
NÁZOR - Očkování proti koronaviru funguje, data z Izraele a Skotska ukazují, že chrání lidi a může omezit šíření viru SARS-CoV-2, konstatuje biochemik Luke O'Neil v komentáři pro server The Conversation. Profesor z dublinské Trinity College soudí, že pokud se nic nezmění, lidé budou chráněni před vážným průběhem nemoci, virová nálož se postupně sníží a bude možné začít skutečně plánovat cestu z pandemie.
Reklama
Množí se také důkazy, že po prodělání covidu-19 existuje dobrá šance na zisk ochrany před další nákazou, nebo alespoň před vážným průběhem nemoci, deklaruje odborník. To podle něj dává smysl a jde o odpověď na otázku, proč se vůbec u lidí vyvinul imunitní systém.
"Po miliony let byl imunitní systém formován zákony přírodního výběru," píše O'Neil. Vysvětluje, že v případě očkování či prodělání nemoci přežívají paměťové B a T buňky, které se probudí při opětovné nákaze a dokážou si s infekcí poradit tak, že ji ani nemusíme pocítit.
To dává smysl z evolučního hlediska, protože pokud se jedinec cítí nemocný, je u něj menší pravděpodobnost, že zplodí potomka, takže imunita dává větší šanci přežití druhu, konstatuje profesor. Dodává, že z pohledu imunologie je ovšem důležitá otázka, jak dlouho ochrana poskytnutá proděláním nemoci nebo očkováním funguje.
Délka ochrany se velmi liší v závislosti na typu patogenu, průběhu první nákazy, i celkové zdravotní kondice a věku, poukazuje expert. To podle něj určuje i reakci na covid-19.
Spalničky vs. chřipka
Biochemik soudí, že není od věci srovnat to, co nyní víme o covidu-19, se dvěma dobře popsanými nemocemi, na které máme účinné vakcíny. Jsou jimi spalničky a chřipka, přičemž profesor pokládá otázku, které se bude v budoucnu covid-19 podobat.
Spalničky jsou mnohem stabilnější virus než SARS-CoV-2 a příliš nemutují, upozorňuje autor komentáře. Dodává, že také vyvolávají silnou imunitní odezvu, tudíž imunita vůči nim - ať již získaná přirozeně, nebo očkováním - trvá dlouho, podle některých studií doživotně.
- Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.
Protože jsou spalničky stabilní virus, přijde-li s nimi do kontaktu i před mnoha lety očkovaný či nakažený jedinec, bude chráněn, vysvětluje O'Neil. Vyzdvihuje, že u chřipky tomu je jinak a její virus se snadno mění, což znamená, že je nutné se proti němu neustále očkovat, jelikož vakcína proti dřívějšímu typu nemusí účinkovat proti typu jinému.
"Stabilita viru je proto klíč, který určuje, zda ochrana přetrvá," pokračuje expert. SARS-CoV-2 podle něj leží někde mezi spalničkami a chřipkou, není stálý jako spalničky, ale ani nestálý jako chřipka, a proto lze očekávat, že imunita vůči covidu-19 je trvalejší, i když ne tak trvalá jako u spalniček.
Bude tedy třeba mít vakcínu každý nový typ koronaviru, podobně jako u chřipky, očekává profesor. Na druhou stranu soudí, že v náš prospěch hraje pravidelný povrch viru SARS-CoV-2, který je téměř rovnoměrně pokryt spike proteinem, přičemž protilátky proti viru neštovic, který má také vysoce pravidelný povrch, vydrží zpravidla celý život.
Makrofágy, tedy bílé krvinky schopné pohltit patogen, fungují lépe, jsou-li na virus protilátky navázány - pakliže spike protein mutuje a protilátky se na něj nemohou dobře navázat, má cenu očkovat se proti novému spike proteinu, což se v případě covidu-19 plánuje, uvádí biochemik. Upozorňuje, že i za situace, kdy proti mutacím nezabírají protilátky, můžou fungovat T buňky, což znamená, že další očkování nepotřebujeme a máme dlouhodobou ochranu proti různým variantám viru, a přes menší reakci imunitního systému nebudeme mít závažný průběh nemoci.
"Důležitým aspektem přirozené nákazy je to, jak silná je prvotní imunitní reakce," píše O'Neil. Poukazuje, že nachlazení zpravidla vyvolává jen mírnou reakci v horních cestách dýchacích, jelikož virus se omezuje na nosohltan a není velkou hrozbou, proto nepropukne celková imunitní odezva a nevzniknou paměťová B a T buňky.
Jestliže pravá chřipka představuje velkou bitvu, běžné nachlazení je spíše šarvátkou, kterou tělo brzy zapomene a situace může být u mírných forem covidu-19 podobná, uvádí biochemik. Lidé, kteří měli průběh vážnější, tak mají dobrou šanci, že jsou vůči opětovné nákaze imunní, což u osob s velmi mírnými či žádnými příznaky zcela neplatí.
V tom je síla vakcín, které zpravidla vyvolávají silnější imunitní reakci než přirozená nákaza, konstatuje profesor. Vysvětluje, že důvodem je lstivost patogenu, který si díky evoluci vytváří způsoby, jak imunitní reakci uniknout. Viry, které disponují proteiny umožňujícími částečně uniknout imunitě, mají větší šanci přežít, podotýká O'Neil. To je podle něj mimořádně důležité v případě viru SARS-CoV-2, který využívá hned několik takových způsobů.
Jelikož očkování obsahuje buď část viru - například spike protein - nebo celý inaktivovaný virus, neomezuje imunitu a nastává její velká odezva, uvádí odborník. Jako příklad dává vakcínu od společnosti Moderna, u níž se ukazuje schopnost vytvořit trvalejší protilátky, což u přirozené nákazy není stoprocentní.
Vědci si jsou nyní poměrně jistí, že prodělání covidu-19 vytváří nějakou ochranu před opětovnou nákazou, ale s ohledem na různé varianty viru je moudré připravovat nové vakcíny pro rizikové osoby, i když teprve nadcházející měsíce ukážou, zda jsou skutečně potřeba, tvrdí biochemik. Dodává, že pokud se to potvrdí, proti covidu-19 bude nutné pravidelné očkování jako proti chřipce, v opačném případě budou rizikem pouze ti, kdo odmítnou jednorázové očkování, jako u spalniček.
Témata: očkování , chřipka , EuroZprávy.cz , Koronavirus , Spalničky , věda
aktualizováno před 2 minutami
aktualizováno před 4 minutami
Poslanci vládních stran chtějí letos umožnit úřední maturity
Reklama
Související

Všichni zájemci by mohli být naočkovaní do konce srpna, tvrdí Babiš
Všichni zájemci o očkování proti covidu by mohli být v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) naočkováni nejpozději do konce srpna. Do konce června by vakcínu mohlo dostat přes 5,6 milionu obyvatel. Babiš to řekl na tiskové konferenci. Uvedl, že se nyní připravuje očkovací strategie i pro roky 2022 a 2023.

Šéf světového sdružení lékařů: Koronavirus porazíme očkováním, pomáhá prevence
Klíčem k poražení pandemie nemoci covid-19 je vakcinace, ale do získání kolektivní imunity je jedinou cestou prevence, která rovněž předchází vzniku nebezpečných mutací koronaviru. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery. Velké rozvolňování karanténních opatření očekává na podzim, do té doby ale varuje před unáhlenými kroky.
Ze společnosti

Pátrání po Tomášovi: V řece ho nenašli! Rodina ho postrádá už týden!

Dvě pětiny Čechů přišly kvůli koronaviru o blízkou osobu, ukázal průzkum!

Dara Rolins: Rozhodla se oprášit své staré já!

Výměna manželek: ŠOK! Štěnice, jedna koupel za týden a předčasný konec!

Dominika Gottová: Definitivní tečka za životem v Česku?!
Reklama
Reklama
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Poslanci vládních stran chtějí letos umožnit úřední maturity
Sněmovna by podle poslanců ANO a ČSSD měla uložit ministerstvu školství, aby kvůli odkladům obnovení prezenční výuky umožnilo letos studentům získat úřední maturitu, tedy udělení maturitní známky bez zkoušek podle průměru za studium. Zástupci vládních stran to dnes navrhli dolní komoře, která zatím o návrhu nerozhodla. Proti úřední maturitě se postavili například zástupci Pirátů, TOP 09 a KDU-ČSL.
před 7 minutami

Návrat do škol musí zůstat prioritou, vzkazuje ministerstvo
Znovuotevírání obchodů a služeb nesmí podle ministerstva školství předběhnout návrat dětí do škol, který vláda již dříve označila za svou jasnou prioritu. Za klíčové úřad považuje, aby se do lavic mohli co nejdříve vrátit žáci druhých stupňů základních škol, ostatní ročníky škol vysokých a více se otevřely školky. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová.
před 31 minutami

U ruské ambasády v Praze hlídkuje policie, podle mluvčí dohlíží na bezpečnost
Před ruským velvyslanectvím v Praze od dnešní noci hlídkují policisté. Podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové dohlížejí na bezpečnost v okolí ambasády. Bližší podrobnosti nesdělila.
před 54 minutami

Nedostatek pracovních nabídek? Naopak. Uchazeči mají nyní největší šance
Pandemie mění pracovní trh. Firmy ale navzdory současné krizi stále nabírají nové talenty. Zájem Čechů o změnu práce oproti tomu výrazně klesá. Ukazují to data platformy Welcome to the Jungle. Může za to rostoucí nejistota způsobená pandemií koronaviru. Podle Honzy Klusoně, CEO Welcome to the Jungle, teď mají uchazeči o nové zaměstnání největší šance na úspěch.
před hodinou

FlixBus navýší frekvence u spojů do Liberce, Karlových Varů a Mostu
FlixBus od 29. 4. navýší počty spojů v rámci České republiky. V současné době zelené autobusy zajišťují osobní linkovou dopravu z Prahy do Brna, Liberce, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Karlových Varů, Chebu, Chomutova a Mostu a dalších měst na těchto trasách. Navýšení se aktuálně týká spojů do Liberce, Mostu a Karlových Varů. Frekvence spojů mezi Prahou a Libercem se zdvojnásobí, cestující do Karlových Varů a Mostu budou mít spojení o polovinu více.
před hodinou

Dbalý se dovolal proti rozsudku, za korupci dostal sedm let
Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý podal dovolání proti rozsudku, podle nějž si má odpykat sedm let vězení za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků. Dovolali se rovněž zbylí dva odsouzení, bývalá účetní nemocnice Emilie Bialešová a advokát David Michal.
před hodinou

NATO vyjádřilo Česku solidaritu, odsoudilo nepřátelské aktivity Ruska
Země Severoatlantické aliance dnes vyjádřily solidaritu Česku v souvislosti s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, za nímž podle zjištění českých tajných služeb byla ruská vojenská rozvědka GRU. NATO je podle společného prohlášení vážně znepokojeno destabilizačními aktivitami Ruska na území aliance.
před hodinou

Robotický průzkumník Perseverance poprvé vyrobil kyslík na Marsu
Robotický průzkumník Perseverance americké vesmírné agentury NASA poprvé vyrobil na Marsu kyslík. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vesmírnému roveru se podařilo rozštěpit oxid uhličitý odebraný z atmosféry Marsu na kyslík a uhlík. Podle NASA je to vůbec poprvé, co se něco podobného podařilo na jiné planetě než na Zemi.
před hodinou

Šéf světového sdružení lékařů: Koronavirus porazíme očkováním, pomáhá prevence
Klíčem k poražení pandemie nemoci covid-19 je vakcinace, ale do získání kolektivní imunity je jedinou cestou prevence, která rovněž předchází vzniku nebezpečných mutací koronaviru. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery. Velké rozvolňování karanténních opatření očekává na podzim, do té doby ale varuje před unáhlenými kroky.
před hodinou

Ruská policie zadržela při protestech na podporu Navalného přes 1700 lidí
Ruská policie při středečních protestech na podporu vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného zadržela po celé zemi více než 1700 lidí. S odvoláním na server OVD-Info, který se zaměřuje na monitorování protestů a policejní zákroky, o tom dnes informovaly agentury Reuters a AFP. Demonstrace byly nakonec menší, než organizátoři očekávali.
před hodinou

V Itálli uzavřeli vyšetřování zřícení mostu v Janově, souzeno může být 69 lidí
Téměř tři roky od zřícení dálničního mostu v Janově ukončila italská prokuratura vyšetřování tragédie, při které zemřelo 43 lidí. Soudní proces hrozí 69 osobám, včetně manažerů dálniční společnosti Autostrade per l´Italia (ASPI), která měla most ve správě. Panuje podezření, že most nebyl řádně udržován a trpěl dalšími nedostatky, uvedla agentura APA s odvoláním na dnešní informace italských médií.
před hodinou

Dvěma pětinám Čechů zemřel kvůli koronaviru někdo známý v okolí
Zhruba dvě pětiny Čechů přišly kvůli epidemii koronaviru o někoho známého ze svého okolí. U 15 procent lidí přitom zemřel někdo z rodiny, a to i širší. Svého velmi blízkého, jako například rodiče, prarodiče, sourozence nebo děti, ztratilo šest procent občanů.
před hodinou

Pro většinu Čechů je Rusko hrozbou. Situace bude podle analytika eskalovat
Jako bezpečnostní hrozbu vnímá Rusko většina Čechů, zjistil průzkum agentury Median pro Český rozhlas. S vyřazením Moskvy ze soutěže na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany podle něj souhlasí dvě třetiny obyvatel.
před hodinou

Indie trhla světový rekord. Za jeden den přes 300 tisíc nakažených
V Indii se za uplynulý den nakazilo koronavirem přes 300.000 lidí. To je vůbec nejvyšší denní přírůstek zaznamenaný v jedné zemi na světě od začátku epidemie, informovala dnes agentura Reuters. Během posledního dne zemřelo 2104 osob nakažených koronavirem.
před hodinou

Rusko by mělo zaplatit za útok ve Vrběticích, řekl mluvčí americké diplomacie
Rusko by mělo zaplatit za útok na muniční sklad ve Vrběticích z roku 2014, za nímž podle zjištění českých tajných služeb stojí ruská vojenská rozvědka (GRU). Podle serveru EUobserver to prohlásil mluvčí amerického ministerstva zahraničí.
Zprávy odjinud
Více zpráv odjinud
Reklama