Lukašenko tvdí, že Cichanouské zachránil život

Dlouholetý běloruský vůdce Alexandr Lukašenko dnes na oficiální poradě v Minsku uvedl, že Svjatlaně Cichanouské ve skutečnosti zachránil život. Čelná představitelka běloruské opozice, o které se vyjádřil jako o "ženě v domácnosti", prý sama bezpečnostní orgány prosila, aby ji po volbách odvezly do Litvy. Dnes o tom informovala státní agentura Belta.

Reklama

Rumunský ministr zahraničí Bogdan Aurescu podle agentury Reuters oznámil, že Rumunsko odvolává ze solidarity s Litvou a Polskem na konzultace svého velvyslance v Bělorusku.

Nahrávka, kterou ale zveřejnila Cichanouská 11. srpna krátce po svém odjezdu do Litvy, ale naznačuje, že k odjezdu byla donucena. Její poradkyně Volha Kavalkovová dříve na svém twitteru uvedla, že Cichanouská neměla jinou možnost.

Lukašenko ve svém dnešním projevu sdělil, že protirežimním protestujícím šlo pouze o to, aby měli "sakrální oběť", tedy aby někdo během protestů zemřel. Touto obětí se podle něj mohla stát právě Cichanouská, "běloruská občanka a žena v domácnosti", která od té doby "zapomněla, že ji "zachránil". Běloruský lídr po srpnových volbách prý bezpečnostním úřadům nařídil, aby zajistil štáb Cichanouské, asi 50 lidí včetně zahraničních novinářů, kteří se shromáždili v jedné budově, protože "byl úmysl štáb zapálit a obvinit z toho vládu". Lukašenko však již neupřesnil, kdo tento úmysl měl.

Nazítří po tomto incidentu se prý Cichanouská sama obrátila na ministerstvo vnitra a poprosila, aby ji úřady vyvezly z Běloruska. Lukašenko podle svých vlastních slov tehdy vydal rozkaz, aby ji společně s lidmi, které ji měli na její vlastní přání doprovázet, bezpečně přepravili do Litvy k dětem. Opoziční kandidátka mu prý "plakala na rameni" a děkovala, když navíc zařídil, aby na živobytí v Litvě dostala "15 tisíc dolarů".

Poradkyně Cichanouské Volha Kavalkovová dříve na svém twitteru uvedla, že prezidentská kandidátka neměla jinou možnost, než odjet. Jak připomíná server televizního kanálu Current Time, Cichanouská odjela do sousední země 10. srpna, tedy den po volbách, předchozích několik hodin strávila o samotě s představiteli silových orgánů v budově ústřední volební komise, kam se vydala, aby komisi předala svůj protest proti průběhu voleb.

Běloruské bezpečnostní orgány se pokusily za hranice v září vyvést také další známou aktivistku - Maryju Kalesnikavovou. Vedoucí volebního štábu opozičního kandidáta Viktara Babaryky však před hranicí s Ukrajinou roztrhala svůj cestovní pas. Kalesnikavová je od té doby ve vazbě.

Agentura Reuters v neděli napsala, že při protirežimních protestech v Bělorusku již bylo zadrženo 13.000 lidí a hlavní představitelé opozice skončili buď ve vězení nebo za hranicemi.

Cichanouská, původním povoláním učitelka cizích jazyků, překladatelka a tlumočnice, získala v srpnových prezidentských volbách podle oficiálních výsledků 10,1 procenta hlasů, mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti získala více hlasů než Lukašenko, kterého ústřední volební komise prohlásila za vítěze. Hlasování neuznává ani Evropská unie. Od doby, kdy Cichanouská žije za hranicemi, se setkala s řadou významných evropských politiků včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, německé kancléřky Angely Merkelové nebo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Rumunsko se dnes přidalo k Německu, České republice, Estonsku a Lotyšsku, které tento týden ze solidarity s Litvou a Polskem dočasně odvolaly na konzultace své velvyslance z Běloruska. Litva a Polsko tak učinily na naléhání Minsku v pondělí.

Témata:  Alexandr Lukašenko Bělorusko EuroZprávy.cz demonstrace v Bělorusku Svjatlana Cichanouská

Související

Běloruská policie Evropa

Běloruský soud odsoudil 14 účastníků loňských protivládních protestů

Soud v běloruském Brestu dnes odsoudil 14 lidí, kteří se loni v září zúčastnili demonstrace proti výsledkům prezidentských voleb. Soud je shledal vinnými z aktivní účasti na skupinových akcích, které hrubě narušily veřejný pořádek, píše server Tut.by. Sedm z odsouzených si vyslechlo verdikt v podobě otevřeného vězení, které je v postsovětských zemích známo jako "chemie", píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) na svém webu.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Evropa

Bělorusové žádají německou prokuraturu o stíhání Lukašenka

Deset běloruských opozičních aktivistů požádalo německou spolkovou prokuraturu o trestní stíhání proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi a náčelníkům bezpečnostních složek kvůli "systematickému mučení" odpůrců Lukašenkova autoritářského režimu. Minsk se podle agentury Reuters zdržel vyjádření.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Film Kolja režiséra Jana Svěráka, který měl premiéru v Praze 15. května 1996, se řadí k nejúspěšnějším snímkům české kinematografie. V hlavních rolích příběhu, který se odehrává koncem 80. let v normalizačním Československu, zazářili Zdeněk Svěrák, jenž k filmu napsal i scénář, a šestiletý ruský chlapec Andrej Chalimon.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla v noci obnovila útoky na Gazu, nejméně deset mrtvých

Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Petr Smejkal

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

před 8 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Na Českobudějovicku se při nehodě čtyř aut zranilo sedm lidí

U obce Čejkovice na Českobudějovicku se dnes odpoledne na silnici I/20 srazila čtyři auta. Při nehodě, jejíž okolnosti policie dál zjišťuje, se zranili čtyři lidé. Další tři byli do nemocnice převezeni na pozorování a zjištění stavu. Silnice byla po nehodě přes tři hodiny neprůjezdná. Provoz byl obnoven po 16:00. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)

V Liberci se demonstrovalo proti očkování dětí, testům a rouškám

Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ruské velvyslanectví v Praze.

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

před 11 hodinami

Rudolf II.

Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

před 11 hodinami

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Pražané vyrazili na nákupy. Kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

před 11 hodinami

krimi

Policistu vinili ze dvou vražd. Na jeho zahradě se našlo dalších deset těl

Policie v Salvadoru objevila na pozemku bývalého policisty pohřbená těla sedmi žen a tří dětí. Generální prokurátor středoamerické země v pátek oznámil, že muž je vyšetřován pro podezření ze sexuálních zločinů a několika vražd. Podle úřadu již policie zatkla několik údajných spolupachatelů a klientů, kteří si bývalého policistu na vraždy najímali. O případu dnes informovala agentura DPA.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama