Rusko jedná nepředvídatelně, je třeba zvážit každý scénář, míní expertka

NÁZOR – Ačkoliv Rusko tvrdí, že si nepřeje válku, jeho aktuální postup vůči Ukrajině působí velmi agresivně, deklaruje Sarah Lainová k komentáři pro server Politico. Expertka na euroasijský prostor z londýnského Royal United Service Institute připomíná, že nedaleko hranic s Ukrajinou, v regionu Voroněž, se shromažďují a ležení si staví ruské vojenské jednotky, navíc ruská státní televize nabádá Rusy, aby očekávali ukrajinskou ofenzivu.

Reklama

Znepokojují nejasné úmysly

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov nedávno varoval, že obnova války na Ukrajině by přinesla její zničení, poukazuje Lainová. Dodává, že zástupce ředitele ruské prezidentské kanceláře Dmitrij Kozak, který je klíčovým ruským vyjednavačem ohledně Ukrajiny, pak zopakoval poselství z roku 2014, že v případě nutnosti bude Moskva intervenovat „na ochranu“ obyvatel Donbasu.

Většina pozorovatelů tvrdí, že toto nezbytně neznamená bezprostřední invazi, ale to, co je tak znepokojivé, je skutečnost, že ruské úmysly jsou nejasné,“ pokračuje autorka komentáře. Vysvětluje, že opatření na hranicích s Ukrajinou a na anektovaném Krymském poloostrově dávají Rusku možnost situaci eskalovat.

Expertka nepochybuje, že ruský prezident Vladimir Putin chce vystupovat do jisté míry nepředvídatelně a možnost eskalace je pro něj v tomto směru klíčová, především nyní, když svět dění bedlivě sleduje. Ačkoliv „zcela náhodná“ válka je nepravděpodobná, vždy existuje riziko jejího vypuknutí na základně špatného vyhodnocení situace, případně přehnané reakce, upozorňuje Lainová.

Spolu s růstem napětí se bortí opatření k posílení důvěry a stabilizaci situace, konstatuje odbornice. Připomíná, že minská jednání pod patronátem OBSE jako již poněkolikáté uvázla ve slepé uličce a opatření k posílení příměří přijatá v červenci loňského roku, která několik měsíců udržovala relativní klid, přestávají být dodržována – Rusko například víceméně ignorovalo žádost o vyjasnění své aktivity na hranicích s Ukrajinou, o které Kyjev požádal.

Někteří v Moskvě tvrdí, že Ukrajina k napětí přispívá zaujetím více ‚nepřátelského‘ postoje k Rusku v posledních několika měsících,“ pokračuje Lainová. Taková tvrzení označuje za přehnaná, jelikož ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je ve své rétorice ohledně Donbasu a nedávné ruské aktivity ve skutečnosti spíše zdrženlivý.

Není sice pochyb o tom, že nedávné sankce uvalené na proruského oligarchu a Putinova spojence Viktora Medvedčuka a jeho spolupracovníka Tarase Kozaka Kreml rozzuřily, avšak veřejná odpověď Moskvy nebyla příliš hlasitá, upozorňuje autorka komentáře. Podotýká, že Ukrajina také hraje hru s ohlašováním vlastních opatření k zajištění příměří, které se liší od jazyka schváleného v rámci minského procesu, který mluví o „pravidlech pro opětování palby“, což důvěře příliš nepřidává.

Ukrajina sotva volá po válce

Je třeba uvést, že obstrukční jednání není cizí ani Rusku, zdůrazňuje Lainová, byť přiznává, že dva body nedávno schválené ukrajinské strategie jsou také provokativní. Jedná se o strategii pro „deokupaci“ a opětovnou integraci Krymu a aktuální vojenskou strategii, přičemž v obou případech je Rusko explicitně zmiňováno jako hrozba, vysvětluje expertka.

Zelenskyj sice kandidoval do úřadu s příslibem míru, ale nikdy se netajil tím, že Rusko musí Ukrajině vrátit Krym a že Rusko představuje hrozbu pro územní celistvost Ukrajiny, uvádí odbornice. Nastiňuje, že prezidentova krymská strategie se zaměřuje na lidská práva a právní otázky, zatímco ta vojenská se točí okolo reformy spojené s úsilím o členství v Severoatlantické alianci. „Ačkoliv je členství Ukrajiny v NATO pro Rusko naprosto nepřípustnou hranicí, tato ukrajinská aspirace není ničím novým, a tudíž není překvapením – zmíněné dokumenty jsou sotva voláním po válce,“ deklaruje Lainová.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Na druhou stranu je těžké předvídat, jak Moskva tyto věci interpretuje, varuje expertka. Dodává, že zklamání na ruské straně budí i to, že Zelenskyj poslušně nerealizuje minské dohody, které Kyjev nabádají, aby přiznal Ruskem podporovaným samozvaným separatistickým republikám na Donbasu zvláštní práva při jejich začleňování zpět  do ukrajinského státu.

Takový postup by však teoreticky Rusku poskytl trvalý a výrazný vliv na dění v zemi skrze tyto samozvané republiky, jejichž fungování by navíc nově neplatila Moskva, ale Kyjev, vysvětluje autorka komentáře. Za pravý důvod, proč napětí roste, ale považuje malou zřetelnost ruských záměrů a ruského postupu v kombinaci s rétorikou připomínající rok 2014, což vytváří prostor pro chybné hodnocení situace.

Existuje jasné linie mezi odstrašováním a kroky, které lze interpretovat jako nátlak, upozorňuje Lainová. Poukazuje, že každý sleduje, jaký může být další ruský postup, ale nikdo nemá plán, jak reagovat v případě, že situace bude výrazně eskalovat, což rovněž přispívá k nepředvídatelnosti.

Není sice jasné, co by Moskva získala zásadní eskalací situace na Donbasu, ale je třeba mít na paměti, že Kreml má vlastní zájmy a hodnotí hrozby po svém, tudíž je nutné zvažovat každý scénář, i když se jeví jako nepravděpodobný, shrnuje odbornice.

Témata:  Rusko Ukrajina EuroZprávy.cz Vladimír Putin Ukrajinská krize Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Související

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog DOMÁCÍ

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog

Politolog Tomáš Lebeda se domnívá, že pokud předseda ČSSD Jan Hamáček jasně nevysvětlí svoji úlohu v připravované cestě do Moskvy, kam chtěl letět pro vakcíny Sputnik V, navzdory kauze Vrbětice, čeká jeho stranu zkáza. „Pokud se ukáže, že motivací Jana Hamáčka k chystané misi do Ruské federace měly být osobní i stranické prospěchy, které šly proti českým zájmům, pak se na ČSSD může celá kauza podepsat a silně utrpí,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Lebeda.

Ze společnosti

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornellu Koktovou museli krátce po porodu vysněné dcery opět hospitalizovat kvůli vážným zdravotním potížím. Trojnásobná maminka zatím zůstává v nemocnici, ale zpovzdálí samozřejmě sleduje dění kolem novorozené holčičky.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před minutou

Twitter zablokoval účet, který sdílel Trumpova vyjádření

Twitter zablokoval účet, který sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu.

před 11 minutami

Podpora uvolnění patentů na vakcíny může být pákou na výrobce léků

Podpora uvolnění patentů na vakcíny může být pákou na výrobce léků

Podpora Spojených států pro uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 může být podle právníků taktikou, která má přimět farmaceutické podniky k méně drastickým krokům k rychlému zvýšení globální produkce vakcín, například ke sdílení technologií či rozšiřování společných podniků. Informovala o tom agentura Reuters.

před 39 minutami

Hamáček odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Hamáček odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odvolal pardubického hejtmana Martina Netolického (ČSSD) z dozorčí rady České pošty. Informaci serveru Info.cz potvrdila ČTK mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Odvolání přišlo den poté, co se ukázalo, že spolu Hamáček s Netolickým mluvili o ministrově plánované cestě do Moskvy. 

před 44 minutami

Antigenní testy asi nebudou tak často zdarma jako teď, uvedl Arenberger

Antigenní testy asi nebudou tak často zdarma jako teď, uvedl Arenberger

Stát uvažuje o tom, že by v létě antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle něj už by to při nízkém výskytu covidu-19 v populaci nemělo logiku. Epidemie v Česku ustupuje, počet nových případů covidu-19 za týden v Česku k dnešku klesl na 111 na 100.000 obyvatel.

před 50 minutami

Ministryně Maláčová pošle vládě svůj návrh důchodové reformy

Ministryně Maláčová pošle vládě svůj návrh důchodové reformy

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) předloží vládě dnes návrh své důchodové reformy. Řekla to na tiskové konferenci. Podle šéfky resortu práce může Sněmovna do voleb navržené změny "velmi v pohodě" stihnout schválit. Úpravy systému penzí obsahují tři novely. 

před 54 minutami

Pražský hrad čeká v pondělí pieta za oběti koronaviru

Pražský hrad čeká v pondělí pieta za oběti koronaviru

Na Pražském hradě se v pondělí od 19:30 uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se při něm rozsvítí téměř 30.000 svíček. Pražský hrad o tom informoval v dnešní pozvánce. Při pietním aktu bude hrát Hudba hradní stráže. S potvrzeným covidem-19 od loňského března v ČR zemřelo 29.608 lidí.

před 59 minutami

Motivací k očkování mladších bude cestování nebo akce, míní Arenberger

Motivací k očkování mladších bude cestování nebo akce, míní Arenberger

Motivací nechat se očkovat proti covidu-19 bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) cestování a přístup do různých prostor, například na kulturní nebo sportovní akce. Menšího zájmu v mladších věkových skupinách se neobává. Navíc brzy očekává, že bude možné očkovat i děti ve věku 12 až 16 let. 

před hodinou

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

V Řecku začíná 15. května turistická sezona a ve stejný den budou moci Řekové po půl roce opět cestovat mezi regiony. Budou ale pro to potřebovat negativní test na koronavirus, nebo potvrzení o očkování. Informoval o tom deník Kathimerini s odvoláním na mluvčí řecké vlády. Zatím není jasné, zda v případě očkování bude nutné mít aplikovány obě potřebné dávky.

před hodinou

před hodinou

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. ČTK to za firmu řekl právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

před hodinou

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Sněmovna dnes schválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Předloha předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. 

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má dnes na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o dnešní zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

před 2 hodinami

Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Podle soudu ovlivnil veřejnou zakázku

Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Podle soudu ovlivnil veřejnou zakázku

Kladenský soud dnes uložil řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi nepodmíněný tříletý trest ve věznici s ostrahou, čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu Kč. Podle rozsudku ovlivnil veřejnou zakázku. Manažer firmy Energie stavební - báňská (ESB) Libor Tkadlec dostal podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama