senátora Lukáše Wagenknechta.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Macron vyzval ve Štrasburku k rychlejší a silnější EU

Macron vyzval ve Štrasburku k rychlejší a silnější EU

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval na začátku konference o budoucnosti Evropské unie k vytvoření silnější a rychlejší sedmadvacítky. Podle něj se během pandemie covidu-19 ukázalo, že EU někdy nepostupuje dostatečně rychle, a občas jí chybí ambice. Celkově ale evropský model společnosti v krizi obstál, řekl Macron v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku.

před 4 hodinami

Do tendru na 5,6 milionu testů pro školy přišlo osm nabídek

Do tendru na 5,6 milionu testů pro školy přišlo osm nabídek

Do tendru na dodání 5,6 milionu antigenních testů pro školy tentokrát přišlo osm nabídek. ČTK to dnes sdělil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Vítěz by mohl být známý v pondělí, dodal. Minulý tendr na stejné množství testů správa na konci dubna zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky.

před 4 hodinami

Počet obětí sobotních explozí v Kábulu je už 68, zraněno bylo 165 lidí

Počet obětí sobotních explozí v Kábulu je už 68, zraněno bylo 165 lidí

Počet obětí sobotních explozí v blízkosti školy v afghánské metropoli Kábulu vzrostl na 68. Uvádí to zdroje agentury Reuters, podle ministerstva vnitra je obětí 50. Zraněno bylo 165 lidí. Výbuch byl tak silný, že úřady a rodiny mají v některých případech problém identifikovat oběti a po některých stále pátrají. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

před 4 hodinami

Česko zažilo první letní den. Místy bylo až 28 stupňů

Česko zažilo první letní den. Místy bylo až 28 stupňů

Na více než 50 stanicích v Česku dnes vystoupala teplota alespoň na 25 stupňů Celsia, což je hranice letní den. Teplé počasí bylo zejména v západní části země, jižních Čechách a okolí Prahy. Nejvíce naměřili v Plzni - Bolevci, a to 28 stupňů. 

před 5 hodinami

Na italské Lampeduse přistálo za den více než 1200 migrantů

Na italské Lampeduse přistálo za den více než 1200 migrantů

Na italském ostrově Lampedusa, který se nachází v blízkosti libyjských břehů, dnes přistálo celkem 1200 migrantů. Některým z nich musela v moři pomoci italská pobřežní stráž a finanční policie, uvedla agentura ANSA. Jedná se o jedno z nejvyšších čísel od začátku roku. Počty migrantů, kteří připluli do Itálie, se výrazně zvýšily v květnu.

před 5 hodinami

EU zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín od firmy AstraZeneca

EU zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín od firmy AstraZeneca

Evropská unie zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín proti covidu-19 od britsko-švédské farmaceutické společnosti AstraZeneca, který skončí v červnu. Uvedl to dnes eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Evropská komise před dvěma týdny firmu AstraZeneca zažalovala za nedodržení kontraktu. Firma podle komise nedokázala přijít se spolehlivou strategií, která by zajistila včasné doručení vakcín

před 5 hodinami

Rotační výuka skončí před prázdninami minimálně na prvním stupni

Rotační výuka skončí před prázdninami minimálně na prvním stupni

Rotační výuka minimálně na prvním stupni základních škol by měla být zrušena ještě v tomto školním roce, řekla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Vyjadřovala se opatrněji než premiér Andrej Babiš (ANO), který ve čtvrtek ve Sněmovně uvedl, že chce, aby chodili všichni žáci do škol bez střídání tříd po týdnu od poloviny května.

před 5 hodinami

Češi se navzdory covidu nahrnuli do zoo. Ve městech kolabovala doprava

Češi se navzdory covidu nahrnuli do zoo. Ve městech kolabovala doprava

Lidé dnes měli velký zájem o návštěvy zoologických zahrad. V pražské Troji bylo maximálního množství 4000 návštěvníků podle facebooku zahrady dosaženo již za hodinu a čtvrt po otevření. Kvůli velkému zájmu návštěvníků o zoologickou zahradu na Svatém Kopečku u Olomouce dnes zkolabovala doprava.

před 5 hodinami

Registrace pro lidi starší 45 let začne od pondělní půlnoci

Registrace pro lidi starší 45 let začne od pondělní půlnoci

Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti koronaviru od pondělní půlnoci. Na svém twitteru to dnes oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Původně měla být registrace pro věkovou skupinu 45 až 49 let otevřená až od středy. Babiš je ale přesvědčen, že o dřívějším termínu rozhodne v pondělí vládní rada pro zdravotní rizika.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama