Kreml: Rusko bude mít armádu u hranic s Ukrajinou tak dlouho, jak uzná za vhodné

Rusko bude mít armádu u hranic s Ukrajinou tak dlouho, jak uzná za vhodné, sdělil dnes novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ruské vojsko podle něj pro nikoho nepředstavuje hrozbu. Na východě Ukrajiny panuje v poslední době napjatá situace, kterou sleduje se znepokojením mimo jiné i Severoatlantická aliance.

Reklama

České ministerstvo zahraničí dnes Ukrajině vyjádřilo podporu a uvedlo, že stupňující se napětí na východě země sleduje s obavami.

"Ruské ozbrojené síly se nacházejí na tom území Ruské federace, kde je to považováno za nezbytné a účelné. A budou se tam nacházet tak dlouho, dokud to bude považovat za vhodné naše vojenské velení a vrchní velitel," sdělil dnes kremelský mluvčí. "Rusko nikomu nevyhrožovalo, nevyhrožuje a pro nikoho nepředstavuje hrozbu," dodal.

Peskov už dříve uvedl, že manévry mají zajistit bezpečnost ruských hranic. Mluvčí ruského prezidenta dnes podle agentury TASS neodpověděl na dotaz novinářů, zda se vojenské jednotky budou vracet z regionů sousedících s Ukrajinou na místa trvalého nasazení, jelikož prý nemá přesné informace o "plánech rozmístění a přesunu vojsk".

Ukrajinská armáda v úterý oznámila, že o den dříve zahynuli na východě Ukrajiny další dva vojáci, které zasáhla palba z povstaleckých pozic. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského od začátku tohoto roku zemřelo v konfliktní oblasti 24 ukrajinských vojáků. Kyjev nedávno zahájil diplomatickou ofenzivu s cílem získat podporu západních zemí a Severoatlantické aliance kvůli situaci na východě země a od března varuje před posilováním přítomnosti ruských vojsk u hranic s Ukrajinou, uvedla už dříve agentura Reuters.

V úterý Zelenskyj prohlásil, že konflikt v Donbasu může ukončit pouze vstup země do NATO, a vyzval Severoatlantickou alianci, aby připravila plán kroků, aby tak země mohla učinit. Zároveň vyzval členské země NATO, aby posílily svou vojenskou přítomnost v oblasti Černého moře. Severoatlantická aliance dala najevo, že situace kolem východní Ukrajiny ji znepokojuje. Z Kremlu naopak zaznělo varování, že řeči o vstupu Ukrajiny do NATO mohou situaci v Donbasu jen zhoršit.

České ministerstvo zahraničí dnes vyjádřilo podporu Ukrajině, její svrchovanosti a územní celistvosti. "S obavami sledujeme stupňující se napětí a porušování příměří na východě Ukrajiny stejně jako ruskou vystupňovanou rétoriku a koncentraci vojsk u ukrajinských hranic," uvedlo ministerstvo na twitteru.

Konflikt na východě Ukrajiny vypuknul poté, co v Rusko v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Kyjev a západní země tvrdí, že Moskva podporuje proruské separatisty v Donbasu - vyzbrojuje je, financuje a podporují je rovněž ruští vojáci. Kreml zapojení do války odmítá. Velké boje utichly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale až dosud se žádné příměří nepodařilo zcela udržet a politické řešení konfliktu se prakticky nepohnulo z místa. Konflikt si podle Kyjeva vyžádal na 14.000 mrtvých.

Témata:  Rusko Ruská armáda Ukrajina EuroZprávy.cz

Související

Ze společnosti

Dara Rolins: Rozhodla se oprášit své staré já!

Dara Rolins se rozhodla nezahálet, proto i v době uzavřených sálů plánuje velkolepý koncert pro své příznivce. Dokonce kvůli němu musí oprášit své staré já. Vzpomínáte si ještě na Darinku?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před minutou

před 5 minutami

před 25 minutami

před hodinou

Vyvracíme dezinformace: Očkování nepředstavuje větší riziko než nákaza koronavirem

Příslušné evropské úřady v posledních týdnech připustily, že po aplikaci dvou registrovaných vakcín se mohou velmi vzácně vyskytnout krevní sraženiny. Přínos očkovacích látek ale podle nich převažuje nad možnými riziky. Potvrzují to i statistiky zveřejněné slovenskými úřady. V případě nákazy koronavirem je člověk vystaven mnohem většímu riziku.

před hodinou

EU chce žalovat AstraZeneku za zpoždění dodávek vakcíny

Evropská komise připravuje žalobu proti společnosti AstraZeneca za zpoždění dodávek vakcín proti covidu-19, napsal ve středu večer server Politico s odvoláním na pět unijních diplomatů. O záměru dnes informovala také agentura Reuters. Cílem je zajistit, že AstraZeneca ve druhém čtvrtletí dodá slíbený objem očkovacích látek.

před hodinou

Německý tisk: Diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou se stupňuje

Diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou se dále stupňuje a Česko po vzájemném vyhoštění diplomatů dalo Rusku do dnešního poledne ultimátum. Tak německá média informují o vývoji vyšetřování výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, za kterým podle Česka stojí ruské tajné služby.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Duka napsal Zemanovi: Pokud chce být ČR svobodným státem, musí být hrdá

Pokud chce být Česká republika svobodným a suverénním státem, musí být hrdá, aby dokázala chránit svou integritu a suverenitu, napsal prezidentu Miloši Zemanovi kardinál Dominik Duka. Text dnes zveřejnil na svém blogu. Klade v něm také otázku, zda silnější má právo jednat se slabším mocensky, anebo má povinnost respektovat jeho integritu a jeho práva.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zastupitelé Prahy uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese

Pražští zastupitelé na začátku svého dnešního jednání uctili minutou ticha památku obětí ruské agrese. Akt se týkal všech obětí, nejen výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, při kterém zemřeli dva lidé. Vzdát hold navrhl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama