Jaká léčba covidu je a není účinná? Statistici prozradili, co ukazují testy

NÁZOR - Jelikož je covid-19 novou nemocí, nevyhnutelně se objevilo množství návrhů jak jej léčit, připomínají statistici David Spiegelhalter a Antony B. Masters, kteří působí na Cambridgeské univerzitě, respektive v britské Royal Statistical Society. Ve společném komentáři pro server The Guardian uvádějí, že takzvaný zotavovací program již více než rok využívá britské veřejné zdravotnictví, aby testoval léčbu covidu-19, čímž zachraňuje životy po celém světě.

Reklama

Jediná spolehlivá metoda

Spektrum navrhovaných léků sahá od rostlinných tonik po antimalarikum hydroxychlorochín, které propagoval například předchozí prezident Spojených států Donald Trump, poukazují odborníci. Pokládají proto klíčovou otázku: "Jaká léčba funguje nejlépe?"   

Problém spočívá v tom, že nestačí pouze porovnat, co se stalo s lidmi, kterým se dostala, či nedostala konkrétní léčba, upozorňují autoři komentáře. Vysvětlují, že by se totiž mohlo stát, že ve skutečnosti šlo o zdravější vzorek pacientů.

Jedinou spolehlivou metodou tak je shromáždit náhodný vzorek dobrovolníků, z nichž část dostane zkoušenou léčbu a část kontrolní placebo, nastiňují statistici. Dodávají, že pokud to je možné, ani lékařský tým neví, jaký pacient dostává skutečný zkoušený lék.

Takto koncipované randomizované testy snižují statistickou zaujatost, poukazují Spiegelhalter a Masters. Konstatují, že pokud je studie dostatečně rozsáhlá, výzkumníci mohou se značnou mírou přesnosti posoudit, zda zkoušená léčba opravdu pomáhá.

Randomizované hodnocení léčby covidu-19 - známé jako zotavovací program - začalo ve Velké Británii více než před rokem, uvádějí statistici. Deklarují, že je mimořádně úspěšné.

Jedná se o vůbec největší program zkoušek léčby nemoci covid-19 na světě, přičemž se ho zatím zúčastnilo na 40 tisíc nemocničních pacientů, vysvětlují Masters a Spiegelhalter. Uvádějí, že zotavovací program využívá britský systém veřejného zdravotnictví k souběžnému posuzování překrývajících se testů, tudíž jeden pacient se může objevit ve více studiích.

Milion zachráněných životů

"Zotavovací program má ohromný vliv," pokračují autoři komentáře. Připomínají, že například potvrdil, že nízké dávky dexametazonu, levného a široce užívaného steroidu, snižují míru úmrtí pacientů s covidem-19 v těžkém stavu na invazivní umělé plicní ventilaci o celých 36 % (při intervalu nespolehlivosti 19-49 %) a těch dostávajících standardní kyslíkovou terapii o 18 % (při intervalu nespolehlivosti 6-28 %).

Má se za to, že jen toto zjištění zachránilo pouze ve Velké Británii na 22 tisíc životů, upozorňují statistici. Dodávají, že další milion pacientů byl díky poznatku zachráněn v jiných zemích světa.   

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jiná studie zase ukázala, že na každých 25 pacientů s covidem-19 léčených imunosupresivním lékem tocilizumab připadá jeden zachráněný život, upozorňují odborníci. Konstatují, že testy také ukázaly, jaká léčba naopak účinná není.

Žádný klinický přínos například nevykázalo zmíněné antimalarikum hydroxychlorochín, deklarují statistici. Podotýkají, že výrazný účinek nezaznamenala ani terapie konvalescentní plasmou.

Další terapie, kterou doporučoval Donald Trump, injekční aplikace dezinfekce do lidského těla, ovšem v zotavovacím programu testována nebyla, dodávají jízlivě Spiegelhalter a Masters.  

Zotavovací program označují autoři komentáře za největší příspěvek Spojeného království ke zdraví světové populace. Je přitom celý založen za zdánlivě jednoduchém principu rozhodování o léčbě na základě "hození mincí", deklarují odborníci.

Naplno se tak ukázalo, čeho lze dosáhnout skrze efektivní organizaci, jakou představuje britské veřejné zdravotnictví, při zapojení odhodlaných lékařských týmů a velkého počtu dobrovolníků, zakončují Spiegelhalter a Masters.

Témata:  Velká Británie EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

NÁZORY

S princem Philipem odchází smysl pro povinnost, oddanost i lidskost. Sobectví bylo vévodovi cizí

KOMENTÁŘ – Potlačil své mužské ego a oddaně se podřídil své manželce Alžbětě II. i monarchii. Princ Philip, jehož dnešní pohřeb v kapli sv. Jiřího na hradě Windsor zasel nejen do duší Britů žal a prázdnotu, je synonymem věrnosti. Vévoda z Edinburghu se po sňatku vzdal titulu řeckého a dánského prince, včetně řeckého občanství, změnil církev, příjmení a obětoval vojenskou kariéru, během níž se mohl vypracovat až k velení celého britského námořnictva. Muž s osobitým humorem byl ale především milujícím chotěm, otcem i dědečkem, jemuž sobectví bylo zcela cizí.

Ze společnosti

Pohřeb prince Philipa je u konce. Královská rodina pohřbila manžela Alžběty!

Do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor byl dnes pohřben princ Philip, manžel královny Alžbety II., který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech. Británie držela k uctění jeho památky minutu ticha před začátkem asi 50 minutového pohřebního obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před hodinou

před hodinou

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před hodinou

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 2 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Rusko přemístilo několik vojenských lodí do Černého moře

Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly dnes propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech shromažďuje vojenské oddíly u hranic s Ukrajinou, za což čelí kritice USA, NATO a evropských zemí.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 4 hodinami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česko plánuje snížení závislosti na zemích s jinou ideovou orientací

Česká republika by měla snižovat svou strategickou závislost na zemích s odlišnou ideově-hodnotovou orientací. Plánuje to národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Dokument stanovuje, jak by se republika měla chránit před nepřátelskými hybridními hrozbami. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama