Ruští zdravotníci dodnes nedostali odměny slíbené Putinem

Čtyřiadvacetiletá ruská lékařka Marija očekávala prezidentem slíbené prémie za kontakt s pacientem s pozitivním testem na koronavirus. Místo toho se jí dubnová výplata zmenšila, napsala agentura AFP.

Reklama

Marija pracuje ve veřejném zdravotnictví, asi 200 kilometrů severně od Moskvy. Před epidemií ji v průměru volali ke třem případům denně. V dubnu, kdy se koronavirus naplno projevil, to bylo mezi 16 až 30.

Když prezident Vladimir Putin oznámil, že lékaři dostanou za léčbu pacientů s covidem-19 měsíční příplatek ve výši 80.000 rublů (asi 27.600 Kč), domnívala se, že ji to odškodní za zvýšené riziko a přepracování.

"Doufala jsem, že dostanu peníze navíc, protože jsem byla v kontaktu s nemocí," vysvětluje mladá žena, která svolila k rozhovoru pod podmínkou, že nebude zveřejněno její jméno a bydliště.

Realita byla úplně jiná. Protože jeden z jejích pacientů měl pozitivní test, Marija musela na dva týdny přestat pracovat. V důsledku dubnová výplata činila jen 14.000 rublů (4835 Kč), zatímco normálně dokáže vydělat až 36000 rublů (asi 12.400 Kč).

"Mohla jsem chytit koronavirus, ale místo prémie mi zmenšili výplatu," stěžuje si Marija, která od úřadů jinak dostala jen chirurgickou roušku a pár rukavic.

Není jediná. I další zdravotníci počítali s prémiemi ve výši 25.000 až 80.000 rublů, jak sliboval Vladimir Putin. Mnozí ale nic nedostali, anebo jen ubohé odměny, jak svědčí snímky výplatních pásek na internetu.

Předseda vlády Michail Mišustin připustil, že je to problém. Prohlásil, že federální vláda odeslala 27 miliard rublů (asi 9,3 miliardy Kč) na tyto odměny, ale regionální úřady přerozdělily pouze 4,5 miliardy (asi 1,5 miliardy Kč). "Tyto problémy jsou dokonce i v nejhůře postižených regionech, kde je pracovní zatížení maximální," řekl s lítostí.

Podle šéfa zdravotnických odborů Andreje Konovala se Putinův příkaz ztratil v zákrutech byrokracie. Jak vysvětlil, některé nemocnice pouze část svého personálu zařadily do "koronavirových týmů", takže ostatní, jako třeba Marija, neměli na prémie nárok, i když s nemocí přišli do styku. V jiných oblastech zase vypočítávali čas strávený s pacientem s koronavirem na minuty, aby ušetřili.

Putinovy sliby se jevily "velice přitažlivé", ale následně "vyvolaly obrovské zklamání", tvrdí odborář.

To prohloubilo frustraci lékařské komunity, která se už desítky let potýká s nedostatkem peněz a zavíráním zdravotnických zařízení, což úřady označují za politiku "optimalizace" systému.

"Zdravotníkům to zní jako krutý vtip," praví se v petici, kterou minulý týden spustily odbory, aby požadovaly od vlády vyplacení slíbené odměny v plné výši a pro širší okruh příjemců. Pod dokument se již podepsalo více než 100.000 lidí.

Andrej Konoval upozornil, že slib z Kremlu vyvolal u lidí dojem, že zdravotníci dobře vydělávají v době, kdy ostatní Rusy tvrdě zasáhla hospodářská krize vyvolaná pandemií. "Fáma, že doktoři dostávají během pandemie spoustu peněz, je hodně nepříjemná lékařům, kteří dál pracují za almužnu," řekl.

Marija přizvukuje. "Pacienti nám říkají, že musíme hodně vydělávat, když teď máme tolik práce," říká.

Ani ona, ani hodně dalších lékařů se nehodlá pouštět do dlouhé bitvy s úřady o slíbenou odměnu. "Nikdo si stěžovat nebude, nic se nezmění. Chtěla bych, aby vyhrála spravedlnost, ale nerozpoutám kvůli tomu válku," říká lékařka.

Témata:  Rusko lékaři EuroZprávy.cz Vladimír Putin

Související

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí. Evropa

Ministři zahraničí Lavrov a Blinken se dohodli na setkání na Islandu

Ministři zahraničí Ruska Sergej Lavrov a Spojených států Antony Blinken se dnes při telefonickém rozhovoru dohodli, že se sejdou k samostatné schůzce na okraj zasedání ministrů členských zemí Arktické rady. To bude 20. května v Reykjavíku. Informovala o tom agentura TASS.

Lékaři, ilustrační foto DOMÁCÍ

Zdravotníci v nemocnicích budou mít nárok na vouchery do lázní

Zdravotníci z nemocnic budou mít nárok na vouchery do lázní v hodnotě 8000 korun. Na dnešní návštěvě Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO), má jít o další poděkování za jejich práci v době epidemie covidu-19. Za jarní a podzimní vlnu epidemie dostali zdravotníci i další zaměstnanci zdravotnických zařízení odměny, většinou za každou 75.000 korun.

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 10 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 10 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 10 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 12 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 13 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 13 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 13 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 14 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

před 15 hodinami

Boris Johnson

Johnson ohlásil na příští rok vyšetřování vládní reakce na pandemii

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že příští rok začne veřejné vyšetřování ohledně reakce vlády na covidovou pandemii. Podle agentury Reuters by mělo odpovědět na otázku, proč Británie zaznamenala nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě a proč Johnsonovu kabinetu zpočátku trvalo tak dlouho, než zavedl lockdown.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama