Proč koronavirus mutuje a jak je to nebezpečné? Profesor prozradil víc

NÁZOR - Britské zdravotnické úřady pátrají po neznámé osobě, která byla pozitivně testována na variantu koronaviru známou jako P1, upozorňuje buněčný mikrobiolog Simon Clarke v komentáři pro server The Conversation. Profesor z Univerzity v Readingu vysvětluje, že P1, někdy nazývaná jako brazilská varianta, je zřejmě nakažlivější než jiné formy viru a navíc je částečně resistentní vůči imunitě získané proděláním nemoci i očkováním.

Reklama

V Británii bylo zatím na variantu P1 pozitivně testováno šest lidí, ale jeden z nich neudal své kontaktní údaje, shrnuje vědec. Dodává, že to vyvolalo urychlené snahy tuto osobu najít a vytrasovat její kontakty, aby se omezilo šíření této varianty koronaviru.

Má se za to, že uvedená varianta pochází z Manausu, metropole brazilského státu Amazonas, proto se jí také říká manausská varianta, poukazuje expert. Vysvětluje, že obavy vzbuzují její mutace.

Jednou z nich je mutace zvaná N501Y, která pochází z Velké Británie a umožňuje viru šířit se snadněji, nastiňuje odborník. Podotýká, že varianta P1 ale zahrnuje také mutaci E484K, která viru umožňuje odolávat protilátkám vzniklým při kontaktu s předchozími formami viru.

"V této fázi ale vědci stále zkoumají vlastnosti (varianty) P1," pokračuje autor komentáře. Odkazuje na úvodní studie, které ovšem zatím neprošly recenzním řízením, naznačující, že varianta P1 je o 40-120 % nakažlivější než varianta, která kolovala loni v létě například ve Velké Británii. Stejný výzkum také naznačuje, že u lidí, kteří se nakazili předchozími variantami koronaviru, roste riziko nové nákazy u varianty P1 o 25-61 %, dodává Clarke.    

Profesor zdůrazňuje, že brazilská varianta s vysokou pravděpodobností nedokáže zcela překonat imunitu vzniklou vakcinací, i když sdílí některé mutace a schopnosti s jihoafrickou variantou, u níž výzkum naznačuje, že má větší šanci nakazit lidi očkované vakcínou AstraZeneca než starší varianty viru, a je tedy pravděpodobné, že brazilská i jihoafrická varianta vykazují větší odolnost také vůči jiným vakcínám.

Důvodem je podle mikrobiologa skutečnost, že mutace zmíněných variant mění spike protein viru, který je jeho klíčovou součástí, na níž také cílí imunitní systém. "Mutace přetvořily spike protein dost na to, aby se na něj protilátky nedokázaly dobře navázat - což umožňuje viru překonat imunitu vytvořenou předchozími nákazami či očkováním -, ale nikoliv natolik, aby virus nedokázal tento protein využít k průniku do našich buněk," píše Clarke.

Ačkoliv nevíme s jistotou, nakolik brazilská varianta uniká imunitě, některé poznatky naznačují, že to dokáže, tvrdí odborník. Zmiňuje loňské odhady některých vědců, že koronavirus se v Manausu rozšířil natolik, že bylo dosaženo kolektivní imunity, která viru neumožní dále se šířit. Mezitím ale počet případů ve městě opět vzrostl, potenciálně kvůli rezistenci varianty P1 vůči dříve získané imunitě, doplňuje vědec.   

Proč vznikla varianta P1?

Víme, že viry mutují, že to je běžné a že tyto malé změny v genetickém kódu viru lze očekávat, konstatuje Clarke. Upozorňuje, že to neznamená, že tyto změny jsou vždy neškodné.

"Mnoho mutací bude bezvýznamných a některé virus oslabí, až odumře," pokračuje profesor. Varuje, že jiné jej naopak posilují, dávají mu výhodu před jinými variantami a umožňují mu překonat je.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jelikož se lidé izolují, dbají více na osobní hygienu a nosí roušky, je pro virus výhodné být nakažlivější, deklaruje mikrobiolog. Doplňuje, že spolu s tím, jak lidé ve světě získávají imunitu skrze nákazu či očkování, je pro virus také příhodné změnit se, aby se na něj dále nedokázaly vázat protilátky a bránit jeho průniku do buněk.

Není tedy překvapivé, když varianty viru s takovými mutacemi získávají výhodu a převládají nad jinými variantami koronaviru, vysvětluje Clarke. Soudí, že virus k evoluci tlačí restriktivní opatření a rostoucí imunita.

Témata:  Velká Británie Brazílie EuroZprávy.cz Koronavirus věda

Související

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto Amerika

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 10 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 10 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 11 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 11 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 12 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama