Na co jít do kina? Ava, Vzpomínky na Itálii, oddechovka Palm Springs a Počátek

Žádné hollywoodské trháky teď v kinech nejsou, ale přesto se v nich promítá několik zajímavých snímků, které stojí za vidění. Klasický měsíční plán nemá v současné době smysl předkládat, protože nikdo pořádně neví, co bude. Ale v nejbližších čtrnácti dnech by se snad už nic měnit nemělo. Takže pokud míříte do kina, máme několik tipů.

Reklama

Začneme tím, co se již promítá. Havla jste již mnozí nejspíše viděli. Šedesát čtyři tisíc diváku za dva týdny je slušná porce, která se promítla také do tržeb, které činí bezmála deset miliónů korun. Snímek samotný asi netřeba představovat, neboť kuloáry tisku je již propírán poměrně dlouho. Slávek Horák natočil slušné životopisné drama, které přehlíží politiku a zaměřuje se na osobní život Václava Havla a odhaluje jej jako obyčejného člověka. Avšak žádná převratná odhalení nečekejte.

Minulý týden měl premiéru dokument K2 vlastní cestou, v němž režisérka Jana Počtová sleduje sólový výstup Kláry Kolouchové na druhou nejvyšší horu světa. Výsledkem je slušný dokument o horolezectví, který nabízí intimní svědectví o vnitřním boji člověka vystaveného život ohrožujícím podmínkám.

Další uchopení archetypu silné ženy nabízí Proxima. Snímek francouzské režisérky a scénáristky Alice Winocour poodhaluje úskalí náročného tréninku astronautů, odloučení od svých blízkých a absenci kontaktu s rodinou. Eva Green se snaží udržet vztah s dcerou, se kterou se kvůli výcviku prakticky nevidí. Zároveň ji musí připravit na to, že od ní bude půl roku zcela odloučena na vesmírné stanici ISS. Tklivé drama, které více než vesmír řeší psychiku a vztahy, s výbornou Evou Green stojí určitě za vidění.

Rovněž se na stříbrných plátnech objevil horor Démon zatracení, který se vrací, k již několikrát zpracované látce „čarodějnice z lesa“. Tento bezejmenný démon unáší děti a způsobuje, že si na ně rodiče ani jejich okolí nepamatuje. Snímek sleduje teenagera Bena, který se snaží udržet svůj vztah s otcem, zatímco se jeho rodiče rozvádějí. Ben se právě přistěhoval k otci, pracuje s ním v přístavu a snaží se udržet s ním dobré vztahy. Ale ve vedlejším domě se začne dít něco divného a Ben se začne zajímat, co se tam děje. Přístupnost je od dvanácti let, takže žádnou řežbu nečekejte, ovšem starší děti, které se rády bojí, si přijdou na své. Démon zatracení je překvapivě příjemný film, který mixuje hororové prvky s nahlédnutím pod kůži mladíka, jenž se snaží zapadnout v novém městě.

1. týden (od 6. 8.)

Tento týden míří do kin dokument Ztracený břeh, který lehce tendenčně popisuje osudy rybářů a rekreantů na nábřeží Nových Mlýnů. Samotné nahlédnutí do duše tamních lidí je zajímavou sociální exkurzí, ale nedostatečné zasazení situace do celkového kontextu celému snímku značně ubírá na důvěryhodnosti. Dále na plátna míří průměrná francouzská komedie Krycí jméno Lev, italské drama Sladký konec dne, a exploze barevných třpytek pro drobotinu Trollové: Světové turné.

Propásnout byste však neměli romantickou komedii s Liamem Neesonem Vzpomínky na Itálii. Ve filmu hraje Roberta, který se snaží opět nalézt cestu ke svému synovi Jackovi (Micheál Richardson) poté, co ztratil svou ženu. Pikantním kořením snímku je fakt, že Richardson je Neesonův syn také ve skutečnosti a příjmení Richardson si změnil na počest své matky Natashe Richardson, která tragicky zahynula v roce 2009. Snímek tak do značné míry funguje jako rodinná terapie, takže o silné emoce nebude nouze.

Ava (Jessica Chastain) je nájemná vražedkyně v tajné organizaci, jejímž úkolem je likvidovat označené cíle. Své oběti likviduje rychle, čistě a bez soucitu, k čemuž využívá různé převleky. Jednou se jí však práce nepovede a organizace se ji rozhodne zlikvidovat. Jessice Chastain sekunduje Colin Farrell a John Malkovich. Ava: Bez soucitu má docela vysoké ambice, ale nad snímkem visí značně velký otazník, protože reklamní kampaň není úplně přesvědčivá.

Dále v kinech běží Počátek od Christophera Nolana. Říkáte si, proč opakují starý biják? No vězte nebo ne, letos je to rovných deset let od premiéry tohoto inovativního snímku, takže jeho opětovným uvedením do kin vzdávají kinaři hold jednomu z nejlepších režisérů současnosti. Takže, jestli jste Počátek v kině neviděli, tak to nyní můžete napravit. Stojí to za to.

2. týden (od 13. 8.)

Za čtrnáct dní pak dorazí snímek Casting na lásku od Evy Toulové, která má na svědomí snímek Jak se moří revizoři. Více asi netřeba dodávat. Belgicko-francouzský snímek Lola vypráví příběh dcery a otce, kteří opět musejí nalézt cestu k sobě po smrti Loliny matky. Ohlasy ze zahraničí jsou spíše pozitivní, takže se zřejmě není čeho bát. Dále následuje různobarevná trojice dokumentů, které zaujmou spíše skalní příznivce. Proti Avě se tak žádná ofenzíva nechystá.

Ze záplavy menších filmů z nezávislých produkcí, které nyní vévodí kinům, byste rozhodně neměli propásnout Palm Springs. Svěží komedie zalitá kalifornským sluncem pochází z produkce Andyho Samberga, jenž si zahrál také hlavní roli. Snímek pracuje s hlavním hrdinou (Nyles), který se ocitnul v časové smyčce, z níž zdánlivě není úniku. Jakmile se však s ním ve smyčce ocitne Sarah (Christin Milioti), záhy se začne Nylesův poklidný život hroutit. Film pokládá otázky, zda je lepší obyčejný život, nebo žít v nekonečně se opakujícím dni, zatímco nemůžete umřít a žádné vaše činy nemají reálné dopady. Celkově je Palm Springs hodně pohodový snímek, v němž vlastně o nic moc nejde a s humorem a hláškami se zachází tak akorát. Avšak občas je to pěkný úlet.

Ve třetím týdnu by měl do kin dorazí Šarlatán s Ivanem Trojanem, dobrodružný thriller Jeskyně, česká komedie Štěstí je krásná věc, a především dlouho očekávané a odkládané akční sci-fi Tenet od Christophera Nolana. O tom všem ale někdy příště.

Témata:  Václav Havel filmy Leonardo DiCaprio Kina recenze EuroZprávy.cz Bontonfilm Liam Neeson CinemArt Christopher Nolan film Havel Bohemia Motion Pictures Aerofilms film "K2 vlastní cestou" film "Démon zatracení" film "Ava: bez soucitu" film "Vzpomínky na Itálii" film "Proxima"

Související

Soud, ilustrační foto KRIMI

Muž podle obžaloby nezákonně šířil na internetu filmy, má zaplatit 80 milionů

Muž podle státního zastupitelství nezákonně šířil na internetu filmy a jiná díla, škoda je vyčíslena na zhruba 80 milionů korun. Znojemský okresní soud mu loni uložil za porušení autorských práv podmíněný trest, muž má také převážnou většinu vyčíslené škody zaplatit poškozeným filmovým společnostem. Krajský soud se dnes zabýval jeho odvoláním. Jednání odročil na polovinu června.

Jiřina Bohdalová při premiéře hry Gin Game v pražském Divadle Na Jezerce. Divadlo

Jiřina Bohdalová a její „život mezi slzami a smíchem“. Herečka slaví významné jubileum

Na podzim roku 2020 vyšla kniha vzpomínek Můj život mezi slzami a smíchem. Název knihy napovídá, jaký život Jiřina Bohdalová prožila. Od krásného dětství, prvních filmových krůčků, přes předčasnou dospělost, kdy se po zatčení otce musela postarat o celou rodinu, k prvním filmovým a divadelním rolím, televizní kariéře, velkým rolím, které zůstanou nezapomenutelně zapsané v srdcích diváků, při kterých se opakovaně smějí i pláčou.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Písničkář Tomáš Klus, který se narodil 15. května 1986, patří ke komerčně úspěšným umělcům. Bývalý moderní pětibojař se již přes dekádu pohybuje ve vrchních patrech české populární hudby a svoji tvorbu neomezuje hudebními žánry. Ve svých textech se často vyjadřuje ke společenské a politické situaci v zemi a také aktivně podporuje nejrůznější ekologické aktivity.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Divadlo, ilustrační foto

Divadla a festivaly chtějí také zbavit povinnosti kontrolovat hosty

Zástupci českého divadla požadují po vládě, aby stejně jako provozovatelé restauračních zahrádek nemuseli od návštěvníků požadovat předložení dokladu, že neporušují protiepidemická opatření. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci zastřešujících kulturních organizací v reakci na dnešní informace z jednání vlády.

před 6 hodinami

Ministerstvo zahraničí

Česko považuje ruské zařazení mezi nepřátelské země za další krok k eskalaci. Zeman opět mlčí

Česko považuje postup Ruska se zařazením na seznam nepřátelských zemí za další krok k eskalaci vztahů nejen s Českou republikou, ale i Evropskou unií a jejími spojenci. V dnešním prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničí. Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen ČR a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo.

před 7 hodinami

Moskva, Kreml

Rusko zmrazilo účty americké stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

před 7 hodinami

Andrej Babiš

Babiš prý neumí vyhodnotit roli Benešové v Zemanově rezignaci

Premiér Andrej Babiš (ANO) není schopen vyhodnotit, jak významnou roli v odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana hrál jeho vztah s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Babiš dnes ČTK sdělil, že respektuje Zemanovo rozhodnutí odejít ke konci června ve funkci, za jeho dlouholetou práci mu děkuje a do budoucna mu přeje hodně úspěchů.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vpád Trumpových příznivců do Kapitolu

V souvislosti se vpádem do Kapitolu padlo přes 2000 obvinění

Více než 2000 obvinění z trestných činů proti 411 podezřelým: Takový byl tento týden podle deníku The Washington Post (WP) průběžný účet masivního vyšetřování kolem lednových nepokojů na půdě amerického Kongresu. Vedle klasického vyšetřování pokračuje také snaha samotného Kongresu události prošetřit, přičemž vyjednavači republikánů a demokratů dnes dosáhli dohody ohledně podoby vyšetřovací komise.

před 8 hodinami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 9 hodinami

Slovensko, ilustrační foto

Česko vrací Slovensko opět do červených zemí

Slovensko se po týdnu na takzvané mapě cestovatele v pondělí vrátí z oranžových do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Z nejhorší kategorie do červené se přesunou Francie a Andorra. Oranžovou barvu značící střední míru rizika bude nově mít San Marino, do zelené kategorie, pro kterou neplatí žádné povinnosti při cestování, se vrátí Island. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

před 9 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Při výbuchu bomby v mešitě v Afghánistánu zemřelo nejméně 12 lidí

Při výbuchu bomby v mešitě poblíž afghánské metropole Kábulu dnes zemřelo nejméně 12 lidí a dalších 15 bylo zraněno. K explozi došlo během tradiční páteční modlitby, ačkoli v zemi má již druhý den platit třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. Útok, ke kterému se zatím nikdo nepřihlásil, odsoudilo jak hnutí Tálibán, tak mise Evropské unie v Afghánistánu, informovala agentura Reuters.

před 9 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger rezignovat nehodlá, nejasnosti kolem majetku má za vysvětlené

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) považuje vysvětlení svých majetkových poměrů, na které upozornila média, za dostatečné. Novinářům dnes řekl, že nevidí důvod pro svou rezignaci, jak po ní volá opozice. Uvedl, že nic špatného neudělal a řadu věcí už vyjasnil. "Nemyslím si, že bych udělal něco špatného, co by znamenalo moji rezignaci," uvedl. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

DSB21 If At All Kibbutz Contemporary Dance Company

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít divadla. Od 20. do 25. května 2021 se festival se sníženou kapacitou hledišť uskuteční naživo nejen ve venkovních prostorách, ale i ve vybraných brněnských divadlech. Vzhledem k epidemiologické situaci vznikala souběžně online podoba festivalu, která bude zdarma dostupná všem divákům v online prostoru. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama