RECENZE: Původně dočasný program ČT3 si nakonec našel své místo.

RECENZE - Už rok Česká televize nabízí divákům kanál ČT3. Jak se usadil na obrazovkách? Ke komu si našel cestu? Koho překvapil, pohoršil a kdo se z něj snažil udělat odkládací koutek?

Reklama

Když byl 23. března 2020 spuštěn nový program ČT3, měli jeho tvůrci určitě ambice, údajně i snahu pomoci v nelehké situaci zejména seniorům.
Na televizním vysílání vyrostlo již několik generací a my díky našemu bohatému archivu můžeme nabídnout obsah přesně šitý na míru jejich potřebám, doplněný navíc o informační servis a nově vyráběné magazíny s praktickými radami. Chceme přinést divákům dobrou náladu a evokovat příjemné vzpomínky,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Od počátku mělo vysílaní stanoveno své schéma, „tři pilíře“. Jak diváci ihned poznali, byly to tzv. tematické magazíny, které se v programu objevily pokaždé  v devět hodin ráno, ve tři a v pět hodin odpoledne.

Následoval zpravodajský blok, sdílený s ČT1 a ČT24, který vstupoval do vysílání vždy v poledne. Tím "gró" v celém programu měl být výběr ze zlatého televizního fondu. Nutno říci, že z fondu hned zpočátku byly vytaženy opravdové ikony historie televizního vysílání. Nemocnice na kraji města, Eliška a její rod, Televarieté,  Návštěvní dny Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna, populární Silvestry s Vladimírem Menšíkem, Hovory H s Miroslavem Horníčkem patřily k nejsledovanějším.

Jednotlivé programové bloky navíc měly a stále mají mezi sebou jakési pouto v podobě „znovuzrozených“ televizních hlasatelek, což bylo také přijato s nadšením. Těchto rolí se velmi dobře zhostily moderátorky pořadu Sama doma. Tady je dobré asi poznamenat, že tento polidštěný způsob televizní komunikace na obrazovkách tak trochu chyběl.

A jak se tedy naplnily představy tvůrců nového programu? Jak přijali nový program diváci?

Ihned po spuštění získal program především v médiích nelichotivé přívlastky typu „blbiny Zelenkovy normalizační televize“, „prošlá konzerva, kterou není třeba otvírat“, „iluze bezpečného retra“ a podobně. Ti, co program přijali, ale hovořili jinak. Diváci, zejména ti starší, přijali program s nadšením. Sledovanost některých pořadů byla opravdu vysoká.

A jak je tomu po roce? Čas vysílání byl  nakonec prodloužen od ranních 6 hodin skoro do půlnoci a o dočasnosti vysílání se již samozřejmě dnes nehovoří.  Programová nabídka se také během roku změnila, světlo světa spatřily i dávno zapomenuté inscenace, méně známé pořady, kde je to s kvalitou tak na půl. Objevily se dokonce i seriály zahraniční produkce, jako je např. kdysi velmi oblíbený britský seriál Haló, haló!, a tak ne vždy jde o avízované "blbiny". Naopak, některé z pořadů sledují dokonce i mladší ročníky. Proč se situace kolem pořadu ČT3 tak změnila? Kde a proč se vytratilo to, že jde o jakousi „hlásnou troubu“ minulých, pro někoho snad „lepších časů“? |ČT|3 se najednou už tak nejeví. Česká televize to zatím nemá zapotřebí a oblíbenost programu asi mnohé i překvapila.

V čem tedy spočívá ten relativní úspěch? Je to „nostalgie, ta touha vrátit se tam, kde jsme nikdy nebyli“, jak krásně kdysi uvedl básník Ivan Blatný? Je jistě pravdou, že nikdo z nás v březnu 2020 netušil, že krize kolem pandemie bude mít tak dlouhou trvanlivost, že budeme stále vyhlížet lepší časy. A tak asi mnohé zlákala představa se ponořit do dob, kdy byl svět tak nějak v pořádku. Velkou roli asi sehrála opravdu ta touha být zase tam, kde jsme už dlouho či vůbec nebyli.

Politická garnitura možná také vnímala tento program jako pomyslný „dětský koutek“, kam odložíme ty děti, občany a my si můžeme zatím  v klidu „nakoupit“, udělat rozhodnutí a nikdo nám do toho nebude mluvit. To se ale až ta naštěstí nenaplnilo. Ne všichni odloženi do koutků k ČT3 rezignovali a byli zticha a nebudou, jak se asi předpokládalo, předpokládá.


Ať už posuzujeme kvalitu celého programu ČT3 z různých úhlů, z pohledu diváků a je nám jasné, že ne vše je zde to pravé, co je třeba shlédnout a sledovat. Ale právě tu mladší část diváků, kteří si nakonec svou cestu k ČT3 nějakou našli, možná napadlo, že to v současnosti s podobou humoru v televizi není úplně růžové, že jejich rodiče, prarodiče to někdy asi uměli lépe. Po vyslovení jmen Miroslav Horníček, Jiří Suchý, Miloslav Šimek, Jiří Grossmann, sledování jejich práce netřeba diskutovat. Zkrátka humor, zábava byli tak nějak laskavější, nepodbízivé, nenabízeli některé poněkud stupidní reality show, už velmi málo vzdělávající soutěže a pánové Šíp, Uhlíř, Sokol to nespasí.

Rozhodně to není obhajoba minulého režimu, ani náhodou. Ten na tom žádnou zásluhu nenese. Ale dovolím si obhajobu těch, kteří také v nelehké době, s úplně jiným technickým vybavením, zázemím dokázali vytvořit kvalitní věci, které zaujmou ještě i dnes. A to je přece přání každého uměleckého tvůrce napříč generacemi.
Možná vše tak vyznívá jako Kabaret u dobré pohody, ale přece i v kabaretu může být občas nuda, povrchnost, nesmyslnost, ale nakonec se pohoda, aspoň malé pohlazení dostaví díky několika umělců, kteří svou práci umějí a dělají ji s pokorou. A toto poznání si po roce snad diváci ČT3 odnášejí.

Hodnocení: 55 %

Témata:  recenze Česká televize EuroZprávy.cz

Související

REVUE

Podpora růstu a dokonalého vzhledu vlasů: Vsaďte na kvalitní kolagen

PR ČLÁNEK - Krásné vlasy jsou pro nás pro všechny velmi důležité. Vždyť právě ony jsou jedním ze základních stavebních kamenů naší vizáže. Najít člověka, který by nechtěl mít krásné zdravé vlasy, by bylo přinejmenším složité. Zejména ženy usilují o co nejkrásnější vzhled svých vlasů a je jedno, zdali mají krátké, nebo naopak dlouhé. Že zrovna vaše vlasy takto nevypadají? Na vině může být spousta různých faktorů. Možná vám zrovna dvakrát nepřejí genetické predispozice. Třeba také dochází k mnohým chybám při péči o vlasy. Tak jako tak se vyplatí vsadit na jejich správnou výživu. Vlasy potřebují aminokyseliny, jež se jim musí dodávat v dostatečném množství. Právě díky nim dokáže lidské tělo vytvořit mnohem silnější vlasový keratin. A kde se takové aminokyseliny nachází? Jsou součástí kolagenu. Právě on stojí za posílením vlasů a za zpevněním pokožky. My se na jeho pozitivní účinky podíváme podrobněji právě v tomto článku. Nejprve se ale budeme věnovat problematice vypadávání vlasů.

Ze společnosti

Dara Rolins: Rozhodla se oprášit své staré já!

Dara Rolins se rozhodla nezahálet, proto i v době uzavřených sálů plánuje velkolepý koncert pro své příznivce. Dokonce kvůli němu musí oprášit své staré já. Vzpomínáte si ještě na Darinku?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

Nedostatek pracovních nabídek? Naopak. Uchazeči mají nyní největší šance

Pandemie mění pracovní trh. Firmy ale navzdory současné krizi stále nabírají nové talenty. Zájem Čechů o změnu práce oproti tomu výrazně klesá. Ukazují to data platformy Welcome to the Jungle. Může za to rostoucí nejistota způsobená pandemií koronaviru. Podle Honzy Klusoně, CEO Welcome to the Jungle, teď mají uchazeči o nové zaměstnání největší šance na úspěch.

před 10 minutami

FlixBus navýší frekvence u spojů do Liberce, Karlových Varů a Mostu

FlixBus od 29. 4. navýší počty spojů v rámci České republiky. V současné době zelené autobusy zajišťují osobní linkovou dopravu z Prahy do Brna, Liberce, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Karlových Varů, Chebu, Chomutova a Mostu a dalších měst na těchto trasách. Navýšení se aktuálně týká spojů do Liberce, Mostu a Karlových Varů. Frekvence spojů mezi Prahou a Libercem se zdvojnásobí, cestující do Karlových Varů a Mostu budou mít spojení o polovinu více. 

před 28 minutami

Dbalý se dovolal proti rozsudku, za korupci dostal sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý podal dovolání proti rozsudku, podle nějž si má odpykat sedm let vězení za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků. Dovolali se rovněž zbylí dva odsouzení, bývalá účetní nemocnice Emilie Bialešová a advokát David Michal. 

před 34 minutami

před 36 minutami

Robotický průzkumník Perseverance poprvé vyrobil kyslík na Marsu

Robotický průzkumník Perseverance americké vesmírné agentury NASA poprvé vyrobil na Marsu kyslík. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vesmírnému roveru se podařilo rozštěpit oxid uhličitý odebraný z atmosféry Marsu na kyslík a uhlík. Podle NASA je to vůbec poprvé, co se něco podobného podařilo na jiné planetě než na Zemi.

před 37 minutami

Šéf světového sdružení lékařů: Koronavirus porazíme očkováním, pomáhá prevence

Klíčem k poražení pandemie nemoci covid-19 je vakcinace, ale do získání kolektivní imunity je jedinou cestou prevence, která rovněž předchází vzniku nebezpečných mutací koronaviru. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery. Velké rozvolňování karanténních opatření očekává na podzim, do té doby ale varuje před unáhlenými kroky.

před 41 minutami

Ruská policie zadržela při protestech na podporu Navalného přes 1700 lidí

Ruská policie při středečních protestech na podporu vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného zadržela po celé zemi více než 1700 lidí. S odvoláním na server OVD-Info, který se zaměřuje na monitorování protestů a policejní zákroky, o tom dnes informovaly agentury Reuters a AFP. Demonstrace byly nakonec menší, než organizátoři očekávali.

před 43 minutami

V Itálli uzavřeli vyšetřování zřícení mostu v Janově, souzeno může být 69 lidí

Téměř tři roky od zřícení dálničního mostu v Janově ukončila italská prokuratura vyšetřování tragédie, při které zemřelo 43 lidí. Soudní proces hrozí 69 osobám, včetně manažerů dálniční společnosti Autostrade per l´Italia (ASPI), která měla most ve správě. Panuje podezření, že most nebyl řádně udržován a trpěl dalšími nedostatky, uvedla agentura APA s odvoláním na dnešní informace italských médií.

před 47 minutami

před 51 minutami

před 54 minutami

Návrat do škol musí zůstat prioritou, vzkazuje ministerstvo

Znovuotevírání obchodů a služeb nesmí podle ministerstva školství předběhnout návrat dětí do škol, který vláda již dříve označila za svou jasnou prioritu. Za klíčové úřad považuje, aby se do lavic mohli co nejdříve vrátit žáci druhých stupňů základních škol, ostatní ročníky škol vysokých a více se otevřely školky. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. 

před 58 minutami

před 59 minutami

před hodinou

Český postup vůči Rusku je podle Babiše adekvátní. Chce narovnat počty diplomatů

Reakce Česka na kauzu Vrbětice je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) adekvátní. Novinářům dnes řekl, že je třeba narovnat počty diplomatů v Praze a v Moskvě, doufá v podporu spojenců. K ultimátu české diplomacie, aby Rusko přijalo do dnešního poledne zpět 20 vyhoštěných českých diplomatů, uvedl, že nechce předjímat, co se stane, pokud tak ruská strana neučiní. 

před hodinou

Summit NATO bude v červnu, lídři proberou ruskou agresi

Šéfové států a vlád zemí Severoatlantické aliance se na summitu v Bruselu sejdou 14. června. Oznámil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož se budou lídři zabývat mimo jiné agresivním jednáním Ruska. Summit, na němž by se s partnery měl poprvé osobně sejít americký prezident Joe Biden, bude mít na programu agendu aliance do roku 2030.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama