Mikrobioložka: Restrikce můžou trvat celý příští rok, vakcíně navzdory

NÁZOR - Spojené království se stalo první zemí, která schválila vakcínu proti nemoci covid-19 od společností Pfizer/BioNTech pro běžné použití, poukazuje Manal Mohammedová v komentáři pro server The Conversation. Mikrobioložka z Westminsterské univerzity připomíná, že britská vláda objednala 40 milionů kusů a první část - 800 tisíc dávek - má být v nejbližších dnech dodána z Belgie, kde se vakcína vyrábí.

Reklama

První dodávka bude stačit k očkování 400 tisíc lidí - každý musí dostat dvě dávky, upozorňuje odbornice. Dodává, že britský Regulační úřad pro léčiva a zdravotní produkty (MHRA) také zahájil posuzování další vakcín, které se nacházejí v poslední fázi testování na lidech, tedy látek od společností AstraZeneca a Moderna, a pokud prokážou vysokou účinnost a bezpečnostní standard, budou rovněž schváleny pro běžné použití.

"Nejrychleji vyvinutou vakcínou vůbec je vakcína proti příušnicím, které trvalo pouhé čtyři roky od konceptu na trh," pokračuje Mohammedová. Podotýká, že všechny uvedené vakcíny tento rekord výrazně posunuly a jejich vývoj trval méně než rok, aniž by došlo k vynechávání důležitých fází.

MHRA posuzuje záznamy více než 40 tisíc účastníků testů vakcíny od Pfizeru, kteří pocházejí z různého prostředí, přičemž její efektivita - zamezení symptomatického průběhu nemoci covid-19 v podmínkách zkoušek - dosahuje 95 %, uvádí vědkyně. Dodává, že ve skutečných podmínkách bude zřejmě o něco nižší, ale důležité je to, že nevykazuje žádné vedlejší účinky, byť tato stránka bude po uvedení vakcíny na trh dále monitorována.

Očekává se, že očkováni budou nejprve zdravotníci, kteří jsou jednou z nejohroženějších skupin, konstatuje autorka komentáře. Vysvětluje, že nemocnice navíc mají extrémně výkonné chladící boxy, které jsou ke skladování vakcíny nezbytné, tudíž jsou z logistického hlediska dobrým místem pro zahájení očkování.  

S rouškami se nelučme

Tyto zprávy jsou podle Mohammedové skvělé a dávají důvod k optimismu ohledně budoucnosti. Zároveň však mikrobioložka zmiňuje názor profesora experimentální medicíny Petera Openshawa z Imperial College London, který tvrdí, že za této situace by bylo uvolnění restriktivních opatření "ohromnou chybou".

"Tudíž zatím nevyhazujte svou roušku a neobjímejte své prarodiče," píše expertka. Zmiňuje, že podle nejstarší nezávislé vědecké instituce světa, Royal Society, restrikce zůstanou v platnosti ještě mnoho měsíců, ne-li celý rok.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud se člověk nechá očkovat proti covidu-19, neměl by očekávat okamžitou imunitu proti nákaze, jelikož krevní buňky známé jako B lymfocyty musí nejprve detekovat antigen ve vakcíně a následně proti němu vytvořit konkrétní protilátky, vysvětluje vědkyně. Dodává, že teprve poté dokážou tyto protilátky napadnout a neutralizovat virus, je-li mu člověk vystaven.

Reakce imunitního systému, kterou vytvářejí B lymfocyty, se nazývá primární reakcí a nastartovat ji trvá zhruba dva týdny, tudíž dva týdny po očkování stále existuje riziko nákazy koronavirem, upozorňuje Mohammedová. Podotýká, že mnoho vakcín proti covidu-19 také vyžaduje dvojitou aplikaci, aby bylo dosaženo plné ochrany, přičemž interval mezi dávkami osciluje mezi 21 a 28 dny, a tak je o plné imunitě možné hovořit zhruba šest týdnů po aplikaci první dávky.

Zastavení přenosu je nejisté

"Ačkoliv se zdá, že vakcíny v poslední fázi zkoušek jsou vysoce účinné při bránění symptomatického průběhu covidu, zatím si nemůže být jistí, že brání přenosu viru," varuje mikrobioložka. Vysvětluje, že k tomu je potřeba vakcína, která poskytuje tzv. sterilizační imunitu, v rámci níž se imunitní buňky dokážou navázat na virus a zabránit mu ve vstupu do buněk, kde se replikuje.

I šest týdnů po prvním očkování se tak mnozí koronavirem nakazí, přestože neonemocní, konstatuje autorka komentáře. Poukazuje, že studie o předklinické fázi testů vakcíny AstraZeneca zjistila, že makakové, kteří vakcínu dostali, sice netrpěli vážným průběhem nemoci a poškozením plic, ale stále je trápila koronavirová infekce horních cest dýchacích a virus vylučovali nosem.

Pokud to platí i pro lidi, znamenalo by to, že sice budou chráněni před symptomatickou nemocí, ale virus budou dále šířit, shrnuje vědkyně. Vyzdvihuje, že v této fázi nevíme ani u vakcín společností Pfizer a Moderna, zda přenos přerušují, byť to budoucí studie jistě odhalí.   

"Rovněž, pokud jste byli očkováni, existuje malá šance - alespoň jedna ku dvaceti -, že vás vakcína neochrání," pokračuje Mohammedová. Proto doporučuje i těm, kteří budou očkovaní, nosit nadále roušku, pracovat pokud možno z domova a zdržet se kontaktu s lidmi, a to do plné proočkovanosti, které se podaří dosáhnout možná až v létě příštího roku. Stejně tak vybízí k dobré hygieně rukou, jelikož viry, nejen SARS-CoV-2, s námi budou navždy.

Témata:  očkování EuroZprávy.cz Koronavirus Pfizer věda

Související

Další rozvolnění od 10. května. Otevřou se muzea a památky. Kdy dojde na kulturu? DOMÁCÍ

Další rozvolnění od 10. května. Otevřou se muzea a památky. Kdy dojde na kulturu?

Od pondělí 10. května se otevřou muzea, galerie a památky i ve zbylých krajích České republiky, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. První výraznější rozvolňování v kultuře by podle něj mohlo nastat od 24. května. Po večerním setkání se zástupci kulturních organizací ministr kultury Lubomír Zaorálek ČTK sdělil, že venkovní akce s účastí až 700 sedících diváků a vnitřní akce s účastí až 400 diváků by se mohly konat už od 17. května. "Pokud to v pondělí schválí vláda," doplnil.

Vrbětice jsme s Hamáčkem neřešili, cestu do Moskvy ano. Primárním tématem byly dozvuky sjezdu, říká Netolický NÁZORY

Vrbětice jsme s Hamáčkem neřešili, cestu do Moskvy ano. Primárním tématem byly dozvuky sjezdu, říká Netolický

ROZHOVOR – Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) přiznává, že na schůzce s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem se bavili o chystané cestě stranického šéfa do Moskvy, a to ohledně dodávky vakcíny Sputnik V. „O kauze Vrbětice ale nepadlo ani slovo. Primárním účelem návštěvy u pana Hamáčka ale byly dozvuky stranického sjezdu, protože jsem na něm hájil jiný směr. Předseda strany proto chtěl vědět, zda budu dále spolupracovat s obnoveným vedením,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Martin Netolický.   

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 8 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 8 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 9 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 9 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 10 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 11 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 11 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 11 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama