RECENZE: Nechte se unést romantickou krajinou Pálavy v uvolněné komedii 3Bobule

První Bobule byly příjemným překvapením, které podle producenta vidělo 360 000 diváků. Nečekaný úspěch letní komedie vedl k urychlené produkci pokračování 2Bobule, na němž se v plné míře projevil minimální čas na přípravu. Ani pokles v kvalitě diváky neodradil, do kina jich dokonce přišlo o něco více. Na trojku jsme si však museli dlouho počkat.

Reklama

A již jsme v současnosti. Kina zejí prázdnotou a až příliš osobitý Bourák do kin davy netáhne. O dva týdny později však přichází 3Bobule, které za první týden vydělaly dvojnásobek toho, co Bourák nastřádal do kasičky během tří týdnů. Na pokračování letní vinařské komedie čekali diváci dlouhých dvanáct let a vypadá to, že rozlehlé vinice jihomoravské Pálavy stále táhnou.

Do akce se vrací Honza (Kryštof Hádek) a Klára (Tereza Ramba), kteří spolu čekají už třetího potomka. Nechybí ani vykutálený honzův kamarád Jirka (Lukáš Langmajer), který za nimi přijel na vinobraní. V tvrdé konkurenci se však majitelům vinařství příliš nedaří, ale Jirka přichází s nabídkou pomoci od slovenského podnikatele Mira (Braňo Deák), jehož úmysly nejsou zrovna čisté.

Snímek se opět snaží nastavovat zrcadlo současných poměrů ve společnosti – lidé se okrádají, nezajímá je kvalita; ale zároveň předhazuje i tradiční klišé – nezkažený venkov kazí náplava z města. Dalo by se říct, že je zaděláno na solidní sociální drama, ale tak hluboko 3Bobule nezachází. Nastíněných témat se pouze dotýkají a snaží se diváka nezatěžovat příliš těžkou látkou.

Cílem je přenést na publikum pocit vlahého letního dne, během něhož nemusí vůbec nic řešit, protože se všechno nějak vyřeší. A přesně to je to jedné, co filmu opravdu jde. Vyvolat tento dojem se filmu daří především díky na české poměry nadprůměrnému vizuálnímu zpracování, které v kombinaci s romantickou krajinou Pálavy a solidní hudbou tvoří podobnou atmosféru, jakou si pamatujete z prvních Bobulí.

Nicméně 3Bobule selhávají po scénáristické stránce. Všechna čest hereckému obsazení, které se snaží, seč může, ale z prachbídného vývoje postav toho opravdu moc vykřesat nejde. Hlavní dějová linie je opentlena drobnými zápletkami, které však vedou odnikud nikam a působí zkrátka jako vata, aby se divák měl čemu zasmát.

Humor však příliš nefunguje. Pokud jdete do kina pouze vypnout, což je častý případ mnohých návštěvníků letních kin, kteří si většinou během filmu dopřejí nějaký ten sociální lubrikant, pak se jistě zasmějete. Hlášky lítají bezcílně vzduchem a narážkami na stereotypy se také nešetří. Ale střežte se zapojit mozkové závity, protože pak se celý snímek začne rozpadat do směsice fádních výjevů ze života neúspěšných venkovských vinařů.

Esenciální vlastností filmu váhavé překračování ze strany na stranu, které je možné demonstrovat na mladičké policistce s tváří Lumíry Přichystalové. Nejprve se dočkáme mírně sexistického entrée, během něhož ji vidíme zezadu nahou. Nutno však poznamenat, že se snímek nesnižuje k otevřenému sexismu, jako velká část jeho konkurentů z ranku českých romantických komedií. V dalších scénách se policistka profiluje prostřednictvím stereotypu tvrdého strážce zákona, který zase jindy střídá s chápajícím přístupem místního policisty, jež ví, jak to tady chodí. Ve výsledku se tak charakter pohupuje poměrně bezcílně z jedné strany na druhou, bez nějaké jasně definované motivace. Dvojitým podtržením je pak romantické vyústění její dějové linie, které zkrátka zapadá do schématu, tak šup tam s ním.

Ale v porovnání s přepáleným Bourákem, je to možná dobře. Třetí Bobule se nepouští do žádných experimentů a zůstávají v dobře zmapovaných vodách. Snímku nejde upřít řemeslnou kvalitu díky níž vypadá dobře. Trojka vypadá z celé trilogie rozhodně nejlépe, ovšem zda je lepší než první díl, to již musíte posoudit sami. Jako pohodová oddechovka obstojí. Vlastně ono nikdo nic víc ani nečeká.

Celkové hodnocení: 50 %

3Bobule (2020)

Hrají: Tereza Ramba, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer, Miroslav Táborský, Braňo Deák, Lumíra Přichystalová, Radim Novák, Marian Roden, Michal Isteník, Šimon Klacl, Anna Krejčířová, Prokop Zach, Karel Roden, Tomáš Měcháček, Roman Luknár, Petr Štěpán, Martin Hofmann, Jakub Uličník, Bob Klacl, Václav Postránecký.

Režie: Martin Kopp

Scénář: Matěj Podzimek, Tomáš Vávra

Kamera: Jan Filip

Hudba: Jan P. Muchow

Producenti: Tomáš Vican

Zvuk: Jiří Klenka, Robert Dufek

Česko / 101 min / komedie

Témata:  filmy Kina Kryštof Hádek recenze Miroslav Táborský (herec) EuroZprávy.cz Tereza Voříšková (herečka) Lukáš Langmajer Bioscop komedie české filmy film "3 Bobule"

Související

Kino, ilustrační foto DOMÁCÍ

V případě povolení nejspíš otevřou nejprve jen jednosálová kina

V případě otevření kin v očekávaném termínu 24. května distribuční společnost Aerofilms uvede režijní debut herce Vigga Mortensena Ještě máme čas. Znovuotevření kin, o němž má rozhodnout vláda 17. května, nevyužije podle svého ředitele Jana Bradáče síť multikin Cinestar. Kina jsou zavřená od loňského 12. října. K možnému otevření se zatím nevyjádřila konkurenční Cinema City. 

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Film Kolja režiséra Jana Svěráka, který měl premiéru v Praze 15. května 1996, se řadí k nejúspěšnějším snímkům české kinematografie. V hlavních rolích příběhu, který se odehrává koncem 80. let v normalizačním Československu, zazářili Zdeněk Svěrák, jenž k filmu napsal i scénář, a šestiletý ruský chlapec Andrej Chalimon.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla v noci obnovila útoky na Gazu, nejméně deset mrtvých

Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Petr Smejkal

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

před 7 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Na Českobudějovicku se při nehodě čtyř aut zranilo sedm lidí

U obce Čejkovice na Českobudějovicku se dnes odpoledne na silnici I/20 srazila čtyři auta. Při nehodě, jejíž okolnosti policie dál zjišťuje, se zranili čtyři lidé. Další tři byli do nemocnice převezeni na pozorování a zjištění stavu. Silnice byla po nehodě přes tři hodiny neprůjezdná. Provoz byl obnoven po 16:00. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)

V Liberci se demonstrovalo proti očkování dětí, testům a rouškám

Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ruské velvyslanectví v Praze.

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

před 10 hodinami

Rudolf II.

Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

před 10 hodinami

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Pražané vyrazili na nákupy. Kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

před 10 hodinami

krimi

Policistu vinili ze dvou vražd. Na jeho zahradě se našlo dalších deset těl

Policie v Salvadoru objevila na pozemku bývalého policisty pohřbená těla sedmi žen a tří dětí. Generální prokurátor středoamerické země v pátek oznámil, že muž je vyšetřován pro podezření ze sexuálních zločinů a několika vražd. Podle úřadu již policie zatkla několik údajných spolupachatelů a klientů, kteří si bývalého policistu na vraždy najímali. O případu dnes informovala agentura DPA.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama