Má Rusko koronakrizi za sebou? Existuje podezření z falšování statistik

Rozvolňování ruských restriktivních opatření v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru se nijak výrazně neprojevilo. Největší země světa, která je po USA, Brazílii a Indii čtvrtou nejvíce zasaženou, hlásí nových 6615 případů infekce. Celkově se v Rusku nakazilo 727 162 lidí, čímž se pomalu a jistě přibližuje hranici jednoho milionu.

Reklama

Za posledních 24 hodin zemřelo s nemocí covid-19 130 Rusů, čímž se celkový počet úmrtí zvýšil na 11 335, což je ale ve srovnání s jinými zeměmi relativně nízké číslo. 501 061 se uzdravilo. Informoval o tom ruský magazín Moscow Times.

Moskva, která je považovaná za epicentrum nákazy, zrušila přísná karanténní opatření, včetně povinných propustek při pohybu mimo bydliště, 8. června. To uvítali tamní obyvatelé, kteří toho okamžitě využili, a vyrazili do ulic a parků.

K uvolnění se začátkem července odhodlaly i další ruské regiony. Odborná veřejnost ale varuje, že epidemiologická situace může být v Rusku jiná než uvádějí tamní autority. Mnozí dokonce podezřívají Kreml z manipulace se statistikami kvůli snahám utajit celkový rozsah epidemie.

Rusko se nechalo slyšet, že má nízkou úmrtnost díky rozsáhlému testování, díky němuž se podařilo odhalit i případy s mírnými nebo žádnými příznaky. Ty by pak mohly nakazit rizikové skupiny, jako jsou například senioři nebo lidé s diabetem.

Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace zároveň také uvedlo, že se do celkového počtu mrtvých zahrnovaly i případy, kdy bylo pouhé podezření, na smrt způsobenou koronavirem, ačkoliv její skutečná příčina mohla být jiná.

Bývalý šéf resortu financí Alexej Kudrin, který je znám svými liberálními politickými názory, uvedl, že je ruské zdravotnictví v otřesném stavu, a že je potřeba do něj víc investovat, zejména v některých regionech.

"Zdravotnictví je dlouhodobě výrazně podfinancované a je důležité provést jeho zásadní reformu," nechal se slyšet bývalý šéf resortu financí, který momentálně stojí v čele ruské auditorské komory v rozhovoru pro agenturu TASS. "Bude proveden audit, na základě něhož se pak připraví zcela nový systém," dodal.

Kudrin si ale i tak nadále stojí za tím, že Rusko epidemii koronaviru zvládlo, a to díky pomoci armády, která se podílela na budování provizorních zdravotnických zařízení.

Témata:  Rusko EuroZprávy.cz Koronavirus statistika

Související

EU

Německo se o případné reakci vůči Moskvě kvůli Vrběticím poradí se spojenci

Německo o ruském pozadí výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 jedná s členy Evropské unie a Severoatlantické aliance a o případné reakci vůči Moskvě se poradí se svými spojenci. Na dotaz ČTK to na dnešní tiskové konferenci řekla mluvčí německé vlády Martina Fietzová. Česko tvrdí. že za explozí stojí tajné služby, což Rusko odmítá. Obě země si kvůli incidentu vypověděly diplomaty.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Havlíček hájil omezení obchodu a služeb, není dle něj v rozporu s rozsudkem NSS

Přetrvávající omezení maloobchodního prodeje a poskytování služeb není v rozporu s aktuálním rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Soud se ve svém rozsudku obchodem a službami kromě jedné vedlejší poznámky nezabýval. Poslancům to dnes řekl vicempremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v debatě na téma Konce likvidace českého maloobchodu, kterou vyvolali Piráti.

před 16 minutami

Německo se o případné reakci vůči Moskvě kvůli Vrběticím poradí se spojenci

Německo o ruském pozadí výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 jedná s členy Evropské unie a Severoatlantické aliance a o případné reakci vůči Moskvě se poradí se svými spojenci. Na dotaz ČTK to na dnešní tiskové konferenci řekla mluvčí německé vlády Martina Fietzová. Česko tvrdí. že za explozí stojí tajné služby, což Rusko odmítá. Obě země si kvůli incidentu vypověděly diplomaty.

před 22 minutami

před 45 minutami

Kreml si předvolal polského velvyslance na kobereček, vyhostil další diplomaty

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes podle agentury RIA Novosti předvolalo polského velvyslance v Moskvě Krzysztofa Krajewského a předalo mu protest proti tomu, že Varšava minulý týden vyhostila tři pracovníky ruského velvyslanectví. Moskva také informovala, že za nežádoucí považuje pět zaměstnanců polské ambasády v Moskvě.

před 47 minutami

Ve většině Itálie se od pondělka otevřou zahrádky restaurací i kina

Ve většině Itálie se od pondělí zmírní koronavirová opatření - otevřou se zahrádky restaurací, s omezenou návštěvností i kina a divadla a po několika měsících se uvolní cestování mezi regiony. Volné cestování bude mezi regiony ve žluté zóně, což budou od pondělka téměř všechny s výjimkou čtyř označených jako oranžové a Sardinie, která zůstává červená, tedy s nejhorší epidemickou situací, informovala dnes televize Sky TG24.

před 51 minutami

před 53 minutami

před hodinou

Koronavirus dosáhl i na Mount Everest, nakazil se horolezec

U norského horolezce, kterého dříve ze základního tábora pod Mount Everestem musela kvůli zdravotnímu stavu evakuovat helikoptéra, se potvrdila nákaza koronavirem. Přítomnost viru pod nejvyšší horou světa může překazit plány na výstup zahraničních výprav v jarní lezecké sezoně, která začala teprve na začátku dubna, napsal dnes zpravodajský server BBC.

před hodinou

Tři policejní důstojníci byli obviněni z rozsáhlého vynášení informací za peníze

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma.

před hodinou

před hodinou

Německo nepoužije vakcínu Sputnik V bez schválení

Pro nasazení ruské vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19 je nezbytné schválení, zájem o tuto látku ale Německo má. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jens Spahn, který však odmítl upřesnit čtvrteční prohlášení saského premiéra Michaela Kretschmera. Ten během návštěvy Moskvy uvedl, že Německo nakoupí 30 milionů dávek.

před hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

RFE/RL: Data ukazují, že ruští agenti byli v Bulharsku v době tamních explozí

Zjištěné údaje ukazují, že údajní ruští agenti byli přítomni v Bulharsku v letech 2014 a 2015 v době výbuchů v šesti tamních zbrojních skladech, které se odehrály podle stejného vzoru. Poukázala na to na svém webu rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) v souvislosti s podobnými událostmi ve Vrběticích v Česku v roce 2014, které nyní vedly k diplomatickému střetu mezi Prahou a Moskvou. Nová analýza a další důkazy podle stanice naznačují možné spojení ruské vojenské tajné služby GRU s explozemi v Bulharsku.

před 2 hodinami

Poté, co Babiš nepožádal o důvěru Sněmovny, oznámí Spolu další kroky v úterý

Poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) nevyhověl výzvě koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), aby vláda požádala Sněmovnu o vyslovení důvěry, oznámí opoziční koalice své další kroky v úterý. ČTK to dnes sdělil předseda občanských demokratů a lídr Spolu Petr Fiala. Koalice Spolu minulý čtvrtek avizovala, že pokud Babiš požadavek do týdne nesplní, začne sbírat podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama