Koronavirus dopadá na ženy a samoživitelky. Prestižní deník vyzývá k akci

NÁZOR - Již několik měsíců veřejnost ví, že existuje propastný rozdíl v míře rizika, které nemoc covid-19 představuje pro různé skupiny s ohledem na jejich věk, pohlaví a zdravotní kondici, uvádí editorial serveru The Guardian. Prestižní deník dodává, že s postupem pandemie je stále jasnější, že největšímu riziku čelí lidé jiné než bílé barvy pleti a nízkopříjmoví.

Reklama

Nejcitelnější tlak pandemie

Statistika z Velké Británie také ukazuje, že muži umírají na covid-19 dvakrát častěji než ženy a tento rozdíl je nejpatrnější ve straších věkových skupinách, upozorňuje The Guardian. Poukazuje, že nejvyšší míra smrtnosti mezi pracujícími připadá na mužské zaměstnance bezpečnostních agentur a řidiče taxi.

"Ekonomické a sociální dopady pandemie sledují odlišné vzorce," pokračuje editorial. Vyzdvihuje, že karanténa uvěznila tisíce žen a dětí doma, kde jsou zranitelnější vůči zneužívání, navíc u žen existuje větší pravděpodobnost, že přijdou o práci a stejně tak ženy nesou výrazně větší břemeno v důsledku uzavření škol a školek.

Ženy jsou také výrazně více zastoupeny v pracovních pozicích, kde je tlak pandemie nejcitelnější - 82 % zaměstnanců v sociální péči pro dospělé a 89 % pečovatelských míst tvoří ve Spojeném království ženy, deklaruje renomovaný deník. Dodává, že podle některých výzkumů se společnost vrací k životnímu stylu 50. let a krize v předškolních zařízeních posiluje obavy, že ženy nebudou mít po skončení mateřské dovolené kam umístit své potomky.

Mimořádně tvrdě pandemie zasáhla samoživitele, které v Británii tvoří z 86 % ženy, přičemž podle aktuálních průzkumů má 45 %  z nich problém vyjít s penězi a další 24 % dokonce sotva dokáže zajistit svým dětem jídlo, upozorňuje The Guardian. Dodává, že od března bylo ve Spojeném království zaznamenáno přes 3 miliony nových žádostí o sociální dávky.

"To vše by bylo dostatečně zlé. Ale recese, která má být podle očekávání nejhorší za 300 let, bude mít zřejmě také disproporční dopad na ženy, které jsou nadměrně zastoupeny v sektorech, kde se očekává největší ztráta pracovních míst - v maloobchodu, turismu, pohostinství, umění a také celkově málo placených, částečných úvazcích, píše prestižní server.

V Británii je nyní na podporu odkázáno 9,3 milionu lidí, což spolu s očekávaným růstem nájemného, omezování odpory a uvolňování zákazu propouštění povede pravděpodobně k velkému nárůstu počtu lidí v problémech, obává se britský deník. Odkazuje na průzkum charitativní organizace Turn2us, podle kterého 42 % samoživitelů očekává, že bude muset vystačit s méně než 500 librami (zhruba 14,5 tisíci korunami) na měsíc.

Politici musejí změnit kurz

S ohledem na tyto mrazivé předpovědi by bylo uklidňující vědět, že politici berou v potaz odlišné potřeby různých sociálních skupin, deklaruje editorial. Za jednu z nejjednodušších cest, jakými lze pomoci ženám a nízkopříjmovým rodinám, označuje zvýšení přídavků na děti.

Britská vláda se ovšem ve svém plánu hospodářského zotavení zaměřuje především na výstavbu a ženy v kruhu premiéra Borise Johnsona znatelně chybí, kritizuje renomovaný server. Připomíná, že Johnson nedávno na otázku konzervativní poslankyně Caroline Nokesové, kolik ženských političek ve vysokých funkcích považuje za dostatečné, se smíchem odvětil, že nedokáže odpovědět.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Britští ministři odmítli zveřejnit odhady toho, jaký má dosavadní pomoc v pandemii dopad na nerovnosti v zemi, čímž podle prestižního deníku omezují možnost zhodnocení jejich rozhodnutí. "Hodnota péče je tématem pandemie, stejně jako opětovné uznání důležitosti škol, bez kterých rodiče nemohou pracovat," podotýká editorial.

Četné aktivistické skupiny nabádají, aby investice do zdravotnictví a předškolní i sociální péče tvořily jedno z témat ekonomického zotavení, protože letitý příběh o tom, že britský veřejný sektor se dokáže postarat o děti, seniory a postižené musí být postaven na nový základ, uvádí The Guardian. Věří, že výsledkem by byla zelenější, zdravější a šťastnější země a připomíná, že ve Švédsku a Dánsku tvoří 10 % všech pracovních míst právě pečovatelé.

Škody napáchané pandemií budou tvrdé a dlouhodobé, ale také nerovnoměrné, varuje editorial. Konstatuje, že pokud politici nezmění kurz a nepřihlásí se k oživení sociální infrastruktury, vše naznačuje tomu, že na ženy dopadne disproporčně vysoká část těchto škod.   

Témata:  Velká Británie Ekonomika ženy EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

mediální skupina INCORP a.s. a INCORP Development DOMÁCÍ

Vydavatelství INCORP pomáhá tišit žal způsobený koronavirem. Je součástí projektu Naděje se vrátí

Jejich duše sužuje žal, oči mají plné slz. Stesk po ztrátě milovaných i další trable přetrvávají. Onemocnění covid-19 tvrdě zasáhlo národ a z jeho následku se mnozí nedokáží sami vzpamatovat. Proto vzniká charitativní projekt s názvem Naděje se vrátí, který má pomoci lidem postiženým koronavirem. „Cílem kampaně je přeměnit negativní náladu na pozitivní a zasaženým rodinám finančně pomoci prostřednictvím charitativní sbírky,“ říká autor myšlenky europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Jedním z mediálních partnerů celé akce je i vydavatelství INCORP, do jehož portfolia patří mimo jiné EuroZprávy.cz i stars24.cz. Projekt startuje 18. května.

Ze společnosti

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do katastru nemovitostí se už za několik dní zkomplikuje. K dříve běžně dostupným informacím se nově dostanou jen někteří lidé. Proč se tuzemské úřady rozhodly přistoupit ke změnám?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před hodinou

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před hodinou

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před hodinou

před hodinou

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před 2 hodinami

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před 2 hodinami

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před 2 hodinami

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 3 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hormony v rostlinách mohou ovlivnit chod našeho těla

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin už dva roky po sobě pokořila hranici 12 miliard korun. Schodek se průběžně zvyšuje, například ve srovnání s rokem 2009 byl loni vyšší o pět miliard korun. 

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Pětina Italů brala během pandemie psychofarmaka

Skoro pětina Italů během pandemie covidu-19 brala kvůli potížím s duševním zdravím psychofarmaka. Více než čtvrtina lidí se v době zdravotní krize obrátila na psychologa a šest procent jich vyhledalo psychiatrickou péči.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama