Rusko nasadilo chemické zbraně. Musíme jednat tvrdě, zní z Washingtonu

NÁZOR - Odhalení, že tajná jednotka ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) použila při pokusu o vraždu opozičního předáka Alexeje Navalného chemický nervový jed, je podle editorialu serveru Washington Post skutečně znepokojivé. Prestižní americký deník soudí, že ruský prezident Vladimir Putin zjevně nařídil FSB zlikvidovat svého hlavního kritika a vyzyvatele.

Reklama

Nelze nejednat

Odhalení rovněž naznačuje, že Rusko flagrantně porušilo úmluvu o chemických zbraních, tedy mezinárodní smlouvu, kterou samo podepsalo a ratifikovalo, poukazuje vlivný server. Reakci dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa přitom označuje za směšnou.

"Spojené státy si nemůžou nejednat," apeluje editorial. Nastiňuje, že investigativní novinářská skupina Bellingcat pracující s otevřenými zdroji a její partneři v říjnu oznámili, že ruské výzkumné ústavy pokračují na vývoji třídy studenoválečných vojenských nervových jedů známé jako novičok, a to v objektech maskovaných jako civilní výzkumná zařízení.   

Úmluva o chemických zbraních přitom zakazuje jejich vývoj, výrobu, nákup, skladování, držení, předávání i používání, upozorňuje washingtonský deník. Odkazuje na slova prezidenta Vladimira Putina, že Rusko tyto závazky striktně dodržuje.

"Poslední zprávy ale naznačují opak," pokračuje renomovaný server. Odkazuje na poslední zjištění zveřejněné novináři z Bellingcat, ruského listu Insider, německého listu Der Spiegel a americké televize CNN, že existuje tajná jednotka ruské FSB zaměřující se na jedovaté substance.  

Novináři pracovali se záznamy telefonních hovorů a záznamy o leteckých pasažérech, přičemž zdokumentovali, že dlouhodobé sledování Alexeje Navalného začalo v roce 2017, krátce poté, co opoziční předák prvně oznámil svůj záměr kandidovat na ruského prezidenta, uvádí Washington Post. Dodává, že v letech 2017, 2019 a 2020 měl Navalnyj příslušníky zmíněné jednotky FSB v patách nejméně na 37 cestách na konkrétní místa po celém Rusku.

Letos 20. srpna se Navalnému udělalo nevolno během letu z Tomsku do Moskvy, načež jeho letadlo nouzově přistálo v Omsku, kde byl opozičník léčen, než se jej podařilo evakuovat do Berlína, poukazuje prestižní deník. Doplňuje, že laboratoře ve třech zemích a Organizace pro zákaz chemických zbraní následně potvrdily, že proti Navalnému byl nasazen jed novičok.     

Mimosoudní popravčí jednotka

Vyšetřování skupiny Bellingcat nyní identifikovalo jména členů zmíněné jednotky FSB, přineslo jejich fotografie a detaily o sledování Navalného, konstatuje editorial. Cituje slova otráveného předáka, kterými komentoval pokus o svou likvidaci: "Vím, kdo mě chtěl zabít. Víme, kde žijí. Vím, kde pracují."

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Vyšetřování Bellingcat naznačuje, že FSB, která má být bezpečnostní službou, slouží jako Putinova mimosoudní popravčí jednotka, nebere si servítky americký deník. Zdůrazňuje, že úmluva o chemických zbraních povoluje pouze vývoj protijedů a obrany proti chemickým zbraním, výroba a použití novičoku k otravě Navalného je jasným porušením této smlouvy.

"Americká odpověď je klíčová," deklaruje Washington Post. Připomíná, že dolní komora Kongresu minulý měsíc schválila rezoluci vyzývající k tvrdší reakci a skupina senátorů napříč spektrem navrhla příslušné protiruské sankce.

Donald Trump, jehož sympatie vůči Vladimiru Putinovi nebyly nikdy uspokojivě vysvětleny, ještě v září odmítal na téma otravy Navalného hovořit s novináři, přičemž jeho administrativa Rusko pouze "lehce plácla přes ruku", když zařadila dva ruské objekty podezřelé z vývoje chemických zbraní na sankční listinu amerického ministerstva obchodu, poukazuje washingtonský deník. Příliš nevěří, že by odcházející prezident nyní udělal víc.

Naopak nově zvolený americký prezident Joe Biden by ale měl podle renomovaného serveru dát jasně najevo, že Spojené státy nebudou promíjet takové nebezpečné jednání, a uvalit tvrdší sankce na ruské činitele, které umožňuje tzv. zákon Magnitského a další americká legislativa.  

Témata:  Rusko EuroZprávy.cz Chemické zbraně Alexej Navalnyj Novičok (nervový plyn)

Související

Jan Hamáček DOMÁCÍ

NCOZ zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty Hamáčka do Moskvy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uvedla to dnes Česká televize. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na dotaz ČTK sdělil, že podezření se týká spáchání dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí Evropa

Lavrov vysvětloval zařazení ČR a USA na seznam "nikoliv přátelských" států

Nepřátelskými kroky Prahy a Washingtonu dnes podle ruské tiskové agentury TASS objasnil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zařazení Česka a Spojených států na seznam "nikoli přátelských" států. Za "hanbu" přitom označil, jak Česko "rozmazává" sedm let starý příběh výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích, a kritizoval "zmatené" vyšetřování tohoto incidentu spojené s předkládáním stále "nových verzí".

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Nemocnice v Gaze

Covid a ozbrojený konflikt. Přetížené nemocnice v Gaze jsou bojují na dvou frontách

Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. "Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách - na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění," uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrés Manuel López Obrador

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů v Torreónu

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se dnes omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

USA rozešlou do zahraničí 80 milionů dávek vakcín, řekl Biden

Spojené státy navyšují na 80 milionů počet dávek proticovidových vakcín, které plánují do konce června přerozdělit do zahraničí. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Kromě již slíbených 60 milionů dávek přípravku od firmy AstraZeneca prý Washington vyčlení na export nejméně 20 milionů dávek vakcín, kterými se už v USA očkuje.

před 3 hodinami

Matt Hancock

Indická varianta koronaviru podle Británie očkované starší lidi nepostihuje

Podle prvních údajů jsou očkovaní starší lidé chráněni před obávanou variantou koronaviru odhalenou v Indii. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Právě četný výskyt takzvané indické mutace koronaviru v Británii vede k obavám, že země nebude moci zrušit zbývající protiepidemická omezení 21. června, jak je nyní plánováno.

před 4 hodinami

Benátky

Italské vládní strany se dohodly na zrušení zákazu nočního vycházení

Italské vládní strany se dnes dohodly na postupném rušení zákazu nočního vycházení. Informovala o tom agentura ANSA. Trvání zákazu, který má úplně zaniknout 21. června, rozdělovalo kabinet premiéra Maria Draghiho, jehož koalice zahrnuje pravicové i levicové strany. Díky zlepšující se epidemické situaci vláda v příštích týdnech umožní obnovu provozu ve vnitřních prostorech barů a restaurací či spuštění sjezdovek na ledovcích.

před 4 hodinami

Hraniční přechod s Rakouskem, ilustrační foto

Rakousko od středy nebude pro cestující z České republiky vyžadovat karanténu

Od středy se nemusí cestující z České republiky a mnoha dalších evropských zemí po příjezdu do Rakouska odebrat do karantény. Cestovatelé však u sebe musí mít doklad o očkování proti covidu-19, nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci. V aktualizovaném nařízení o cestování však nadále platí velmi přísná pravidla pro osoby přijíždějící ze zemí silně zasažených obávanými variantami koronaviru, tedy z Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky.

před 4 hodinami

Barma, ilustrační foto

USA, Británie a Kanada uvalily nové sankce proti barmské juntě

USA, Británie a Kanada dnes zavedly nové sankce proti barmské juntě, informuje agentura Reuters. Washington přidal na sankční seznam členy junty, která se v únoru po vojenském převratu postavila do čela asijské země a násilně potlačuje protesty, a několik dalších barmských představitelů. 

před 5 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Německo od 7. června nabídne očkování proti covidu všem zájemcům

Německo od 7. června nabídne očkování proti nemoci covid-19 všem zájemcům, skončí tak systém upřednostňování rizikových skupin. Dnes to po jednání se spolkovými zeměmi oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Od upřednostňování již ustoupilo několik spolkových zemí, nabídka se ale týká jen ordinací praktických lékařů a ne velkokapacitních vakcinačních středisek.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Od pondělí se otevřou všechny základní a střední školy i hotely

Od pondělí 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní a střední školy v ČR. Fungovat začnou hotely pro rekreační účely, bude také možné pořádat kulturní akce až pro 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Interiéry restaurací zřejmě otevřou v první polovině června.

před 5 hodinami

zoo

Zoologické zahrady mohou od 24. otevřít vnitřní pavilony

V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to dnes vláda. Platit bude limit 15 metrů čtverečních vnitřní plochy na jednoho návštěvníka návštěvníka. Provoz zahrad či arboret bude nadále omezen na 50 procent kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků v jeden čas. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví.

před 5 hodinami

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook se s vydavatelstvím Axel Springer dohodl na sdílení zpravodajství

Vydavatelství Axel Springer, které je majitelem nejčtenějšího německého deníku Bild, se po letech vyjednávání dohodlo s technologickou společností Facebook na poskytování mediálního obsahu. Ten tak bude publikován mimo jiné na platformě Facebook News. O podmínkách finančního vyrovnání se prohlášení nakladatelství a Facebooku nezmiňuje.

před 6 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Hoteliéři otevření vítají, ubytování do příštího týdne přichystat stihnou

Hoteliéři, které dnes oslovila ČTK, otevření ubytovacích zařízení od příštího týdne vítají. Jsou připravení a do pondělí vše přichystat stihnou. V prokazování bezinfekčnosti a dodržování protiepidemických opatření nevidí problém. O otevření ubytovacích zařízení bez omezení kapacity pro rekreační účely od 24. května dnes rozhodla vláda.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Na teoretickou výuku VŠ je 24. května podle škol už pozdě

Na obnovu teoretické výuky vysokých škol od 24. května, jak dnes rozhodla vláda, je pozdě. Semestr už totiž končí a začínají zkoušky, řekli ČTK zástupci škol. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes médiím řekl, že si je vědom, že řada vysokých škol přechází do zkouškového období. Přesto je podle něj důležité dát školám prostor pro setkání studentů. Fungování škol vláda omezila kvůli epidemii nemoci covid-19.

před 6 hodinami

F-16 Israel Defense Forces

Může Izrael bombardovat Gazu a získávat přátele v Perském zálivu?

Pohled na zkázu v Gaze nejspíš Izraeli znesnadní cestu k největší diplomatické ceně, jíž je uznání od Saúdské Arábie. Zatím se však zdá, že další bohaté arabské státy Perského zálivu, které loni navázaly diplomatické vztahy s Izraelem, nemají v úmyslu to měnit, píše agentura Reuters.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama