AstraZeneca je bezpečná, Evropa by měla očkovat, nabádá prestižní deník

NÁZOR - Evropské země musí obnovit očkování, a to rychle. Apeluje na to editorial amerického serveru Washington Post. Renomovaný deník soudí, že očkovací kampaň na starém kontinentě byla zasažena "krizí důvěry".

Reklama

Závod s časem

Zatímco se zdá, že koronavirová pandemie rozpoutává novou vlnu nákaz, přední evropské země pozastavily podávání doudávkové vakcíny od firmy AstraZeneca vyvinuté ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, připomíná washingtonský deník. Dodává, že důvodem jsou ojedinělé zprávy o krevních sraženinách.

"Přirozeně, veškeré negativní účinky musí být pečlivě prověřeny," pokračuje americký server. Zároveň deklaruje, že jde o závod s časem, virus nepočká, a proto musí evropští politici rychle vrátit vakcínu do oběhu.

Podávání uvedené vakcíny pozastavila více než desítka zemí, včetně Německa, Francie, Itálie a Španělska, konstatuje editorial. Vysvětluje, že se tak stalo na základně zpráv z minulého týdne, že u osob, kterým byla vakcína podána, se projevily krevní sraženiny.

Není však prokázáno, že je způsobilo právě očkování, zdůrazňuje Washington Post. Odkazuje na prohlášení výrobce, který tvrdí, že je evidováno pouze 37 případů krevních sraženin na 17 milionů dávek aplikovaných do 8. března v evropských zemích, což je méně, než jaký by byl jejich přirozený výskyt v populaci o této velikosti.

Německé úřady však znepokojuje sedm případů závažných mozkových žilních trombóz, které se objevily v rozmezí 4-16 dnů od podání vakcíny, přičemž tři lidé zemřeli, poukazuje renomovaný deník. Dodává, že tato čísla jsou vyšší, než se očekávalo.

"Vlády trvají na tom, že jednají v předběžné opatrnosti, s cílem udržet si důvěru veřejnosti," píše vlivný server. Podotýká, že Evropská léková agentura (EMA) původně vyzvala státy EU, aby vakcínu nestahovaly za situace, kdy v důsledku pandemie denně umírá několik tisíc lidí, protože přínos očkování převažuje možná rizika. Washington Post doplňuje, že podobné stanovisko vydala ve středu i Světová zdravotnická organizace a EMA se bude otázkou dále zabývat.

Vystrašit je snadné, uklidnit těžké  

Evropa v očkování již nyní zaostává, poukazuje prestižní deník. Upozorňuje, že v zemích EU bylo zatím podáno je jedenáct dávek na sto obyvatel, zatímco ve Spojených státech 32 a ve Velké Británii 38.

Vakcína od společnosti AstraZeneca je založena na konvenční vektorové technologii, podobně jako přípravek od firmy Johnson & Johnson, nastiňuje editorial. Přiznává, že preparát od AstraZeneca ale provázejí problémy, zpochybňována byla data z klinických zkoušek a objevovaly se obavy, zda je vakcína účinná pro osoby starší 65 let - byť ty byly vyvráceny -, navíc výrobce omezil objem přislíbených dodávek do zemí EU.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stávající pozastavení aplikace této vakcíny může pochybnosti dále prohloubit, varuje washingtonský deník. Konstatuje, že to je to poslední, co Evropa potřebuje v situaci, kdy země jako Česká republika, Polsko, Itálie, Francie a další hlásí vysoké počty nakažených.

"Vakcína je hrází proti pandemii, ale pouze pokud se lidé očkují," pokračuje americký server. Zmiňuje prohlášení experta na infekční nemoci dr. Paula Offita pro deník USA Today, že lidi je snadné vystrašit, ale těžké uklidnit.

Poučení zní, že žádný lék není stoprocentně bezpečný a účinný, uvádí prestižní deník. Připomíná, že chřipková vakcína se musí každý rok měnit, aby si poradila s mutacemi viru, a navzdory široké očkovací kampani proti spalničkám se nemoc stále objevuje.

Evropu čeká obtížný úkol naočkovat desítky milionů lidí, vyzdvihuje Washington Post. Je podle něj nutné připravit se na "nárazy" a být obezřetný vůči závažným problémům, ale zároveň je třeba vyhnout se panice.

Témata:  očkování EuroZprávy.cz Koronavirus AstraZeneca

Související

Ze společnosti

Sting do Česka opět nedorazí: Koronavirus zhatil plány i potřetí!

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation na svém webu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

před hodinou

Komunisté v Nymburku zahájili jednání o kandidátkách i vedení strany

Komunisté od dnešního rána v Nymburku jednají o kandidátkách pro volby do Poslanecké sněmovny, na schváleném programu je i hlasování o novém vedení strany, řekla ČTK mluvčí KSČM Helena Grofová. Na neveřejné jednání ústředního výboru strany, který má 90 členů, jich do Nymburka přijelo 78. KSČM vede Vojtěch Filip.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Česko plánuje snížení závislosti na zemích s jinou ideovou orientací

Česká republika by měla snižovat svou strategickou závislost na zemích s odlišnou ideově-hodnotovou orientací. Plánuje to národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Dokument stanovuje, jak by se republika měla chránit před nepřátelskými hybridními hrozbami. 

před 3 hodinami

Bývalý náměstek Černý skončil i v čele klinické skupiny ministerstva

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý skončil také jako předseda koronavirové klinické skupiny ministerstva zdravotnictví a šéf Národního dispečinku lůžkové péče. Důvodem je podle něj tlak ze strany premiéra Andreje Babiše (ANO). Napsal to web Deníku N. Babiš ani ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) podle deníku na dotazy nereagovali.

před 3 hodinami

Hemofiliky pandemie stresuje, vypětí může zhoršit jejich stav. Léky si aplikují z domova, říká Zápotocká

Pocit stresu a vyčerpání při koronavirové pandemii může u pacientů trpících nevyléčitelnou nemocí, kterou představuje hemofilie, znásobit ohrožení na životě. Nebezpečná kombinace choroby a vypětí se týká až dvaceti procent pacientů s hemofilií, jak ukázal průzkum realizovaný Český svazem hemofiliků a sdružením Hemojunior ve spolupráci s psycholožkou Petrou Bučkovou. „Hemofilici mají obavy, aby u osob s krvácivou poruchou onemocnění koronavirem neprobíhalo významně hůře než u jiných, což se zatím nepotvrdilo,“ říká při příležitosti sobotního Světového dne hemofolie, který se každoročně připomíná 17. dubna, Ester Zápotocká z Kliniky dětské hematologie a onkologie ve Fakultní nemocnici v Motole.

před 3 hodinami

Herečka Naďa Konvalinková oslaví sedmdesátiny

Herečka Naďa Konvalinková, která 18. dubna oslaví sedmdesátiny, hraje ve filmu již od svých 20 let, účinkuje i v divadle a rozhlase. Začínala rolemi naivních dívek, později se přehrála do převážně komediálních rolí. Patří i k vyhledávaným dabingovým herečkám.

před 3 hodinami

Čína odsoudila prohlášení USA a Japonska vydané po schůzce Bidena a Sugy

Čína rezolutně protestuje proti společnému prohlášení, které vydaly Spojené státy a Japonsko po pátečním jednání amerického prezidenta Joea Bidena a japonského premiéra Jošihideho Sugy ve Washingtonu. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo čínské velvyslanectví v USA, které ve své reakci zdůraznilo, že Tchaj-wan, Hongkong a Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang jsou vnitřní záležitosti Číny, do nichž se nesmí nikdo vměšovat.

před 4 hodinami

NKÚ zkontroluje hospodaření ministerstva financí s penězi a majetkem

Nejvyšší kontrolní úřad prověří, jak ministerstvo financí nakládá s majetkem a penězi státu, se kterými je příslušné hospodařit. Kontrola začala v dubnu a skončit má v únoru příštího roku. NKÚ o tom informoval na svém webu. Mluvčí úřadu Jana Gabrielová ČTK sdělila, že kontrolám hospodaření ministerstev a jejich výdajům na různé služby se NKÚ věnuje pravidelně. 

před 5 hodinami

Vláda posoudí návrh sociálních demokratů na zkrácení pracovní doby

Sociálnědemokratický návrh na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené posoudí v pondělí vláda. Novelu zákoníku práce podpořila v připomínkovém řízení ministerstva práce a vnitra vedená zástupci ČSSD. 

před 5 hodinami

Z ISS se na Zemi vrátili dva Rusové a Američanka

V Kazachstánu dnes krátce před 7:00 SELČ přistála loď Sojuz MS-17, v níž se po půl roce z Mezinárodní vesmírné stanice vrátila americká astronautka Kathleen Rubinsová a ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

před 6 hodinami

Německo oznámilo dalších 23.804 případů nákazy koronavirem a 219 úmrtí

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 23.804 případů koronavirové nákazy a 219 úmrtí infikovaných lidí. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem země vykázala 24.097 nových případů nákazy koronavirem a 246 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Obzvlášť výrazně nyní přibývá nemocných v mladších věkových skupinách.

před 6 hodinami

Úřady viní Trumpova spojence, že neodvedl na dani z příjmu dva miliony USD

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek zažalovalo spojence bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa Rogera Stonea a jeho ženu, že stát zkrátili na dani z příjmu o téměř dva miliony dolarů (43 milionů Kč). Informovala o tom agentura AP. Konzervativní provokatér Stone býval Trumpovým poradcem a důvěrníkem a úřady zkoumají jeho roli při protestech v sídle Kongresu z 6. ledna.

před 16 hodinami

Biden nezvýší roční kvóty pro přijímání uprchlíků do USA stanovené Trumpem

Demokratický prezident USA Joe Biden se rozhodl nenavyšovat kvóty pro celkový počet uprchlíků, kterým Spojené státy povolí vstup do země v tomto fiskálním roce. Nyní platný limit 15.000 uprchlíků za rok, který je nejnižší v historii USA, stanovil jeho republikánský předchůdce Donald Trump jako součást své tvrdé protiimigrační politiky.

před 16 hodinami

Americké sankce vůči Rusku jsou spíše symbolické, tvrdí ekonomové

Nové americké sankce vůči Rusku jsou převážně symbolické a budou mít minimální dopady na finanční trhy a na hospodářské vyhlídky Ruska. Uvedli to dnes podle serveru CNBC ekonomové. Washington sankce oznámil ve čtvrtek. Označil je za odpověď na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama