Rusko touží po prvenství. Vakcína proti koronaviru by prý mohla být v srpnu

Rusko by se mohlo stát první zemí na světě, která bude mít vakcínu na nový typ koronaviru. Podle závěrů Lékařské univerzity v Moskvě byla dokončena klinická hodnocení na lidských dobrovolnících, na nichž se vyvinuté vzorky testovaly. Prvním pacientům by se mohlo očkování zpřístupnit už v srpnu.

Reklama

Moskevská lékařská fakulta zahájila v červnu proces testování zkušebních verzí, které by mohly být potenciální vakcínou na nový typ koronaviru způsobující onemocnění covid-19. Zúčastnilo se jej 38 placených dobrovolníků. Tou samou dobou už ruská armáda přistoupila k dvouměsíčnímu klinickému hodnocení stejné vakcíny, kterou vyvinulo Výzkumné centrum pro epidemiologii a mikrobiologii Gamelei. Informoval o tom ruský deník The Moscow Times.

Ředitel centra Alexandr Gintsburg řekl agentuře TASS, že pokud půjde všechno hladce, mohly by se k prvním lidem dostat očkovací látky někdy v polovině srpna s dodatkem, že by se do září mohlo začít s masovou výrobou. "Výzkum byl dokončen a zdá se, že je vakcína bezpečná," potvrdila Jelena Smoljarčuková z Moskevské lékařské univerzity.

Dvě skupiny dobrovolníků, kteří se do testováni zapojili, budou ve středu a příští pondělí propuštění z 28denní izolace, v níž měli být chráněni před rizikem jiných infekcí. Věková skupina od 18 do 65 let bude ještě po následujících šest měsíců po svém odchodu kontrolovaná.

Smoljarčuková připustila, že se u některých účastníků objevily běžné reakce na očkovací látky, jako jsou bolesti hlavy a zvýšená tělesná teplota. Ty však do 24 hodin odezněly.

Podle dostupných informací bude o uvedení vakcíny do oběhu rozhodovat ještě také ruské ministerstvo zdravotnictví, a to na základě výsledků biochemických testů. Gamelei už na začátku května avizovalo, že samo na vlastní pěst distribuovalo očkovací látku, což se setkalo s kritikou z řad expertů.

K rozhodnutí vytvořit skupinu dobrovolníků, kteří na sobě nechají testovat různé formy očkovacích látek, se Rusko odhodlalo poté, co v něm začal raketově růst počet nově nakažených novým typem koronaviru. Země je po Spojených státech, Brazílii a Indii čtvrtou nejzasaženější na světě. Kreml se rovněž také netají tím, že v sázce je i získání národní prestiže.

Ačkoliv o vývoj účinné vakcíny usilují snad všechny státy světa, jsou zde menší komplikace. Podle nedávných průzkumů se totiž u bezpříznakových pacientů může stát, že si nevytvoří dostatečnou imunitní odpověď na koronavirus. To by pak mohlo být v případě očkování spočívajícím v podání malé dávky viru, na nějž si pak lidský organismus vytvoří protilátku, problém. Osoba by se pak stala znovu náchylnou.

Témata:  očkování Rusko EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

REVUE

Podpora růstu a dokonalého vzhledu vlasů: Vsaďte na kvalitní kolagen

PR ČLÁNEK - Krásné vlasy jsou pro nás pro všechny velmi důležité. Vždyť právě ony jsou jedním ze základních stavebních kamenů naší vizáže. Najít člověka, který by nechtěl mít krásné zdravé vlasy, by bylo přinejmenším složité. Zejména ženy usilují o co nejkrásnější vzhled svých vlasů a je jedno, zdali mají krátké, nebo naopak dlouhé. Že zrovna vaše vlasy takto nevypadají? Na vině může být spousta různých faktorů. Možná vám zrovna dvakrát nepřejí genetické predispozice. Třeba také dochází k mnohým chybám při péči o vlasy. Tak jako tak se vyplatí vsadit na jejich správnou výživu. Vlasy potřebují aminokyseliny, jež se jim musí dodávat v dostatečném množství. Právě díky nim dokáže lidské tělo vytvořit mnohem silnější vlasový keratin. A kde se takové aminokyseliny nachází? Jsou součástí kolagenu. Právě on stojí za posílením vlasů a za zpevněním pokožky. My se na jeho pozitivní účinky podíváme podrobněji právě v tomto článku. Nejprve se ale budeme věnovat problematice vypadávání vlasů.

Ze společnosti

StarDance 2021: První reakce soutěžících jsou tady!

Česká televize dnes představila deset účastníků jedenácté řady StarDance. Někteří z nich se šli hned podělit o své dojmy na sociální sítě. Dokonce zaznělo i vyjádření o největším adeptovi na vítězství.

Babiš obrátil: Ve Vrběticích šlo o bezprecedentní teroristický útok!

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes výbuch ve Vrběticích na Zlínsku nazval bezprecedentním teroristickým útokem na českém území. V pondělí uvedl, že nešlo o státní terorismus. Předseda vlády se zároveň omluvil za pondělní vyjádření, že šlo o útok na zboží bulharského podnikatele. Za výrok jej kritizovala opozice i statutární místopředseda koaliční sociální demokracie Roman Onderka.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 8 minutami

před 11 minutami

Hamáček má posílenou ochranku, podrobnosti neprozradil

Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Serveru iDNES.cz to potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Více informací, například zda to souvisí se sobotním zveřejněním informace o podílu ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích, však nesdělil. 

před 19 minutami

Fiala ve Sněmovně označil výbuch ve Vrběticích za státní terorismus

Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku byl státní terorismus. Rusko provedlo násilný čin, řekl dnes ve Sněmovně. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by Česko mělo vyhostit další ruské diplomaty, vymáhat škodu a žádat Evropskou unii o zostření sankcí vůči Rusku.

před 30 minutami

před 31 minutami

před hodinou

před hodinou

před hodinou

Minimálně jednu dávku očkování dostalo 41 procent lidí starších 60 let

Alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 dostalo 41 procent z asi 2,8 milionu obyvatel ČR starších 60 let. Kompletní ochranu dvěma dávkami už má více než každý pátý tohoto věku. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví o očkování. Vakcíny v Česku zdravotníci aplikují bez jednoho týdne čtyři měsíce, podáno jich bylo přes 2,5 milionu dávek. V pracovní dny dostává vakcíny většinou kolem 60.000 lidí.

před hodinou

Politologové nečekají, že se najdou hlasy pro rozpuštění Sněmovny

Pirátská strana úsilím o rozpuštění Sněmovny a předčasné volby chce podle politologů snížit manévrovací prostor pro prezidenta Miloše Zemana, nepředpokládají ale, že by se pro to našlo potřebných 120 poslanců. Politolog Jan Kubáček si nemyslí, že by voliči ocenili volby uprostřed prázdnin, jejichž organizace by byla dražší než pořádání voleb v ohlášeném říjnovém termínu.

před hodinou

Za Vrběticemi je podle investigativců hned šest členů komanda ruské GRU

Za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v říjnu 2014, při kterém zemřeli dva čeští občané, bylo nejméně šest agentů ruské vojenské rozvědky GRU. Patří mezi ně i velitel komanda 29155, jehož členové mimo území Ruska provádějí násilné akce. Zjistila to mezinárodní investigativní skupina Bellingcat ve spolupráci s Respektem, který dnes výsledky zveřejnil na webu

před hodinou

Česko a Slovensko v únoru vykázaly nejvyšší nadúmrtnost v EU

Slovensko a Česká republika vykázaly v únoru nejvyšší nadúmrtnost v celé Evropské unii. Na Slovensko byl v únoru počet úmrtí o 65 procent vyšší ve srovnání s průměrem z let 2016 až 2019, v ČR pak o 40 procent, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V řadě členských zemích naopak byl únorový údaj nižší než normál z předchozích let. 

před 2 hodinami

Piráti budou po schválení volebního zákona usilovat o předčasné volby

Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve Sněmovně novinářům řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění Sněmovny považuje za lepší variantu, než vyslovení nedůvěry kabinetu.

před 2 hodinami

Slovenská bezpečnostní rada přijala informaci o činnosti cizích zpravodajců

Slovenské zpravodajské služby informovaly bezpečnostní radu státu o činnosti cízích zpravodajských služeb. Novinářům to dnes bez bližších podrobností řekl premiér Eduard Heger, který jednání bezpečnostní rady svolal v souvislosti s rozhodnutím Česka vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama