Tyran Lukašenko musí uvolnit místo legitimní prezidentce, zní z Washingtonu

NÁZOR - Do hledáčku běloruského režimu se dostali mimo jiné olympijská plavkyně, punkový zpěvák, novinářka a lékař, upozorňuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník připomíná, že Bělorusko také vydalo zatykač na vůdkyni tamní opozice, v exilu pobývající Svjatlanu Cichanouskou, kterou viní z terorismu.

Reklama

Další zoufalý Lukašenkův pokus

Jde o další zoufalý pokus umlčet Cichanouskou a všechny, kdo bojují proti loňským  srpnovým prezidentských volbám, které zmanipuloval běloruský vládce Alexander Lukašenko, deklaruje washingtonský deník.

Předtím, než se stala vůdkyní opozice v exilu, kandidovala Cichanouská na prezidentku země, a to místo svého manžela, populárního běloruského youtubera, který byl loni v květnu zatčen za politický aktivismus proti Lukašenkovi, nastiňuje editorial. Dodává, že Cichanouská, matka svou dětí, se do té doby živila jako učitelka angličtiny a překladatelka.

Běloruský generální prokurátor Andrej Šved nedávno oznámil, že bylo zahájeno trestní stíhání Cichanouské, která se sporných volbách uchýlila do Litvy, poukazuje renomovaný server. Obvinění označuje za absurdní a hodnotí jej jako další kapitolu Lukašenkovy snahy rozdrtit všechny aktivisty, novináře, právníky a demonstranty, kteří odmítají přijmout loňské zmanipulované hlasování.

Trestnímu stíhání čelí například olympijská medailistka, plavkyně Alexandra Herasimenjová, konkrétně za své aktivity v čele Běloruské sportovní solidární nadace, která protesty podpořila, konstatuje americký deník. Doplňuje, že v březnu byl k 18 měsícům těžkých prací v trestanecké kolonii odsouzen Igor Bancer, zakladatel punk rockové kapely Mister X, který proti zmanipulovaným volbám protestoval tak, že se obnažil před policejním antonem ve městě Grodno, přičemž toto vystoupení nazval "ukazuju svou pr**l policii".

Pobouření vyvolalo také stíhání novinářky Kacjaryny Barysevičové a lékaře Arťoma Sorokina, uvádí Washington Post. Vysvětluje, že jejich případ se točí kolem smrti aktivisty Ramana Bandarenky, který byl loni v listopadu v Minsku k smrti umlácen, údajně neuniformovanými policisty.

Běloruské úřady sice tvrdí, že Bandarenka policisté nalezli opilého a již zbitého, ale lékařská dokumentace se dostala k Barysevičové, která pracovala pro nezávislé zpravodajství TUT.BY, nastiňuje prestižní deník. Konstatuje, že z materiálů vyplývá, že aktivista opilý nebyl, navíc se objevilo video pořízené v den jeho smrti, které zachycuje několik mužů honících Bandarenku, jehož nakonec naložili do dodávky.   

Barysevičová a Sorokin byli koncem loňského listopadu obviněni z "porušení lékařského tajemství se závažnými dopady", připomíná americký server. Podotýká, že Bandarenkova rodina před neveřejným soudem sice dosvědčila, že novinářce dala svolení údaje zveřejnit, avšak Barysevičové byl 2. března vyměřen trest šest měsíců vězení a pokuta, zatímco Sorokin obdržel dvouletou podmínku a pokutu.

Washington musí uplatnit autoritu

"To je jen několik z téměř tří set politických vězňů v dnešním Bělorusku, kde Lukašenko lpí na moci," píše renomovaný deník. Upozorňuje, že Spojené státy uvalily sankce na 109 běloruských činitelů, kteří se podílejí na represích, a vyslaly varování, že bez propuštění politických vězňů budou blokovat finanční transakce devíti významných běloruských společností, včetně těch petrochemických.

Lukašenko podle amerického serveru ale doufá, že jej z jeho problémů "vykoupí" ruský prezident Vladimir Putin. Ruští oligarchové ostatně dychtivě upínají svůj zrak na běloruské firmy těžící potaš, uvádí Washington Post.

  • Komenář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Americký Kongres loni schválil zákon umožňující uvalení sankcí na Rusko, bude-li pomáhat Lukašenkovým zásahům proti médiím a potlačování lidských práv v Bělorusku, poukazuje vlivný deník. Apeluje na administrativu prezidenta Joe Bidena, aby uplatnila svou autoritu, pokud běloruský vládce neustoupí.

"Tyran musí uvolnit místo legitimní prezidentce, učitelce angličtiny," uzavírá washingtonský server.       

Témata:  lidská práva Alexandr Lukašenko Bělorusko EuroZprávy.cz Svjatlana Cichanouská

Související

Běloruská policie Evropa

Běloruský soud odsoudil 14 účastníků loňských protivládních protestů

Soud v běloruském Brestu dnes odsoudil 14 lidí, kteří se loni v září zúčastnili demonstrace proti výsledkům prezidentských voleb. Soud je shledal vinnými z aktivní účasti na skupinových akcích, které hrubě narušily veřejný pořádek, píše server Tut.by. Sedm z odsouzených si vyslechlo verdikt v podobě otevřeného vězení, které je v postsovětských zemích známo jako "chemie", píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) na svém webu.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Evropa

Bělorusové žádají německou prokuraturu o stíhání Lukašenka

Deset běloruských opozičních aktivistů požádalo německou spolkovou prokuraturu o trestní stíhání proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi a náčelníkům bezpečnostních složek kvůli "systematickému mučení" odpůrců Lukašenkova autoritářského režimu. Minsk se podle agentury Reuters zdržel vyjádření.

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.
Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) věří, že restauratér a host se ohledně kontroly testů na koronavirus dohodnou. Zákazníka provozovatel stravovacího zařízení nemůže vyhodit, ale nemusí ho třeba obsloužit. Cílem je zajistit, aby se koronavirová nákaza nešířila. Ministr to dnes řekl ČTK.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 5 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 7 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 7 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 8 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 8 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 9 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

před 10 hodinami

Boris Johnson

Johnson ohlásil na příští rok vyšetřování vládní reakce na pandemii

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že příští rok začne veřejné vyšetřování ohledně reakce vlády na covidovou pandemii. Podle agentury Reuters by mělo odpovědět na otázku, proč Británie zaznamenala nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě a proč Johnsonovu kabinetu zpočátku trvalo tak dlouho, než zavedl lockdown.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama