Mutace koronaviru? Vakcíny poskytují dostatečnou ochranu, tvrdí britský lékař

NÁZOR - Zpráva, že vakcína od firmu AstraZeneca chrání méně proti jihoafrické variantě koronaviru vyvolala značné znepokojení, poukazuje lékař a zdravotnický konzultant Peter English v komentáři pro server The Guardian. Sám tvrdí, že dříve, než se začneme obávat, je třeba vyjasnit si celou věc podrobněji.

Reklama

Důležitý detail

Preparát od společnosti AstraZeneca je méně účinný proti jihoafrické variantě, proti britské mutaci ovšem nabízí jen o mírně nižší ochranu ve srovnání s původní verzí koronaviru, upozorňuje lékař. Dodává, že vakcína navíc zřejmě brání vážnému průběhu nemoci i u jihoafrické verze viru.

"To je důležitý detail," pokračuje English. Konstatuje, že dosavadní počet obětí například v Británii je velmi vysoký, v nemocnicích se léčí tisíce pacientů s covidem-19 a další umírají doma, tudíž klíčovou prioritou by mělo být snížení počtu těch, kteří viru podlehnou a vyžadují nemocniční péči, čímž přetěžují zdravotnický systém.

Pokud očkování od AstraZeneca dokáže efektivně bránit vážnému průběhu jihoafrické varianty koronaviru, mohlo by pomoci v obou uvedených aspektech, míní autor komentáře. Deklaruje, že vakcína, která zamezuje vážnému onemocnění, je do doby, než se pandemie dostane pod kontrolu, více než dostatečná.

Vakcíny všech typů jsou obecně nejefektivnější právě v bránění vážným formám nemoci a jejich efektivita při zamezení lehkých a středních forem klesá, upozorňuje konzultant. Vysvětluje, že očkování funguje tak, že připraví lidský imunitní systém na setkání s virem, tudíž jej tělo dokáže okamžitě rozpoznat.

Očkovaní lidé mohou mít dostatek neutralizujících protilátek v krvi, které ničí virus dříve, než vyvolá onemocnění, nastiňuje English. Doplňuje, že v opačném případě se u jedince projevuje buněčná imunita, která dokáže tyto protilátky rychle vytvořit, je-li to nutné.

Vakcinace navíc vede imunitní systém k dalším reakcím, například vytváření T lymfocytů, které ničí buňky infikované virem, uvádí lékař. Podotýká, že tato imunitní reakce může chvíli trvat, tudíž virus dokáže vyvolat jisté symptomy, ale i tak se výsledek očkování projeví včas a zamezí závažnému průběhu.

"Pochopitelně, pokud máme virus zcela porazit, budeme potřebovat vakcínu, která brání nákaze a přenosu," pokračuje autor komentáře. Přiznává, že zatím není jasné, zda stávající vakcíny zamezují přenosu viru prostřednictvím očkovaných osob, a to i u původní varianty. Třetí testovací fáze sice nepřinesla jasné výsledky, ale existuje důvod k optimismu, jelikož zprávy společnosti AstraZeneca mluví o snížení výskytu nákaz o 67 %, dodává lékař.

Nástup očkovacích platforem   

Vědci, které vyburcovalo šíření nemocí jako SARS, MERS či ebola, pracují více než desetiletí na tzv. platformách, systémech, které umožní rychlé vytváření vakcín, přibližuje English. Vysvětluje, že v minulosti probíhal vývoj očkovacích látek stylem "jeden preparát, jedna nemoc", tudíž vědci vyvíjeli s příchodem nových virů vždy novou vakcínu.  

Tradiční příprava vakcíny zahrnovala kultivaci patogenu a následné vpravení malého množství neutralizovaného viru či bakterií do těla pacienta, jehož imunitní systém zareaguje na antigeny na povrchu a vytvoří si protilátky schopné odvrátit nemoc, shrnuje lékař. Dodává, že očkovací platformy umožňují vědcům určit geny patogenu a následně vložit geny té části, antigenu, proti kterým si lidské tělo potřebuje vytvořit protilátky.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jakmile taková platforma existuje, je snadné rychle a snadno vkládat do ní různý genetický materiál, což umožňuje mnohem rychlejší vývoj očkovacích látek proti různým variantám nemoci, uvádí konzultant. Dodává, že díky tomu by vývoj vakcín proti novým typům viru SARS-CoV-2 měl být relativně snadný a pokud k nim zdravotnické regulační úřady budou přistupovat podobně jako ke každoročně pozměňovaným vakcínám proti chřipce, mělo by jít o poměrně hladký proces.  

"V budoucnu bychom dokonce mohli mít každoročně jedinou injekci, která nás ochrání před novými variantami SARS-CoV-2 a chřipky," věří English. Soudí, že budoucí vakcíny proti novým variantám koronaviru pomohou dále snížit počet případů nemoci, jelikož budou potlačovat její přenos, nakonec stlačí reprodukční číslo pod hodnotu jedna a v ten moment začne nemoc mizet.

I když stávající vakcíny nejsou dokonalé proti všem variantám koronaviru, je třeba rychle postupovat a naočkovat co nejvíce lidí, abychom omezili vážný průběh nemoci covid-19 a počet úmrtí na ni, konstatuje lékař. Dodává, že v momentě, kdy bude méně hospitalizací a obětí, bude možné zaměřit se na potlačení přenosu viru a lehkých a středních případů.

Témata:  očkování EuroZprávy.cz Koronavirus AstraZeneca

Související

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto DOMÁCÍ

Počet nově nakažených klesl k tisícovce. Je to nejméně za všední den od září

V pátek testy potvrdily v Česku 1050 případů onemocnění covid-19, nejmíň ve všední den od poloviny září. Oproti předchozímu pátku bylo nových případů zhruba o třetinu méně. V závěru pracovního týdne ale mírně zpomalilo i očkování. V pátek zdravotníci aplikovali 79.328 dávek vakcíny, v mezitýdenním srovnání o 4900 méně.

Tchaj-Wan Asie a Austrálie

Tchaj-wan zavádí velmi přísná opatření. Kvůli 180 případům nákazy

Na ostrově Tchaj-wan, kde žije 24 milionů lidí, se za poslední den objevilo 180 případů nákazy koronavirem. Vláda tento počet považuje za natolik znepokojivý, že zvýšila stupeň ohrožení v zemi a v metropoli Tchaj-peji a jejím okolí vyhlásila na dva týdny četná protiepidemická opatření. Poprvé od začátku pandemie bude platit povinné nošení roušek ve venkovních prostorách, informovala agentura Reuters.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Ruské velvyslanectví v Praze.

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

před 36 minutami

Rudolf II.

Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

před 41 minutami

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Pražané vyrazili na nákupy. Kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

před 44 minutami

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla v noci obnovila útoky na Gazu, nejméně deset mrtvých

Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. 

před 47 minutami

krimi

Policistu vinili ze dvou vražd. Na jeho zahradě se našlo dalších deset těl

Policie v Salvadoru objevila na pozemku bývalého policisty pohřbená těla sedmi žen a tří dětí. Generální prokurátor středoamerické země v pátek oznámil, že muž je vyšetřován pro podezření ze sexuálních zločinů a několika vražd. Podle úřadu již policie zatkla několik údajných spolupachatelů a klientů, kteří si bývalého policistu na vraždy najímali. O případu dnes informovala agentura DPA.

před 50 minutami

Letadla, ilustrační foto

Portugalsko umožní turistické lety ze zemí Evropské unie, včetně Česka

Portugalsko umožní turistické lety ze zemí Evropské unie s nízkou mírou nákazy, při příletu stačí ukázat negativní test na koronavirus, napsala dnes agentura Reuters. Povolení ke vstupu se bude týkat zemí s méně než 500 novými případy na 100.000 obyvatel denně, v Česku je tato hodnota aktuálně na čísle 74. 

před hodinou

Kino, ilustrační foto

V případě povolení nejspíš otevřou nejprve jen jednosálová kina

V případě otevření kin v očekávaném termínu 24. května distribuční společnost Aerofilms uvede režijní debut herce Vigga Mortensena Ještě máme čas. Znovuotevření kin, o němž má rozhodnout vláda 17. května, nevyužije podle svého ředitele Jana Bradáče síť multikin Cinestar. Kina jsou zavřená od loňského 12. října. K možnému otevření se zatím nevyjádřila konkurenční Cinema City. 

před hodinou

Vítání jara

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli Vltava dosahuje prvního, tedy nejnižšího povodňového stupně. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Alkohol, ilustrační foto

Polsko otevřelo zahrádky restaurací, lidé je vzali útokem hned o půlnoci

V Polsku se dnes otevřely zahrádky restaurací a kaváren. Lidé, kteří se tohoto okamžiku nemohli dočkat, se v nich usadili hned po půlnoci, informují polská média. S pátkem také v Polsku skončilo povinné nošení roušek venku, nyní si lidé ochranu úst a nosu musí nasazovat jen ve vnitřních prostorách.

před 5 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Počet nově nakažených klesl k tisícovce. Je to nejméně za všední den od září

V pátek testy potvrdily v Česku 1050 případů onemocnění covid-19, nejmíň ve všední den od poloviny září. Oproti předchozímu pátku bylo nových případů zhruba o třetinu méně. V závěru pracovního týdne ale mírně zpomalilo i očkování. V pátek zdravotníci aplikovali 79.328 dávek vakcíny, v mezitýdenním srovnání o 4900 méně.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Abdallah Sima

Za exslávisty do West Hamu nebo třeba do Arsenalu? V Anglii je nemalý zájem o Simu

Senegalský útočník ve službách pražské Slavie Abdallah Sima vlétl během této fotbalové sezóny do první české ligy jako uragán a prakticky po jeho příchodu do slávistického áčka z třetiligového Tábora mu to padalo do soupeřových bran v každém zápase. I když na jaře byl pak postupem času vidět méně, o jeho kvalitách samozřejmě v zahraničí stále dobře vědí. 

před 6 hodinami

Tchaj-Wan

Tchaj-wan zavádí velmi přísná opatření. Kvůli 180 případům nákazy

Na ostrově Tchaj-wan, kde žije 24 milionů lidí, se za poslední den objevilo 180 případů nákazy koronavirem. Vláda tento počet považuje za natolik znepokojivý, že zvýšila stupeň ohrožení v zemi a v metropoli Tchaj-peji a jejím okolí vyhlásila na dva týdny četná protiepidemická opatření. Poprvé od začátku pandemie bude platit povinné nošení roušek ve venkovních prostorách, informovala agentura Reuters.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama